Knivattack vid Göteborg Centralstation

2024 04 01

En knivman har gått till attack vid en av Sveriges mest hektiska mötesplatser.

Det handlar om Nils Ericsonplatsen vid Drottningtorget i Göteborg.

90 000 resenärer

Vid Nils Ericsonterminalen finns Göteborgs Centralstation, centralhuset och Nils Ericson-terminalen och tillsammans passerar över 90 000 resenärer varje dag vid tåg- buss och spårvagnstrafiken.

På måndagsmorgonen utspelade sig en mycket otäck händelse som beskådades av en rad besökare nära terminalen.

Flera vittnen

– Vid Nils Ericsonsplatsen är det en man i 50-årsåldern som knivhugger en man i 35-årsåldern.

Det rapporterar Göteborgspolisen.

Den skyldige hinner emellertid tid inte rymma från brottsplatsen innan polisen kommer fram.

– Polis kommer till platsen och griper gärningsmannen, uppger polisen.

Den knivskadade 35-åringen transporteras till sjukhus för att få vård.

– Oklart skadeläge, berättar polisen.

Tack vare att flera vittnen fanns på plats vid händelsen har polisen en rad personer att tala med.

– Och polisen letar även efter kniven, rapporterar Göteborgspolisen

Påkörd av spårvagn

Det har varit en hektisk morgon för polisen i Göteborg.

Strax efter 06-tiden i morse blir en man i 40-årsåldern påkörd av en spårvagn.

– Vid hållplats Svingeln. När han befinner sig inne på spårområdet, uppger polisen.

– Han är vaken samt talbar och har en sårskada i huvudet.

Offret har förts till sjukhus och skadeläget är oförändrat stabilt.

Vid halvfyratiden tidigt på måndagsmorgonen har dessutom en misshandel ägt rum i Göteborg.

– På Vasagatan utanför Exet är det en ung man i 20-årsåldern som misshandlar en jämngammal ung man, enligt polisen.

Polis kommer till platsen och skriver en anmälan gällande misshandel. Ingen sjukhusvård behövdes.

Knivskuren i ansiktet

Flera fall av misshandel har även ägt rum i Göteborg med omnejd. I Trollhättan har en man knivskurits.

– En man ringer och uppger att han blivit knivskuren i ansiktet av sin flickvän, uppger polisen.

– Polis åker till bostaden och flickvännen grips, misstänkt för misshandel i relation.

Mannen körs till sjukhus för vård.

Misshandlade jämnårig

I Svenljunga har flera ordningsvakter tvingats ingrips mot en våldsman.

– Polis larmas till en lokal där ordningsvakterna gripit en man i 20-årsåldern som misshandlat en jämngammal kille.

– Den misshandlade killen körs till sjukhus för vård, okänt skadeläge.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


13 aug 26

BEKRÄFTAT: Jätteförändring för alla som tankar bilen

2026 08 13

Inflationen rasade i juli.

Det visar nya siffror från Statistikmyndigheten SCB.

Inflationstakten enligt KPI var 0,2 procent i juli 2026 – en minskning med 0,5 procentenheter jämfört med föregående månad.

Två faktorer drev på inflationsfallet.

För det första sjönk priserna på el i juli jämfört med juni.

För det andra noterades en kraftig nedgång för bränslepriserna. Priserna vid pump sjönk med hela 10 procent i juli.

Sticker ut i Europa

Nedgången innebär att Sverige har bland Europas lägsta bränslepriser. Prisskillnaderna är stora jämfört med flera närliggande länder.

I finska Torneå är 95-oktanig bensin drygt 8 kronor dyrare per liter än på andra sidan gränsen i svenska Haparanda, rapporterar TV4.

Prisutvecklingen har fått många finländare att passera gränsen för att tanka i Sverige.

– Det är mycket billigare än i Finland, säger Nina Mojlanen från Uleåborg till kanalen.

Flera skattesänkningar

Regeringen har genomfört flera sänkningar av bränsleskatten.

I år har skatten sänkts med omkring 3 kronor per liter från 1 maj juni till 30 september. Dessutom har koldioxidskatten på bensin och diesel sänkts med 2 kronor och 40 öre från den 1 juli till 30 november.

Det rör sig om två tillfälliga skattesänkningar, men Tidöpartierna går till val på att hålla nere bränslepriserna.

– Vi vill bibehålla reduktionsplikten för bensin och diesel på EU:s miniminivå, eftersom vi värnar Sveriges hushåll och företag, säger Kristdemokraternas pressekreterare Gustaf Wärnberg till Carup.

ANDRA LÄSER: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina

Utredaren går emot

Regeringens egen utredare Svante Mandell är dock av en annan uppfattning. Han menar att både bränsleskatten och reduktionsplikten måste höjas för att Sverige ska nå klimatmålen.

Mandell föreslår en skattehöjning på minst tre kronor per liter.

– Det är inte så drastiskt, vi går upp till priser i jämförbara länder. Det är inga höga priser, sade Svante Mandell till SVT i maj.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


13 aug 26

96 000 kronor i månaden – hög kostnad för alla med fritidshus

2026 08 13

Kostnaderna har ökat kraftigt för svenskar med fritidshus.

Det uppger Länsförsäkringar i en stor kartläggning av fritidshus runt om i landet.

Enligt undersökningen uppgår kostnaden för den som använder stugan fyra veckor om året till omkring 24 000 kronor per utnyttjad vecka, eller 96 000 kronor per utnyttjad månad.

– Ju mer huset används och uppskattas, desto lättare är det att motivera kostnaden. Men ett fritidshus som används sällan kan bli en dyr semesterform, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom.

Höga kostnader

Flera prisökningar har lett till att kostnaderna för fritidshus har stigit under de senaste åren. Det handlar bland annat om ränta efter skattereduktion, fastighetsavgift, energi, avfall, försäkring, kommunalt vatten och avlopp samt en årlig underhållsreserv.

Stefan Westerberg uppmanar svenskar med fritidshus att fundera över om kostnaderna står i proportion till hur mycket huset faktiskt används.  

– Många av kostnaderna finns kvar oavsett hur ofta stugan används. Ränta, fastighetsavgift och försäkring finns kvar även när huset står tomt. Dessutom behöver huset underhållas oavsett hur många veckor det används. Därför är det viktigt att väga kostnaden mot hur mycket glädje och användning du faktiskt får ut av huset, säger han.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Nya kostnader väntar

Hösten kan bli en dyr period för många med fritidshus. Flera nya utgifter kan bli synliga, varnar Länsförsäkringar.

Det kan handla om reparationer av tak, fasad och fönster samt underhåll av värmen. I genomsnitt beräknas ägare av fritidshus avsätta 24 000 kronor per år till reparationer och underhåll, enligt Länsförsäkringars kalkyl.

– Underhållskostnaderna är särskilt lätta att underskatta och är sällan jämnt fördelade över åren. Några år kan utgifterna vara små, medan ett nytt tak, en fuktskada eller ett trasigt värmesystem kan kosta tiotusentals kronor, säger Stefan Westerberg.

– Den som är händig kan göra en del själv, men då krävs tid och kunskap. Behöver arbetet köpas in blir kostnaden betydligt högre. Därför är det viktigt att inte tumma på underhållsbufferten.  

LÄS MER: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda

Foto: K. Hörnfeldt

Text: Redaktionen