22 februari 2026

“Kommer drämma till med superhöga räntor” – S hjärtefråga döms ut

2026 01 22

Frågan om kortare arbetsdagar är en av de politiska frågorna som kan hetta till inför riksdagsvalet till hösten.

Socialdemokraterna har slagit fast att partiet tänker driva frågan. Beslutet klubbades på partiets kongress förra året, även om förändringen i första hand ska ske via förhandlingar med fack och arbetsgivare snarare än via lagstiftning.

– För vår del är det viktigaste att det blir en arbetstidsförkortning, och att den kommer alla löntagare till del, sade riksdagsledamoten Annika Strandhäll (S) som varit drivande i frågan, till SVT vid tillfället.

"Stora konsekvenser för BNP:n"

Nu ger Jonas Kolsrud, universitetslektor och forskare vid Linnéuniversitetet, sin analys av hur förslaget skulle påverka Sveriges ekonomi.

Han har under år 2024 deltagit i en studie på uppdrag från Konjunkturinstitutet om saken.

Och bedömningen för utfallet är pessimistisk. Enligt Jonas Kolsrud skulle förkortad arbetstid få “stora konsekvenser för Sveriges BNP”, rapporterar GP.

– I princip är det helt enkelt så att om vi arbetar färre timmar, då producerar vi mindre. På lång sikt så är principen sådan, att om vi till exempel jobbar tio procent mindre, då faller BNP med tio procent också, säger han till tidningen.

"Superhöga räntor"

Enligt forskaren skulle en sänkt arbetstid, med bibehållna löner, leda till en rusande inflation. En sänkt arbetstid på tio procent kräver då en höjd timlön på tio procent. Då “sticker alla priser iväg”, säger Jonas Kolsrud.

Och det är skälet till att man inte kan göra den här typen av stora ingrepp. Det blir väldigt knepigt i den här miljön, och så har man Riksbanken som då bara kommer att drämma till med superhöga räntor.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Kan bli dealbreaker för C

Förutom S ställer sig även MP och V positiva till förkortad arbetstid. Argumenten för handlar främst om ökad livskvalitet, minskad stress och högre produktivitet.

– Detta är en reform för ett hållbart arbetsliv som ger människor makten över sin egen tid – mer tid för återhämtning, för familj och vänner, för egna fritidsintressen och engagemang, framhöll Miljöpartiets språkrör Daniel Helldén och Amanda Lind i SvD i december.

Centerpartiet har dock tidigare sagt att man inte kan samarbeta med Socialdemokraterna om de tänker driva frågan. 

– Skulle det vara så att S skulle driva det som fråga så är det helt omöjligt att jobba tillsammans, sade C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvist sommaren 2024, innan hon var aktuell som partiledare, enligt Expressen.

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) har också deklarerat att hon är emot förslaget.

LÄS MER: Plötslig jätteförändring – för omstritt bidrag

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


”Kan stänga ner Norge”

2026 04 24

Miljöpartiet i Norge vill att Europa ska utveckla sina egna molnlagringstjänster, meddelandetjänster och sociala medier.

Detta för att minska beroendet av USA, som i dag har ett enormt inflytande över Europa genom sina techjättar.

Såväl europeiska företag som myndigheter är helt beroende av tjänster från Amazon, Google och Microsoft.

Miljöpartiets ledare Arild Hermstad fruktar att Trumpadministrationen kan utnyttja situationen.

– De kan stänga ner det norska samhället. Det är en ohållbar situation, säger han till Dagbladet.

Hermstad hänvisar till den amerikanska regeringens hårda retorik och ställningstaganden mot Europa. Han tar upp hotet om att annektera Grönland som ett exempel.

–  Det är en dyster ny verklighet. Vi ser i Donald Trumps utrikespolitik, inklusive när han försökte "ta" Grönland, att den amerikanska regimen är villig att använda råstyrka mot oss för att få vad de vill ha. Ett av de största maktmedlen USA har i dag är vårt digitala beroende, varnar politikern.

”Väldigt lång tid”

Att göra sig oberoende av amerikanska techtjänster kommer att ta lång tid. Men omställningen är nödvändig, menar Arild Hermstad.

– Det kommer att ta väldigt lång tid. Det här är inte något man kan göra på några timmar eller några år. Men jag tror att vi måste börja med att inse problemet: amerikanerna har övertaget över båda ändarna av de digitala systemen i vårt land.

LÄS MER: Trump har fel – enligt USA:s underrättelsetjänst 

Danmark har varnat

Danska cyberexperter har tidigare gått ut med liknande varningar.

Jacob Herbst, ordförande i danska cybersäkerhetsrådet och CTO på företaget Dubex, är en av flera som slagit larm.

Han framhåller att danska företag och offentlig sektor är ”enormt beroende” av amerikanska molntjänster från till exempel Microsoft och Apple.

– Om amerikanerna på måndag morgon klockan åtta bestämmer sig för att stänga ner de amerikanska molntjänsterna, då har Danmark stannat av klockan nio, säger Herbst till TV2.

LÄS OCKSÅ: Ungern och Slovakien viker sig – EU drämmer till mot Ryssland |

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen 


24 april 26

Smäll inför helgen – för alla som tankar bilen

2026 04 24

Drivmedelspriserna fortsätter att ticka uppåt.

Efter flera höjningar i rad är priserna vid pump de högsta på över en vecka, rapporterar sajten Carup.

I Circle K:s listpriser för företag, som är en indikator på vad privatkunder får betala vid pump, noteras flera höjningar.

Bensinpriset stiger med 25 öre till 19,19 kronor litern.

Samtidigt höjs dieseln med 30 öre till 22.14 kronor litern.

Skatten sänks

Snart kan dock drivmedelspriserna sjunka. Fredagen den 1 maj sänks skatten tillfälligt på bensin och diesel.

Det handlar om en temporär skattesänkning till den 30 september 2026.

Skaten på bensin sänks med 1 krona litern inklusive moms. Motsvarande sänkning för dieseln landar på 40 öre per liter inklusive moms.

– Den som behöver bilen ska kunna köra barnen till skolan och ta sig till jobbet, skriver statsminister Ulf Kristersson (M) på Facebook.

30 kronor litern

Samtidigt varnar experter för att energikrisen i Mellanöstern kan leda till ännu högre drivmedelspriser.

Christian Kopfer, råvaruanalytiker vid investmentbanken Arctic Securities, varnar för att priset på bensin vid pump kan nå 30 kronor per liter i början av sommaren. Han bedömer att det kan bli aktuellt med ransonering av olja, men framhåller samtidigt att situationen också kan lösa sig av sig själv.

– Kanske kommer frågan delvis lösas genom en ”frivillig” konsumtionsminskning, genom att priserna går upp så mycket. Delvis kommer den vara påtvingad av staten, säger Kopfer till Dagens Arena.

LÄS MER: Miss i pensionssparandet kan kosta hundratusentals kronor

Samtliga prislappar

Här är samtliga prisförändringar i dag. Ändringen anges inom parentes.

 Priserna är rekommenderade riktpriser och gäller på bemannade stationer.

- Miles 95: 19,19 kr/l (+0,25)

- Miles 98: 20,49 kr/l (+0,25)

- Miles+ 98: 20,79 kr/l (+0,25)

- Miles Diesel 22,14 kr/l (+0,30)

- Miles+ Diesel 22,73 kr/l (+0,30)

- HVO100 30,09 kr/l (+0,30)

- Fordonsgas 30,19 kr/kg (+0,51)*

- E85 15,94 kr/l (+0,40)

Källa: Circle K

*Ändringsdatum 11 mars

LÄS OCKSÅ: Viktig Bank ID-varning går ut till hushållen 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen