Klassiska matbutiken tvingas stänga efter 56 år – 45 förlorar jobbet
2025 04 26
Klassiska T-Jarlen i Stockholm stänger.
Det är efter 56 år som matbutiken vid Östermalms tunnelbanestation nu stänger.
Bakgrunden till beslutet har att göra med en konflikt mellan SL och butiken.
Det rapporterar SVT.
Konflikt ligger bakom
SL ska enligt SVT ta över lokalerna på grund av ett större byggprojekt i Sturegallerian.
Efter en konflikt om när hyresavtalet går ut har T-Jarlen fått erbjudande om att flytta in i nya lokaler, någonting som inte har visat sig passa.
– Det ska visst bli en gång som ska skära rakt igenom butiken för att man vill locka kunder till Sturegallerian, säger butikens vd Lasse Bengtsson.
“Viker ner sig”
Butiken kommer nu att stänga efter 56 år den 30 april.
Då blir 45 anställda av med jobbet.
– SL väljer att vika ner sig för Sturegallerians ägare, ett bolag med bas i Abu Dhabi, fortsätter Bengtsson.
SL har inte kommenterat situationen till SVT med anledning av eventuell rättslig prövning framöver.
“Behöver bygga om”
Tidningen Mitt i har dock fått kontakt med SL, som skriver så här:
– För att möjliggöra genomförandet av detaljplanen behöver de kommersiella lokalerna byggas om helt.
SVT har intervjuat flera kunder som uttrycker besvikelse med beskedet – däribland Lars-Åke ”Babsan” Wilhelmsson.
Kondoleanser på sociala medier
Flera personer har tagit till sociala medier för att uttrycka missnöje med situationen.
Det är många som vill se T-Jarlen finnas kvar vid Östermalms tunnelbanestation.
– Jag hoppas att T-Jarlen räddas. Det är många människor som har minnen och ett förhållande till T-Jarlen, skriver en person.
– Tack gamla fina T-Jarlen för alla dessa år, skriver en annan.
På sociala medier tackar butiken för sin tid.
– Efter mer än ett halvt sekel är det dags för oss att säga hejdå. Det är med både stolthet och vemod vi nu stänger dörrarna till vår kära butik – en plats som har varit mer än bara en matbutik, skriver T-Jarlen.
– Vi vill rikta ett innerligt tack till alla er som har handlat hos oss.
Foto: E. Akyurt
Text: Redaktionen