Klimatministern ställer ultimatum – “Då packar jag väskan”

2023 10 15

Sveriges klimatminister ger besked om vad som skulle få henne att lämna regeringen.

Det har varit ett mycket hektiskt politiskt år där regeringen har behövt hantera allt från korankriser och Natoansökan till gängkriminalitet och inflation.

Utöver det fortsätter arbetet mot klimatförändringarna, och en som varit under press i samband med det är klimatminister Romina Pourmokhtari (L).

Nu ställer klimatministern ett ultimatum, och ger besked om vad som skulle få henne att lämna regeringen.

Det rapporterar Expressen.

“Då packar jag väskan”

Pourmokhtari framhåller att Sveriges klimatmål är avgörande för såväl hennes som landets framtid.

Att misslyckas i ambitionerna skulle innebära att hon tackar för sig.

– Jag packar väskan och går om vi rör oss längre från Sveriges klimatmål, nettonollutsläpp 2045, säger hon till tidningen.

Vill lägga om strukturen

Vidare förklarar klimatministern att hon står för den politik som regeringen för idag.

– Om man faktiskt lyssnar på vad vi vill göra, som att nå nettonollutsläpp 2045 och lägga om strukturen för hela samhällets omställning, då börjar man förstå varför jag är trygg med att sitta i den här regeringen, säger hon.

Haft stort möte

Under sommaren bjöd statsminister Ulf Kristersson (M) in till ett stort möte om de omställningar som krävs för att Sverige ska nå hela vägen till nettonollutsläpp till 2045.

250 företrädare för näringslivet, civilsamhället, intresseorganisationer och akademin deltog vid mötet.

“De bästa idéerna”

Under mötet framhöll statsministern att Sveriges konkurrenskraft måste i samband med klimatomställningen prioriteras.

– Ska Sverige även i framtiden vara ett internationellt konkurrenskraftigt land, så måste vi och våra företag ställa om, och göra det mycket, mycket brett, sade statsministern vid mötet.

– Och då behövs de bästa idéerna, politiskt, teknologiskt, industriellt och kommersiellt för att gå från fossilt till fossilfritt. Och jag är rätt säker på att många av de idéerna finns samlade här inne idag.

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Ryskt blodbad – ”Magyars fåglar” slår till

2026 03 18

Ukraina slår rekord i Zaporizjzja och Donetsk.

Sedan årsskiftet har Ukraina radat upp framgångar längs med frontlinjen.

Hundratals kvadratkilometer mark har tagits tillbaka från de ryska styrkorna.

Nu kommer uppgifter om att de ökända “Magyars fåglar” har slagit till mot ryska styrkor – och det rör sig om ett blodbad.

Ryskt blodbad

Robert Brovdi är grundare och befälhavare för en ukrainsk drönarspaningsgrupp.

Han går under smeknamnet ”Magyar”, och hans grupp kallas därför för "Magyars fåglar”.

Nu kommer uppgifter om att Ukrainas obemannade systemstyrkor – bland annat “Magyars fåglar” – har slagit ut 900 ryska soldater på bara ett och ett halvt dygn längs en 100 kilometer lång del av frontlinjen i Donetsk- och Zaporizjzja-regionerna.

“Nytt rekord”

Enligt Brovdi har det varmare vädret lett till att ryssarna tryckt på framåt kring Zaporizjzja och Donetsk.

Men, säger han.

– 900 på ett och ett halvt dygn är något av ett nytt rekord! Bra jobbat, herrar inom USF:s “fågel”-subkultur, säger han enligt Ukrainska Pravda.

– Drönaroperatörer från våra grannbrigader arbetade också häcken av sig. Och försvararna på marken var oslagbara – fienden lyckades inte bryta igenom en enda del under ett och ett halvt dygn på den ovan nämnda sträckan.

Läs mer: Stubb varnar Europa: ”Sanningens ögonblick” är här

Nya attacker

Samtidigt kommer uppgifter om nya ukrainska långdistansattacker.

– Ukrainska styrkor slog sannolikt till mot en rysk flygplansreparationsanläggning i Novgorod oblast natten mellan den 16 och 17 mars, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Filmklipp uppges visa

ISW fortsätter.

– En ukrainsk källa publicerade videomaterial som uppges visa en drönarattack mot anläggningen och uppgav att ryska flygövervakningskanaler rapporterade att två A-50-flygplan för luftburen tidig varning och kontroll befann sig vid anläggningen vid tillfället.

Det är oklart om planen träffades.

Läs mer: Bunker busters har avfyrats

Foto: 414th Separate Unmanned Strike Aviation System Brigade of Ukraine

Text: Redaktionen


18mars26

Nya regler för kontanter i Sverige

2026 03 19

Regeringen går nu vidare med förslagen om att stärka kontanternas ställning.

Kontanter används allt mindre i samhället.

Men samtidigt vill många se att kontanternas roll stärks för att säkra ett starkt svenskt betalningssystem – inte minst i fall av kris eller krig.

Nu meddelar regeringen att de går vidare med nya regler för kontanter i Sverige.

Nya regler

Regeringen har nu lämnat en proposition till riksdagen som innehåller förslag om att livsmedelsbutiker och apotek ska vara skyldiga att ta emot kontanter.

Dessutom ska bankerna se till att konsumenter kan sätta in kontanter och att företag har tillgång till tjänster för växelkassa och insättning av dagskassa.

Tre punkter

Här är de tre centrala punkterna i regeringens förslag:

- Livsmedelsbutiker och apotek som huvudregel ska vara skyldiga att ta emot kontanta betalningar för försäljning av varor och tjänster på försäljningsställen som har bemannad kassa.

- Bankerna ska se till att det finns platser för kontantinsättning för konsumenter.

- Bankerna ska erbjuda lämpliga och behovsanpassade tjänster för växelhantering och dagskasseinsättning till företag.

Läs mer: Hyresvärd i konkurs – är en av Sveriges värsta

“Ska känna trygghet”

Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 juli 2026.

– Man ska känna trygghet inför att kunna göra viktiga köp med kontanter i Sverige. I grunden handlar det om att ha ett robust och inkluderande betalningssystem, säger finansmarknadsminister Niklas Wykman (M).

“Framtidssäkrar”

Dennis Dioukarev, riksdagsledamot för Sverigedemokraterna, kommenterar.

– Med denna lag framtidssäkrar vi svenskarnas möjligheter att fortsättningsvis kunna betala med kontanter för livsmedel och medicin, säger han.

– Det stärker kontanternas ställning som ett lagligt betalningsmedel, vilket är bra för både svensk beredskap och en mer inkluderande ekonomi.

Läs mer: Regeringen sänker bidrag – inför nytt tak

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Riksbanken

Text: Redaktionen