Knivattack vid Göteborg Centralstation

2024 04 01

En knivman har gått till attack vid en av Sveriges mest hektiska mötesplatser.

Det handlar om Nils Ericsonplatsen vid Drottningtorget i Göteborg.

90 000 resenärer

Vid Nils Ericsonterminalen finns Göteborgs Centralstation, centralhuset och Nils Ericson-terminalen och tillsammans passerar över 90 000 resenärer varje dag vid tåg- buss och spårvagnstrafiken.

På måndagsmorgonen utspelade sig en mycket otäck händelse som beskådades av en rad besökare nära terminalen.

Flera vittnen

– Vid Nils Ericsonsplatsen är det en man i 50-årsåldern som knivhugger en man i 35-årsåldern.

Det rapporterar Göteborgspolisen.

Den skyldige hinner emellertid tid inte rymma från brottsplatsen innan polisen kommer fram.

– Polis kommer till platsen och griper gärningsmannen, uppger polisen.

Den knivskadade 35-åringen transporteras till sjukhus för att få vård.

– Oklart skadeläge, berättar polisen.

Tack vare att flera vittnen fanns på plats vid händelsen har polisen en rad personer att tala med.

– Och polisen letar även efter kniven, rapporterar Göteborgspolisen

Påkörd av spårvagn

Det har varit en hektisk morgon för polisen i Göteborg.

Strax efter 06-tiden i morse blir en man i 40-årsåldern påkörd av en spårvagn.

– Vid hållplats Svingeln. När han befinner sig inne på spårområdet, uppger polisen.

– Han är vaken samt talbar och har en sårskada i huvudet.

Offret har förts till sjukhus och skadeläget är oförändrat stabilt.

Vid halvfyratiden tidigt på måndagsmorgonen har dessutom en misshandel ägt rum i Göteborg.

– På Vasagatan utanför Exet är det en ung man i 20-årsåldern som misshandlar en jämngammal ung man, enligt polisen.

Polis kommer till platsen och skriver en anmälan gällande misshandel. Ingen sjukhusvård behövdes.

Knivskuren i ansiktet

Flera fall av misshandel har även ägt rum i Göteborg med omnejd. I Trollhättan har en man knivskurits.

– En man ringer och uppger att han blivit knivskuren i ansiktet av sin flickvän, uppger polisen.

– Polis åker till bostaden och flickvännen grips, misstänkt för misshandel i relation.

Mannen körs till sjukhus för vård.

Misshandlade jämnårig

I Svenljunga har flera ordningsvakter tvingats ingrips mot en våldsman.

– Polis larmas till en lokal där ordningsvakterna gripit en man i 20-årsåldern som misshandlat en jämngammal kille.

– Den misshandlade killen körs till sjukhus för vård, okänt skadeläge.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 08 23

Lågpriskedjan Rusta har stora ambitioner för de kommande åren.

Lågpriskedjan har i dagarna släppt sin års- och hållbarhetsredovisning för verksamhetsåret 2025/26.

Av rapporten framgår att Rusta vid räkenskapsårets slut hade totalt 239 varuhus.

Kedjan hade då 125 butiker i Sverige, 54 i Norge, 50 i Finland och 10 i Tyskland.

Men expansionen ska fortsätta.

80 butiker

Under året öppnade kedjan 14 nya varuhus i Sverige, Norge och Finland.

De har samtidigt en etableringspipeline om 41 godkända och signerade lägen.

Vd Cathrine Wigzell berättar att kedjan har planer på att öppna mellan 65 och 80 nya varuhus fram till våren 2029.

Satsar stort

Utöver den utökade fysiska närvaron satsar kedjan också stort på e-handeln, berättar Wigzell.

– Under året har vi fortsatt att stärka vår digitala närvaro och erbjuder nu e-handel på samtliga marknader där vi verkar, säger hon.

– Det är en viktig investering för framtiden och ett naturligt komplement till vårt starka varuhusnät.

Läs mer: Rekordnotering för elbilar

Det är Rusta

Rusta har sitt huvudkontor i Upplands Väsby och är sedan 2023 börsnoterat på Nasdaq Stockholm.

Kedjan bildades i Uppsala 1986 av Anders Forsgren och Bengt-Olov Forssell “baserat på en idé som föddes 1979 under Forsgrens och Forssells forskningsstudier vid Uppsala universitet”. 

– Forsgren och Forssell skapade ett detaljhandelskoncept där kunderna kunde handla produkter för dagligt bruk till de bästa möjliga priserna, förklarar kedjan.

Första varuhuset

År 1986 öppnades det första varuhuset i Gävle.

År 1990 nådde kedjan 10 varuhus och hade då totalt 70 anställda.

I år firar Rusta 40 år.

– Under de senaste tolv månaderna har över 660 000 nya medlemmar anslutit sig, en ökning med över 10 procent, framhåller kedjan i sin rapport.

– 40-årsjubileet präglas av fortsatt expansion och visar Rustas långsiktiga styrka och tillväxt under fyra decennier.

Läs mer: Riksbanken slår fast – finns två vägar att gå

Foto: Rusta

Text: Redaktionen


Su-24-stridsflygplan totalförstört

2026 08 23

Ett ryskt stridsflygplan har slagits ut i en ukrainsk attack.

Tidigare på lördagen kom uppgifter om en stor ukrainsk attack mot e-handelsjätten Ozon.

Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Nu kommer besked om att Ukraina har slagit ut ett ryskt stridsflygplan av typen Su-24M, rapporterar Kyiv Post.

Stridsflyg utslaget

Det är i samband med en stor attack mot flygfältet Saki på ockuperade Krym som det ryska stridsflygplanet totalförstördes.

Det är emellertid oklart om Ukraina använde drönare eller robotar för att slå ut planet – men president Volodymyr Zelenskyj bekräftar saken.

– På flygfältet i Saki förstördes ett Su-24M-flygplan och fyra stycken flygfältsutrustningar, medan vi i Brjansk-regionen slog ut relästationer för drönarstyrning som ockupanterna använde för att leda attackdrönare mot fredliga ukrainska städer och byar. 

Tidigare attackerna

Zelenskyj bekräftar även attackerna som genomfördes under natten mellan fredagen och lördagen.

– Under det senaste dygnet slog våra styrkor till mot raffinaderiet i Novokujbysjevsk — 1 000 kilometer från frontlinjen — vilket berövar den ryska krigsmaskinen exportintäkter på miljontals dollar. Vi träffade även ett logistiknav i Samara-regionen samt mål i Svarta havet. 

Läs mer: 100 000 europeiska soldater behövs till gränsen

Det är Su-24M

Su-24M, känd inom Nato som Fencer-D, är ett sovjetutvecklat överljudsflygplan för markattack konstruerat för attackuppdrag på låg höjd i alla väder.

Flygplanet kan bära upp till cirka 7 000 kilo vapenlast fördelat på åtta vapenbalkar, inklusive styrda robotar, bomber, raketer och andra flyg-till-markvapen, uppger United24Media.

Även Ukraina har dem

Ryssland använder återkommande flygplanet för attacker mot Ukraina.

Även Kyjivs styrkor använder det sovjetutvecklade planet – men har anpassat planen till att bära västtillverkade kryssningsrobotar med lång räckvidd av typerna Storm Shadow och SCALP-EG. 

Läs mer: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Foto: By Alexander Mishin, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen