Kommun erbjuder “chockhöjning” på lönen

2024 05 10

Piteå kommun vill “chockhöja” lönen för viss personal i skolan.

Personalbristen på svenska skolor är alarmerande.

Av den anledningen vidtar nu den norrländska kommunen en drastisk åtgärd. Kommunen vill införa en kraftig löneökning för äldre lärare.

Syftet är att få personal att jobba längre, rapporterar Piteå Tidning.

– Det handlar om att vi behöver behålla våra äldre, erfarna och kompetenta medarbetare. De är väldigt värdefulla för oss och det här är ett förslag som kan göra att de vill jobba lite längre, säger kommunens HR-chef Cathrine Granberg till tidningen.

3 500 kronor mer

Förslaget är att kommunanställda som fyllt 67 år ska få en löneökning värd 3 500 kronor i månaden.

Det ska motsvara den sänkta arbetsgivaravgiften som börjar gälla när man blir lika gammal. Kostnaden blir med andra ord plus minus noll för kommunen.

Initiativet hyllas av skolchefen Malin Westling, som menar att det framför allt finns flera fördelar med löneökningen på vikariesidan.

– Främst ser vi ett sådant här lönetillägg som en enorm möjlighet att få våra timanställda pensionärer att vilja komma in och jobba extra. För oss är det framförallt ett sätt att trygga tillgången till vikarier, säger hon till lokaltidningen.

"Akut samhällsfråga"

Personalbristen i Sverige har pågått under en längre tid.

Redan 2022 varnade facket Lärarförbundet för att över 200 skolor i Sverige riskerar att slå igen på grund av att det inte finns personal.

– Det här är en akut samhällsfråga. Som arbetsgivare har vi under flera år jobbat med den här frågan men jag ser att det måste till stora politiska satsningar för att lösa problemet, sade Kiruna kommuns skolchef Viktoria Björklund till DN vid tillfället.

Förslaget från Piteå kommun utvärderas för närvarande av förvaltningarna.

LÄS MER: Fullständigt kaos på skola – “det är helt galet”

Foto: M. Rad

Text: Redaktionen


5 december 2025

Chipsfavorit försvinner från svenska affärer

2025 12 05

En älskad chipsvariant försvinner nu från butikshyllorna för gott.

En populär Estrellasmak går nu i graven från en av företagets mest älskade produktserier.

Efter flera år i sortimentet meddelar snacksjätten att smaken kommer ersättas av en ny.

En chipsfavorit ryker

Estrella uppger att det är sorten Västkustchips Cheddar & Rödlök som nu fasas ut.

– Estrella Västkustchips Cheddar & Rödlök har utgått och är slut på lager, uppger Estrella.

Snacksjätten bekräftar att de enda påsar som fortfarande finns är de i butik, som också är de sista.

Estrella uppger vidare att de planerar att ersätta smaken med nya varianter.

– Vecka fyra kommer en ny smak som ersätter denna, så bredda upp med andra Västkustchips fram till dess, meddelar de.

Funnits länge i sortimentet

Chipsen har funnits länge i sortimentet och varit en populär favorit bland konsumenter.

Men enligt Estrella har försäljningen och efterfrågan påverkat beslutet.

Även om borttagandet väcker sorg hos många konsumenter, försäkrar Estrella att de arbetar med fler, nya smaker som ska lanseras inom kort.

Chipssorter i förändring

Det är inte första gången chipssortimentet förändras i svenska butiker.

Flera av Estrellas limiterade chipssmaker har blivit så populära att de snabbt sålt slut i butik.

En av dem var Västkustchips med smak av tryffel och havssalt, som snabbt blev en favorit bland många kunder.

När varianten togs bort ur sortimentet väckte det kraftiga reaktioner, vilket ledde till att Estrella beslutade att återinföra smaken.

Den finns nu därför tillbaka på butikshyllorna.

Även en annan omtyckt klassiker, dillskruvar, kom tillbaka även den, till butikshyllorna efter stor efterfrågan från kunder.

Det senaste beskedet från Estrella innebär att butikshyllorna nu kan se annorlunda ut för dem som letar efter just “Cheddar & Rödlök”.

Andra populära smaker såsom Dill & Gräslök och Ranch & Gräddfil fortsätter att säljas i butiker runt om i landet.

Foto: O Kozachenko

Text: Redaktionen


5dec2025

Kraftig storm på väg mot Sverige – kan slå till på måndag

2025 12 05

En kraftig storm rör sig i riktning mot Sverige och kan slå till efter helgen.

Efter en tid med växlande temperaturer och snöfall i stora delar av Sverige kan nu ett stormväder vara på väg.

– Prognoserna indikerar att lågtrycket kommer att vara över de brittiska öarna på söndag. Härifrån rör den sig mot Danmark med kraftigt regn och tilltagande vindar, rapporterar danska TV2, med hänvisning till den europeiska väderprognoser från ECMWF.

Kan nå Sverige på måndag

Efter att ovädret har passerat Danmark väntas det slå mot södra Sverige under måndagen och framåt.

– Söndag kväll och natten mot måndag rör sig nästa lågtryck med regn in västerifrån över Götaland och Svealand. Då blir det även blåsigt vid Västkusten, uppger SMHI.

Prognosen är osäker

Det är ännu osäkert hur kraftigt ovädret blir, då lågtrycket just nu håller på att byggas upp.

– Måndagens väder ser blött och blåsigt ut. De senaste prognoserna har visat detta, säger meteorologen Lone Seir på danska TV2.

– Tidpunkten för regnet och vindens styrka är fortfarande osäkra.

Den danska kanalen går också ut med en varning gällande havet mellan Sverige och Danmark.

– Storm eller inte, måndagens starka vindar kan utgöra utmaningar för färjorna, det kan finnas restriktioner på broarna och lösa föremål kan flyga omkring, uppger kanalen.

LÄS MER: Ebba Busch: "Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

Namngivna stormar

De flesta stormar blir inte ihågkomna någon längre tid.

– Men det finns också stormar som drabbat hela landsdelar svårt och som är ihågkomna efter mer än hundra år, uppger SMHI.

Men många stormar som drabbar de nordiska länderna blir ändå namngivna.

– Stormarna har oftast namngetts av SMHI eller våra nordiska granninstitut, men i vissa fall av någon annan europeisk vädertjänst, framhåller väderinstitutet.

– På senare år har även andra typer av oväder börjat namnges som till exempel oväder med extremregn. Det mest kända exemplet för vår del är nog ovädret Hans i augusti 2023.

LÄS MER: Första landet i Europa – Italien med helt nytt Ukrainabesked

Foto: Torsten Dederichs

Text: Redaktionen