Konstbutik i konkurs – “En sista rea”

2024 08 26

Ett tidigare storsatsande onlinegalleri kastar nu in handduken.

Konkursansökningarna fortsätter att välla in i Sverige.

På måndagskvällen kommer uppgifter om att konstbutiken The Ode To, som säljer heminredning och konst på nätet, går i konkurs.

Det rapporterar sajten E-handel.

“En sista rea”

The Ode To bekräftar saken på Instagram, där bolaget har 86 tusen följare.

– Vår bästa och sista rea någonsin. Få tag på de fantastiska konstverken innan de är borta. Vi slutar sälja konst nästa vecka, så om du gillar den - köp den, framhåller konstbutiken.

Sorgsna kunder

Via sociala medier har flera kunder uttryckt sin besvikelse med beskedet.

– Vad trist. Men kunde slå till på två konstverk nu som jag suktat efter, skriver en användare.

– Men nej!! Vad är det här. Säg att ni har andra vägar på gång, menar en andra.

– Åh nej, jag tyckte så mycket om er kurerade samling. Kommer att sakna den. Tack för att ni ger mig inspiration och vackra konstverk, och glädje, uttrycker en tredje.

Grundades 2018

The Ode To grundades 2018 och har sedan dess erbjudit kunder många olika konstverk.

– The Ode To grundades 2018 av vännerna Helena Carlberg och Anna Lukins, har bolaget förklarat om verksamheten.

– Vi samlar och presenterar unika originalkonstverk av några av de mest begåvade konstnärerna, från skulpturer och föremål till målningar och teckningar. 

– Varje verk är handgjort speciellt för oss. Oavsett om du köper ditt första konstverk eller är en erfaren samlare, är detta en möjlighet att fylla ditt hem med verkligt speciella verk som få andra har.

Ljusning i sikte

Under de senaste åren har konkursansökningarna fullkomligt vällt in i samband med ett högre ränteläge.

Lågkonjunkturen har slagit hårt mot många företagare som har behövt brottats med lägre intäkter och högre kostnader.

Det finns dock en ljusning i sikte då Riksbanken har inlett en räntesänkningscykel som tros innebära flera sänkningar till innan årets slut.

Detta utifrån antagandet att inflationen och kronkursen håller sig kvar på en stabil nivå.

Foto: C. Kutz

Text: Redaktionen


1 okt 26

Polismeddelande till svenska bilister – gäller idag och imorgon

2026 10 01

Polisen går ut med en uppmaning till bilister.

Svenska bilister uppmanas att vara extra uppmärksamma på vägarna i dag och i morgon.

Detta när flera stora militär- och polisövningar påverkar trafiken på olika håll i landet.

Militärfordon på vägarna

I delar av Västerbotten pågår just nu en omfattande övning där Polismyndigheten och Försvarsmakten samarbetar.

Övningen genomförs i Lycksele och Vindelns kommuner och pågår fram tills imorgon fredag. Det innebär att bilister kan möta fler militärfordon och poliser än vanligt på vägarna. På vissa platser kan det även förekomma avspärrningar och tillfälliga trafikdirigeringar.

– Även helikopter och drönare kommer att användas i övningen. Det kan också förekomma höga ljud och smällar, uppger Polisen.

Polisens uppmaning till bilister är tydlig.

– Respektera eventuella avspärrningar och håll avstånd till övningsområdet, skriver Polisen.

Läs också: UPPGIFTER: USA och Ryssland nära överenskommelse

Öresundsbron stängs

Även i södra Sverige påverkas trafiken av en större övning.

Under torsdagskvällen stängs Öresundsbron helt för biltrafik mellan klockan 19.45 och 23.15.

Dansk och svensk blåljuspersonal samt flera myndigheter ska då genomföra en stor gemensam övning för att träna samarbetet mellan länderna.

– Det är en speciell plats där det behöver övas, säger Jopas Wulff, chef över trafikcentret på Öresundsbron, till SVT.

Även tågtrafiken påverkas under tiden och kommer att gå med reducerad trafik.

Även i Norrköping och Söderköping pågick en större militärövning under gårdagen. Där fanns många militärfordon ute på vägarna när Hemvärnet genomförde en övning i området.

Polisen varnar för bilder

Den som hamnar bakom en militärkolonn behöver vara extra uppmärksam.

Enligt trafikreglerna får en trafikant inte bryta eller på annat sätt hindra en militärkolonn. Det innebär däremot inte att all omkörning är förbjuden.

Försvarsmakten uppger att det går att köra om en militärkolonn eller köra in mellan militära fordon, men bara om det kan göras utan att påverka kolonnens hastighet eller avståndet mellan fordonen.

Militära fordon kan dessutom vara betydligt större och tyngre än vanliga personbilar. Därför uppmanas trafikanter att hålla extra avstånd och följa de anvisningar som ges på plats. Den som bryter mot reglerna kan i normalfallet få  böter.

Det är inte bara själva trafiken som berörs. Polisen uppmanar även allmänheten att vara försiktig med att fotografera och publicera bilder på militära fordon och utrustning på sociala medier.

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: Liza Simonsson Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen