– Kolla era källor lite mer. Här har vi inga krismöten!

2021 06 18

S och MP siktar på att avvärja regeringskrisen redan inom några timmar för att mot alla odds vinna omröstningen på måndag. Samtidigt avfärdar  statsministern uppgifter om krismöten

Exakt hur planen – som mycket väl kan bestå av flera reservplaner – ser ut, är oklart men flera uttalande från regeringen idag fredag indikerar att det finns tydliga förhoppningar om att lösa krisen.

– Självklart förs det kontinuerligt samtal mellan olika personer. Självklart tittar vi nu på alla möjligheter i det här allvarliga läget. Vi kommer att arbeta före måndag, säger finansminister Magdalena Andersson (S) till SVT.

Dadgostar överraskad

Även statsministern hyser förhoppningar om att avvärja hotet mot S-MP-regeringen.

– Det är klart att vi arbetar för att en kris inte ska uppstå, säger Stefan Löfven (S).

MP-ledaren tillika jämställdhets- och bostadsminister Märta Stenevi öppnar för samtal mellan V och regeringen i helgen enligt SR. Men Nooshi Dadgostar är överraskad av uppgifterna.

– Det är nya besked för mig, jag har sökt S och C väldigt länge, säger Nooshi (V) till SvD.

Paniklösning

Aftonbladet uppger att Socialdemokraterna ska hålla ”krismöte om regeringskaoset” för att finna en ”paniklösning”. Stefan Löfven vill dock inte kännas vid något krismöte och avfärdar dylika skriverier.

– För det första får ni nog kolla era källor lite mer. Här har vi inga krismöten, säger statsministern till Aftonbladets utsände vid en presskonferens om familjeveckan på fredagsförmiddagen.

Enligt S-källor skall det dock ha gått ut mail till S-toppar runt om i Sverige om att ”vara i beredskap” för möte under helgen.

ANALYS

Statsministern är en lugn man och är inte särskilt förtjust i yviga ord som krismöte och regeringskaos. Men Aftonbladet har rätt – det är totalt kaos just nu och mycket pekar på att S-MP-regeringen har underskattat Vänsterpartiets beslutsamhet när det gäller att stoppa de så kallade marknadshyrorna. Regeringen Löfven hänger på en skör tråd som kan brista redan måndag morgon klockan 10.

Stefan (S) har dock en oanad förmåga att alltid landa med fötterna först och klura sig ur kniviga situationer men frågan är om ens han kan klara sig ur kaoset denna gång.

Foto: Stefan Löfven, Facebook

[yop_poll id="223"]

19 aug 26

UPPGIFTER: Ryssland har slagit till mot Natoland

2026 08 19

Ryssland misstänks för inblandning i ett sabotage mot en militär anläggning på Natos territorium.

Förra veckan kom rapporter om en storskalig brand vid försvarsföretagets Milrem Robotics anläggning i Estland.

Branden i byggnaden i Tallinn utreds som misstänkt anlagd.

Nu kopplas Ryssland till det påstådda sabotaget.

Det bekräftar Estlands premiärminister Kristen Michal.

– En av utredningens teorier är att detta var en sabotagehandling, med stöd av Ryssland, säger han enligt oberoende Moscow Times.

Identifierat misstänkta

De misstänkta för dådet har identifierats.

Enligt premiärministern är personerna bosatta i Lettland. Åklagaren har begärt att de ska gripas.

– Estland tar alla attacker mot vår försvarsindustri på största allvar. Vi kommer alltid att skydda våra medborgare och företaget med alla medel som står till buds, framhåller Michal.

Hjälper Ukraina

Milrem Robotics producerar obemannade markstridsfordon. 

Företaget har ett nära samarbete med Ukraina. Bland annat levereras den obemannade markroboten THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) till den ukrainska armén.

Roboten används för att stödja infanteri genom att transportera utrustning och evakuera skadade. Den kan också utrustas med vapensystem.

LÄS MER: Ryska tillgångar kan skickas till Ukraina – på ett villkor

Danmark har varnat

Ryssland har tidigare förnekat anklagelser om att ha planerat eller utfört sabotage mot länder utanför Ukraina.

Flera västländer varnar dock för ryska sabotageaktioner.

Danmarks militära underrättelsetjänst FE bedömer det som “sannolikt” att Ryssland kontinuerligt “planerar och förbereder” sabotage mot mål i flera europeiska länder.

På FE:s egen skala motsvarar begreppet “sannolikt” att risken för sabotage i någon form ligger på mellan 60 och 90 procent.

– Ryssland har ökat sin vilja att ta risker för att testa och pressa oss här i väst, har Anja Dalgaard-Nielsen, chef för FE:s underrättelsesektor, sagt till Danmarks Radio.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Stor amerikansk säkerhetslucka kan utnyttjas av Kina

Foto: Geralt resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


19 aug 26

60 000 kronor per villa – alla kan ansöka 1 september

2026 08 19

Snart kommer många husägare kunna ta del av ett nytt stöd.

Från och med den 1 september kan villaägare ansöka om bidrag för energieffektivisering i småhus – det vill säga villor, radhus, kedjehus och parhus.

Det nya stödet syftar bland annat till att minska hushållens känslighet för höga energipriser.

Nu går Handelsbanken ut med en uppmaning.

Storbanken beskriver stödet som ett bra tillfälle för villaägare att se över sin energianvändning och ekonomi inför framtida renoveringar.

– Många villaägare vill sänka sina energikostnader men det kan vara svårt att veta var man ska börja och vilka investeringar som gör störst skillnad. Ett bra första steg är att få koll på husets energianvändning och vilken skillnad investeringen gör för både plånboken, energiklass och klimatet, säger Mathias Olausson, kontorschef Handelsbanken Kungälv.

– Därefter kan vi hjälpa till med att se över finansiering och hur olika renoveringsåtgärder påverkar den egna ekonomin.

Fem tips inför ansökan

Här är Handelsbankens fem tips inför öppnandet av ansökan:

1, Börja med att se över husets energiförbrukning och var de största energitjuvarna finns.

2, Kontrollera om du omfattas av stödet. Huset ska bland annat ha ett värdeår före 1990 och användas som permanent bostad. Hus som redan är anslutna till fjärrvärmenätet omfattas inte.

3, Se vilka åtgärder som passar ditt hus. Stödet omfattar flera typer av åtgärder, bland annat tilläggsisolering, byte eller förbättringar av fönster och dörrar samt vissa åtgärder och förbättringar av husets uppvärmningssystem.

LÄS OCKSÅ: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi 

4, Planera ekonomin innan du startar. Stödet betalas ut först när åtgärderna är genomförda. Därför är det bra att tidigt räkna på hela investeringen och fundera över hur den ska finansieras. Titta på kostnaden här och nu och på hur åtgärden kan påverka husets framtida energianvändning och dina boendekostnader.

5, Se till helheten och tänk långsiktigt. Att energieffektivisera ett hus är ofta en långsiktig investering. Genom att väga samman husets energianvändning, planerade renoveringar och den egna ekonomin blir det lättare att prioritera mellan olika åtgärder.

Källa: Handelsbanken

ANDRA LÄSER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Foto: Marcusoscarsson.se 

Text: Redaktionen