Knivattack vid Göteborg Centralstation

2024 04 01

En knivman har gått till attack vid en av Sveriges mest hektiska mötesplatser.

Det handlar om Nils Ericsonplatsen vid Drottningtorget i Göteborg.

90 000 resenärer

Vid Nils Ericsonterminalen finns Göteborgs Centralstation, centralhuset och Nils Ericson-terminalen och tillsammans passerar över 90 000 resenärer varje dag vid tåg- buss och spårvagnstrafiken.

På måndagsmorgonen utspelade sig en mycket otäck händelse som beskådades av en rad besökare nära terminalen.

Flera vittnen

– Vid Nils Ericsonsplatsen är det en man i 50-årsåldern som knivhugger en man i 35-årsåldern.

Det rapporterar Göteborgspolisen.

Den skyldige hinner emellertid tid inte rymma från brottsplatsen innan polisen kommer fram.

– Polis kommer till platsen och griper gärningsmannen, uppger polisen.

Den knivskadade 35-åringen transporteras till sjukhus för att få vård.

– Oklart skadeläge, berättar polisen.

Tack vare att flera vittnen fanns på plats vid händelsen har polisen en rad personer att tala med.

– Och polisen letar även efter kniven, rapporterar Göteborgspolisen

Påkörd av spårvagn

Det har varit en hektisk morgon för polisen i Göteborg.

Strax efter 06-tiden i morse blir en man i 40-årsåldern påkörd av en spårvagn.

– Vid hållplats Svingeln. När han befinner sig inne på spårområdet, uppger polisen.

– Han är vaken samt talbar och har en sårskada i huvudet.

Offret har förts till sjukhus och skadeläget är oförändrat stabilt.

Vid halvfyratiden tidigt på måndagsmorgonen har dessutom en misshandel ägt rum i Göteborg.

– På Vasagatan utanför Exet är det en ung man i 20-årsåldern som misshandlar en jämngammal ung man, enligt polisen.

Polis kommer till platsen och skriver en anmälan gällande misshandel. Ingen sjukhusvård behövdes.

Knivskuren i ansiktet

Flera fall av misshandel har även ägt rum i Göteborg med omnejd. I Trollhättan har en man knivskurits.

– En man ringer och uppger att han blivit knivskuren i ansiktet av sin flickvän, uppger polisen.

– Polis åker till bostaden och flickvännen grips, misstänkt för misshandel i relation.

Mannen körs till sjukhus för vård.

Misshandlade jämnårig

I Svenljunga har flera ordningsvakter tvingats ingrips mot en våldsman.

– Polis larmas till en lokal där ordningsvakterna gripit en man i 20-årsåldern som misshandlat en jämngammal kille.

– Den misshandlade killen körs till sjukhus för vård, okänt skadeläge.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


21 jul 26

Stort bilmärke försvinner från Sverige

2026 07 22

Ett bilmärke lämnar den svenska marknaden.

Fiat försvinner från den svenska marknaden.

Detta efter att generalagenten avslutat samarbetet med landets återförsäljare, trots tidigare hopp om att en ny aktör skulle kunna ta över.

Nu försvinner Fiat

Förra veckan kom beskedet att biljätten Astara, som varit generalagent för Fiat i Sverige, säger upp avtalen med samtliga svenska återförsäljare.

Då fanns fortfarande en förhoppning om att en ny importör skulle kunna ta över verksamheten.

Nu står det klart att Fiat lämnar den svenska marknaden.

– Avtalet har två års uppsägningstid och gäller till den 9 juli 2028, och fram till dess ska båda parter fortsätta samarbeta enligt de villkor som finns i avtalet, skriver Motorbranschen.

Beskedet har överraskat flera av Fiats svenska återförsäljare.

Enligt uppgifter handlar det om att försäljningen i Sverige anses vara för liten för att motivera en fortsatt satsning.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Sverige för liten marknad

Fiat har haft en lång historia i Sverige, men försäljningen har under många år varit svag jämfört med andra europeiska marknader.

Trots att försäljningen under året varit relativt stabil och till och med ökat, väljer Astara att lämna.

På den svenska Fiatklubben är beskedet tungt för många entusiaster.

Beskedet påverkar även andra bilmärken inom samma koncern, bland annat Alfa Romeo, Abarth och Jeep, som också stått under generalagentens ansvar.

– Astara har själva inte kommenterat nedläggningen, trots att medier i regionen har sökt företaget för en kommentar, skriver norska Elbilradar.

Hoppet om en ny importör

Trots beskedet finns det fortfarande personer som hoppas att Fiat ska kunna återvända genom en ny importör.

Ett namn som nämnts är Wismo Group, som redan arbetar med flera andra bilmärken inom Stellantiskoncernen.

Samtidigt menar handlarna att problemen inte är nya.

Enligt dem har det under lång tid varit förändringar och brist på stabilitet kring Fiats organisation i Sverige.

LÄS MER: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen


21 jul 26

SMHI: ”Det blir värre”

2026 07 22

Europa är på väg att drabbas av ytterligare en värmebölja.

I veckan drar en ny våg av värme in över kontinenten.

Det är ännu oklart om den framöver når upp till de norra delarna och Sverige, där mer ostadigt väder väntar i veckan.

– Framåt fredag eftermiddag rör sig nästa front med regn in västerifrån över fjällen och Norrlands inland. Även denna front tar god tid på sig att passera österut över landet och ser under helgen ut att beröra hela landet med regn av och till, uppger SMHI:s meteorologer.

”Blir värre”

Från det svenska väderinstitutets sida slår man dock fast att fler värmeböljor är att vänta framöver. Det gäller både i Europa och i Sverige, rapporterar SVT.

– I och med att den globala uppvärmningen fortsätter, eftersom vi har väldigt höga utsläpp av koldioxid och andra växthusgaser, kommer det här bara att bli värre. Den här typen av värmeböljor om något decennium framöver kommer att bli ännu mer intensiva och extrema, säger Erik Kjellström som är professor i klimatologi vid SMHI, till kanalen.

Blir allt längre

Samtidigt som värmeböljorna blir allt intensivare märks också en skillnad i tidpunkten, rapporterar SR.

– Sommarsäsongen och den här säsongen när de här värmeböljorna inträffar tenderar att bli längre och längre. Vi har sett värmeböljor som kommer tidigt på säsongen, exempelvis här i år när det var väldigt höga temperaturer redan i juni, säger Erik Källström till radion.

LÄS OCKSÅ: Svenska bensinpriser bland Europas lägsta

Spanien varnar

Under inledningen av veckan har bland annat Spanien gått ut med varningar för höga temperaturer, som väntas nå över 40 grader på bred front.

– En mycket varm och torr luftmassa, i kombination med ihållande högt tryck, kommer att leda till en period med mycket höga dag- och nattemperaturer, varnar Aemet, det meteorologiska institutet i Spanien, i ett inlägg på X.

– Det finns en betydande risk för utomhusaktiviteter under dagen, särskilt för utsatta personer. Samtidigt finns det en mycket hög till extrem risk för skogsbränder i stora områden.

LÄS MER: “Chockerande” – Trump kan tvingas till nödaktion

Text: Redaktionen