Konstiga meddelanden cirkulerar i Sverige – “riktigt dåligt”

2024 02 29

En ökning av märkliga sms som skickas runt i landet har noterats.

Det är Stöldskyddsföreningens tjänst “Säkerhetskollen” som har uppmärksammat udda meddelanden i omlopp.

Den röda tråden är att personerna bakom utskicken verkar vilja locka mottagarna med vad som påstås vara en skatteåterbäring.

– Trots att Skatteverket ännu inte skickat ut deklarationerna, framhåller Säkerhetskollen i en varning.

"Riktigt dåligt"

Det finns flera märkliga aspekter av dessa sms, enligt Stöldskyddsföreningen.

– Dessa meddelanden är riktigt dåligt utformade med stavfel och konstig grammatik, vilket är tydliga tecken på ett bluff-sms.

Formuleringarna är direkt amatörmässiga och skrivna med ett mycket märkligt språk som inte är i närheten av att påminna om en myndighet.

– Skatt har beslutat att du får pengarna tillbaka. För att få detta belopp kan du besöka vår hemsida, lyder ett exempel från ett av sms:en som är i omlopp där avsändaren alltså inte ens lyckats skriva ut "Skatteverket".

Gemensamma nämnare

Det finns även flera andra gemensamma nämnare.

Ofta påstår texten att du har pengar att få tillbaka och kräver att mottagaren ska gå in på en länk för att “hämta” hem återbäringen.

– Dessa länkar leder ofta till en falsk webbsida och syftar till att stjäla din information, understryker föreningen.

Länkarna har i själva verket ingenting med Skatteverket att göra. 

Skickar ut i mars

Skatteverket börjar inte skicka ut deklarationerna förrän mellan 4-8 mars för den som har digital brevlåda.

– Den digitala deklarationen kommer tidigare och den som ska ta fram underlag för att göra eventuella ändringar får mer tid på sig. Även den som bara ska godkänna sin deklaration får mer tid att kontrollera att alla uppgifter stämmer, säger Jan Janowski, deklarationssamordnare på Skatteverket.

Verifiera meddelandet

Det går att deklarera digitalt, bland annat genom sms, men det ska i så fall ske först efter att du försäkrat dig om att meddelandet verkligen kommer från Skatteverket.

– Om du får ett meddelande som verkar komma från en officiell källa som Skatteverket, verifiera det genom att besöka deras officiella webbplats eller kontakta dem direkt via officiella kontaktvägar, uppmanar Stöldskyddsföreningen.

Foto: J. Leupe

Text: Redaktionen


09mars26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 03 10

Under de närmaste dagarna kommer fler poliser att synas på och längs vägarna.

Detta eftersom polisen genomför extra hastighetskontroller över hela landet den här veckan.

I synnerhet kommer polisen att vara mer närvarande på vägar med högre hastighetsbegränsningar – från 70km/h och uppåt. Dessa vägar är överrepresenterade i olycksstatistiken.

Målet: Ingen ska dö eller skadas

Den nationella trafikveckan är en del av det övergripande målet för svenskt trafiksäkerhetsarbete, Nollvisionen. Tillsammans med andra myndigheter arbetar polisen för att ingen ska dö eller skadas i trafiken.

Att hålla rätt hastighet kan vara helt avgörande för hur allvarliga följder en trafikolycka får.

– Genom att hålla rätt hastighet ökar möjligheterna att reagera i tid vid en oväntad händelse och det är avgörande för hur allvarliga skador man får vid en olycka. Håller vi hastighetsgränserna kan vi tillsammans rädda upp till 50 liv varje år, säger Maria Krafft, trafiksäkerhetsdirektör på Trafikverket.

Därför berättar polisen i förväg

Varje år genomför polisen flera nationella trafikveckor med olika fokusområden.

Enligt Polismyndigheten är insatsveckor i trafiken ett effektivt sätt att få trafikanter att sänka hastigheten, vilket också är anledningen till att polisen berättar om insatserna i förväg.

– Det kanske kan verka märkligt att vi informerar i förväg om hastighetskontroller men vi ser att människor i större utsträckning följer hastighetsbegränsningarna under våra insatsveckor. Det märks också på olycksstatistiken, säger polisens trafikstrateg Ursula Edström.

– Polisens yttersta mål med att finnas i trafiken är inte att bötfälla någon, utan att alla trafikanter som rör sig på vägarna ska kunna komma fram tryggt och säkert.

LÄS MER: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

FAKTA: Polisens trafikveckor

- Den nationella trafikveckan med fokus på hastighet är en av många trafiksäkerhetsveckor som polisen genomför varje år.

- Under de andra veckorna ligger fokus på bland annat nykterhet, brott på väg och yrkestrafik.

- Syftet med veckorna är att kraftsamla resurser och göra samstämmiga kontroller i hela EU. Polisen arbetar i trafikmiljön alla andra veckor på året också.

Källa: Polismyndigheten

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA har gjort ett enormt misstag

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


9 mars 2026

Sänk skatt ”omedelbart” – skarpt krav från SD

2026 03 10

Jimmie Åkesson (SD) vill se en skatt sänkas på grund av oroligheterna i Mellanöstern.

USA och Israel fortsätter att attackera mål i Iran.

Iran fortsätter att attackera Gulfstaterna.

Hormuzsundet är i princip stängt – och oljepriserna har rusat rejält.

Nu vill Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson att drivmedelsskatten ska sänkas “omedelbart”, skriver han i Aftonbladet Debatt.

“Omedelbart”

Bilister börjar redan märka av högre priser vid pump.

Nu uppmanar Jimmie Åkesson (SD) regeringen att “omedelbart” samla en krisgrupp för energipriser och ekonomisk beredskap.

Och, skriver Åkesson.

– En omedelbar åtgärd bör vara att snabbt utreda hur reduktionsplikten på såväl bensin som diesel kan sänkas till noll. 

“Kommer lyfta frågan”

Sverigedemokraterna kommer enligt Åkesson i de pågående budgetförhandlingarna att lyfta frågan om sänkt skatt på bensin och diesel.

– För bensinen finns ett visst handlingsutrymme. Det är fullt möjligt att sänka bensinpriset med någon krona per liter, vilket skulle göra verklig skillnad för många hushåll och företag, menar han.

Regeringen bör enligt SD-ledaren ansöka om tillstånd från EU-kommissionen att tillfälligt sänka dieselskatten “mer än vad dagens regler tillåter”.

Läs mer: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

Börsstöket fortsätter

Samtidigt fortsätter börsstöket mot bakgrund av oron i Mellanöstern.

På hemmaplan stängde OMXSPI ner med 1,66 procent – och storbolagsindexet OMXS30 backade med en och en halv procent, enligt data från Marketwatch.

Viss återhämtning i USA

Men på andra sidan Atlanten syns tecken på viss återhämtning.

I skrivande stund backar det ledande amerikanska indexet S&P 500 med omkring 0,4 procent.

Detta efter att ha varit ner närmare en och en halv procent tidigare under måndagen.

Läs mer: "Fruktansvärt att se” – rysk vansinnesattack fångad på film

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen