Konsumenter varnas för populära butiker – säljer farliga varor

2024 05 02

Så kallade dropshippingbutiker är ett vanligt fenomen på den svenska e-handelsmarknaden.

Webbutikerna dyker upp titt som tätt i flödet och många konsumenter lockas av olika erbjudanden.

Det som kännetecknar dropshippingbutiker är att de ser ut som en vanlig webbutik men saknar ett eget lager. I stället levererar företag, ofta med verksamheten i ett annat land, produkten till kunden.

Nu varnar Kemikalieinspektionen för att affärsidén är direkt farlig för konsumenter.

Myndigheten har granskat  280 varor – leksaker, smycken, elektronik och varor i mjuk plast – inköpta från 81 olika webbplatser.  Resultatet visar att särskilt dropshippingbutiker säljer varor som innehåller farliga ämnen.

– Bland dropshippingbutikerna verkar det finnas en uppfattning om att man bara är förmedlare och inte ansvarig för produkterna. Men de är ansvariga för det de säljer, säger Karin Rumar, strategisk rådgivare vid Kemikalieinspektionen.

77 procent

Av varorna som köptes från dropshippingbutiker innehöll 77 procent otillåtna ämnen.

Farliga ämnen noteras även hos produkter som sålts av andra aktörer. Hos marknadsplatser innehöll 42 procent av varorna otillåtna ämnen och för traditionella webbutiker var siffran 34 procent.

– Farliga ämnen som förekom var bly i elektriska produkter, kadmium i smycken och kortkedjiga klorparaffiner och ftalater i mjuka plastmaterial, säger Karin Rumar.

Experten går nu ut med flera råd till konsumenter som handlar på nätet:

  • Ta reda på var produkten skickas ifrån. Produkter som är tillåtna att sälja i länder utanför EU kan vara förbjudna i Sverige om de till exempel saknar korrekt märkning eller innehåller vissa förbjudna hälso- eller miljöfarliga ämnen.
  • Var försiktig med att köpa produkter som är extremt billiga. Du får det du betalar för. Risken är stor att du får hem något av sämre kvalitet än du tänkt dig, eller en piratkopia.
  • Fundera en extra gång när du köper billig elektronik såsom hörlurar eller laddare. Välj hellre kända varumärken.

Vägrar att svara

Efter att ha blivit kontaktade av Kemikalieinspektionen har de flesta butiker plockat bort varor med farliga ämnen eller ändrat felaktig information.

– Men vissa dropshippare och några marknadsplatser varken svarade eller tog bort varor som innehöll otillåtna ämnen. Dessa fortsätter vi att arbeta vidare med, framhåller myndigheten.

 

Foto: C. Hume

Text: Redaktionen


Europeiskt land nära inbördeskrig uppger premiärmister

2025 09 05

Ett europeiskt land uppges vara nära inbördeskrig.

Den politiska oron är stor på flera håll i Europa.

Nu kommer uppgifter om att ett europeiskt land står inför ett stort kaos.

Det handlar om Serbien, som enligt grannlandet Kroatiens premiärminister Andrej Plenković står inför ett inbördeskrig.

”På gränsen till inbördeskrig”

I Serbien har massdemonstrationerna mot presidenten Aleksandar Vučić, som beskrivs som populist, avlöst varandra under en längre tid – bara den senaste veckan har tiotusentals människor demonstrerat.

Nu varnar Kroatiens premiärminister Andrej Plenković för att Serbien står inför ett inbördeskrig, rapporterar Vreme.

– Serbien står på gränsen till inbördeskrig, säger Plenković, enligt tidningen.

– De har sedan mer än två år några av de största, starkaste och allvarligaste interna oroligheterna och demonstrationerna, enligt den kroatiske premiärministern.

I ett panelsamtal om fortsatt utvidgning av EU, varnar Plenković för situationen på västra Balkan, där det råder en ”hård politisk verklighet”, enligt premiärministern.

Oroligt på flera håll

Plenković nämner samtidigt att det är oroligt på flera andra håll i Balkan. Han menar därför att man måste se ”nyktert” på möjligheterna till en expansion av EU.

– Jag är för utvidgningen, jag tror att alla försöker gå med, men de måste stabilisera sig politiskt, säger Plenković, enligt tidningen.

Kroatien är ett EU-land sedan 2013, men Serbien och Bosnien är inte medlemmar i Unionen.

Serbien har avfärdat Plenković varning om att landet står inför ett inbördeskrig.

Men oron i landet har varit stor under en längre tid, och de stora protesterna mot president Aleksandar Vučić tycks inte vilja ta slut.

Stämplas som ”terrorister”

Protesterna leds i hög grad av studenter. Den stora protestvågen inleddes i november förra året, när 16 personer dog efter att taket på en tågstation rasade ihop i staden Novi Sad. Demonstranterna menar att korruption och vanskötsel var en bidragande orsak till olyckan.

Sedan dess har det hållits regelbundna demonstrationer mot landets president president Aleksandar Vučić, som i sin tur har stämplat demonstranterna som ”terrorister”, enligt AP.

Text: Redaktionen


JUST NU: Enorma vattenmassor – larm var tredje minut

2025 09 05

Räddningstjänsten har fått larm var tredje minut till följd av stora vattenmassor.

SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i delar av Götaland, västra Svealand och södra Norrland.

På fredagen har det kommer in ett stort antal larm om översvämningar.

Har drabbats hårt

Jönköping har drabbats hårt av regnkaoset.

På eftermiddagen har räddningstjänsten i Jönköping i genomsnitt fått in ett larm var tredje minut till följd av bland annat översvämningar, rapporterar Jönköpings-Posten.

Räddningstjänsten har därför stärkt upp med hjälp av andra räddningsstyrkor.

Detta till följd av att ett tiotal larm om översvämningar inkommit på kort tid, enligt SR.

– Nu resurssätter vi till alla de här händelserna och prioriterar givetvis de samhällsviktiga verksamheterna först, säger vakthavande räddningschef Fredrik Björnberg till radiokanalen.

Flera översvämningar

Regnkaoset och översvämningarna har orsakat problem på flera håll i Jönköping, rapporterar SVT.

På eftermiddagen stängdes Riksväg 27 av vid Rydaholm till följd av att träd fallit ned på vägen. Vattenmassor på vägbanan har också orsakat problem.  

Ett fåtal lägenheter på Dunkehallavägen i Jönköping har också drabbats av översvämning, enligt kanalen.                 

Bussar har också dirigerats om i staden efter att en viadukt svämmat över.

Har utfärdat varning

Sent på eftermiddagen uppges regnet ha upphört i Jönköping, men det fortsätter att regna på andra håll i regionen och i landet.

SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn. Varningen gäller fram till klockan 02 i natt och avser delar av norra Götaland, inre och västra Svealand samt delar av södra Norrland.

Ytterligare en varning har utfärdats för delar av inre och västra Götaland. Den gäller fram till klockan 19 ikväll.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten, skriver SMHI i varningen.

Foto: E. Slavin

Text: Redaktionen