Klassisk vara slut i nästan alla butiker – tomma hyllor

2024 12 11

Kunder möts av tomma hyllor vart de än går.

Omåttligt populära O’Boy är slut nästan överallt. 

Anledningen är “en tillfällig brist på kakaobönor hos en av våra leverantörer”.

Det framhåller tillverkaren Mondelez, rapporterar Sveriges Radio.

Är krisen åter?

Den plötsliga bristen får många att minnas den uppmärksammade “O’boy-krisen” hösten 2018.

Vid det tillfället berodde de tomma hyllorna på ett tekniskt problem hos tillverkaren, vilket fick privatpersoner att ta saken i egna händer.

Bland annat såldes O’boy för tusentals kronor på säljsajten Blocket och andra andrahandsmarknader.

– Folk är väl galna så länge det gäller socker. En del betalar vad som helst för O’boy tydligen, sade Patrik Lundgren som var en av alla som passade på att sälja sitt lager av den klassiska drycken, till SVT 2018.

Då kommer O'boy tillbaka

Förhoppningen är att det inte ska bli lika illa den här gången.

O’boy beräknas vara tillbaka i butikerna framåt slutet av månaden.

– Som det ser ut nu kommer vi att vara leveransdugliga igen från vecka 51 och framåt, berättar Mondelez för radion.

Chokladjätten vädjar dock om tålamod.

– Det kan ta ytterligare några veckor innan dess att hyllorna är välfyllda igen.

"Krisen slår till igen"

O’boy-bristen 2018 var väldigt omtalad i svenska medier när det begav sig.

Liknande tendenser syns nu.

"O'boy-krisen slår till igen i svenska matbutiker” lyder exempelvis rubriken i Kristianstadsbladet där det rapporteras att varan är helt slut i flera skånska mataffärer, bland annat på Willys, Ica och Coop.

Vi fick reda på att det skulle bli så här förra veckan, det var vår leverantör som berättade det för oss, säger Andreas Sjöstrand, butikschefen på Coop i Broby, till tidningen.

Fakta O’boy:

  • O’boy lanserades redan 1960 och har sedan dess varit Nordens populäraste chokladdryck.
  • Namnet kommer från det amerikanska begreppet "oh boy". Marabous dåvarande marknadschef snappade upp uttrycket under ett besök i USA precis vid tiden av utvecklingen av O´boys recept. Han tyckte att det var ett passande namn för chokladpulvret och så fick det bli!
  • O´boy har genom åren funnits i smakerna vanilj, jordgubb, blåbär, Mocca och mörk choklad.
  • Idag finns O´boy i Original, Less Sugar och smidiga portionspåsar med vattenlösligt pulver.

Källa: ICA

Foto: Jessica Gow, Ica-gruppen

Text: Redaktionen


Ryanair kan stoppa alla flyg till populärt resmål

2025 09 12

Ryanair överväger att permanent stoppa sina flyg till ett land i Mellanöstern.

Det handlar om flyg till Israel – ett beslut som skulle påverka resandet till landet kraftigt.

Ryanairs vd, Michael O’Leary, meddelar att flygbolaget kanske inte återvänder ens när våldet i Gazaområdet avtar.

– Jag tror att det finns en stor möjlighet att vi inte kommer att bry oss om att återvända till Israel när det nuvarande våldet avtar, säger O’Leary till journalister i Dublin.

Tidigare under sommaren meddelade Ryanair att de tidigast skulle återuppta flygningarna den 25 oktober, men osäkerheten kring säkerheten och samarbetet med lokala myndigheter har försenat planerna ytterligare, rapporterar The Times of Israel.

Problem med myndigheter

O’Leary beskriver situationen som frustrerande.

– Vi blir konstant motarbetade av flygplatsmyndigheterna, säger han.

Ryanair invänder mot att Tel Avivs Ben Gurion-flygplats tar ut en högre taxa för användning av huvudterminalen när den billigare lågpristerminalen är stängd av säkerhetsskäl.

Konsekvenser för resenärer

Detta har lett till att Ryanair överväger att dra sig ur marknaden helt.

Det kan påverka tusentals passagerare som använder flygbolaget för resor till regionen med högre biljettpriser och färre lågprisalternativ.

– Om inte israelerna tar sig samman och slutar störa oss, har vi ärligt talat mycket mer tillväxt på andra håll i Europa, säger han.

Frispråkig ledare

Det är inte första gången Ryanairs vd Michael O’Leary uttalar sig om hur krig påverkar flygtrafiken.

Under flera år har han varit en frispråkig röst i diskussionen om säkerhetsläget i Europa och Mellanöstern.

O’Leary varnar för att kriget i Ukraina och ryska drönarattacker kommer att påverka europeiskt flygresande i flera år framöver, rapporterar Reuters.

– Risken är en kontinuerlig störning snarare än en säkerhetsfråga, sade han efter att Polen tidigare i veckan skjutit ner misstänkta ryska drönare och tvingats stänga flera flygplatser tillfälligt.

Händelsen ledde till kraftiga förseningar och begränsat luftrum över Polen.

Beslutet över Israels framtid för Ryanair väntas bli avgörande för hur flygtrafiken utvecklas i regionen under de kommande månaderna.

Foto: Portuguese Gravity

Text: Redaktionen


Ny lågpriskedja kommer till Sverige

2025 09 12

Ett nytt alternativ till Rusta och Clas Ohlson kommer till den svenska marknaden.

Kedjor som Rusta, Clas Ohlson och Dollarstore fortsätter att breda ut sig i Sverige.

Samtidigt kommer nu besked om att en ny lågpriskedja kommer till den svenska marknaden.

Det handlar om den finska jätten Puuilo, uppger Hufvudstadsbladet.

Puuilo till Sverige

Clas Ohlson och Rusta får alltså ny konkurrens.

I samband med kedjans delårsrapport framhåller Puuilo att de ämnar etablera sig på den svenska marknaden.

– Puuilos ledning har reviderat sin uppskattning av butikspotentialen i Finland uppåt till över 90 butiker, meddelar bolaget.

– Företaget kommer också att inleda en organisk internationell expansion, för vilken det kommer att öppna butiker i Sverige.

Oklart var

Det är i nuläget oklart var och när och hur många butiker som kommer att öppna i Sverige.

Vd Juha Saarela bekräftar dock ambitionen.

– Vi ser betydligt större potential att utöka vårt butiksnätverk i Finland än vad vi tidigare beräknat, säger han i ett pressmeddelande.

– Dessutom har vi noggrant utvärderat utsikterna för Puuilo-butiker utomlands och kommer att testa butiker i Sverige under strategiperioden.

Läs mer: UPPGIFTER: Amerikansk snabbmatsjätte kommer till Sverige

Det är Puuilo

Puuilo grundades år 1982 och är en av de ledande lågprisvaruhuskedjorna i Finland.

I dagsläget finns omkring 40 butiker i hemlandet, men som framgår av pressmeddelandet finns planer på att öka det till uppemot 90 stycken.

Det säljs där

Till Puuilos sortiment ingår bland annat byggmaterial, verktyg, biltillbehör, trädgårdsredskap, djurfoder och samt ett brett urval av hushållsvaror.

– Puuilo startade som en snickarverkstad, förklarar kedjan om sin historia.

– Först fanns det sex gamla bussar, som gick runt Finlands byars och städers marknadsplatser, och sålde järnvaror. I början av 2000-talet övergavs bussarna och byggandet av affärer började.

Läs mer: Arbetsförmedlingen: Här finns jobben i höst

Foto: G. Ribeiro

Text: Redaktionen