Klartecken för kärnkraftsreaktor – 40 000 mil från jorden

2023 03 17

En kärnkraftsreaktor ska byggas på månen.

Det beskedet kommer från den brittiska rymdorganisationen, som har gett Rolls-Royce grönt ljus för den smått osannolika platsen, rapporterar Sky News.

Företaget får 2,9 miljoner pund för att bygga reaktorn efter att ha lagt ned 249 000 pund på en studie som undersökte möjligheterna, även den finansierad av Storbritanniens rymdorganisation.

"Ultimata laboratoriet"

Målet är att skapa en månbas som kommer att kunna fungera som hem för astronauter där de kan arbeta med vetenskapliga experiment.

– Utforskning av rymden är det ultimata laboratoriet för så många av de transformationsteknologier vi behöver på jorden: från material till robotteknik, näring, med mera, säger Storbritanniens vetenskapsminister George Freeman.

Då står den färdig

Projektet beskrivs som någonting som sätter Storbritannien i förarsätet i forskningsvärlden och stöttas av bland annat universiteten i Oxford, Bangor, Sheffield och Brighton.

Reaktorn planeras att stå färdig 2029.

– Denna innovativa forskning av Rolls-Royce kan lägga grunden för att driva en kontinuerlig mänsklig närvaro på månen, samtidigt som den förbättrar den bredare brittiska rymdsektorn, skapar jobb och genererar ytterligare investeringar, säger Paul Bate, ordförande i rymdmyndigheten UK Space Agency, till Sky News.

Vill vistas länge på månen

Ingenjörer och forskare vid Rolls-Royce arbetar med ett program som kallas Micro-Reactor, som har som syfte att undersöka hur kärnkraft en dag skulle kunna stödja en heltidsbas på månen.

– Man hoppas att det skulle ge tillräckligt med energi för livsuppehållande kommunikation och experiment, skriver den brittiska kanalen.

Arbetet med månbasen sker samtidigt som det förbereds för att återvända till månen för första gången på mer än 50 år – som ligger mellan 356 000 och 406 700 kilometer från jordens yta, beroende på omloppsbana.

Tolv människor 

Totalt har tolv människor, enbart amerikaner, vandrat på månens yta. Den senaste månlandningen skede i slutet av 1972.

Första gången var som bekant 1969 då Neil Armstrong blev historisk med de första kliven och de berömda orden “ett litet steg för människan, men ett stort steg för mänskligheten”.

Foto: J. Miller

Text: Redaktionen


JUST NU: USA slår till mot Iran

2025 09 17

USA riktar återigen in sig på Irans militär.

I juni attackerade USA flera anläggningar i Iran, i ett försök att stoppa regimens kärnvapenprogram.

Attacken beskrevs av Donald Trump som en framgång.  

– Alla flygplan är nu utanför Irans luftrum. En full last med bomber släpptes på den primära anläggningen, Fordow. Alla flygplan är i säkerhet och på väg hem, skrev Donald Trump på Truth Social då.

Attacken väckte hård kritik från flera håll.

I USA hördes kritiska uttalanden från både demokrater och republikaner.

Nya sanktioner

Nu meddelar det amerikanska finansdepartementet att flera nya sanktioner införs mot Iran.

Minst tolv personer och företag är föremål för de nya sanktionerna.

– Iranska enheter förlitar sig på skuggbanknätverk för att undvika sanktioner och flytta miljoner genom det internationella finansiella systemet, säger departementets statssekreterare John K. Hurley, i ett uttalande.

– Under president Trumps ledarskap kommer vi att fortsätta att störa dessa viktiga finansiella strömmar som finansierar Irans vapenprogram och skadliga aktiviteter i Mellanöstern och på andra håll.

LÄS OCKSÅ: Kina slår till mot USA:s guldägg: stoppa alla beställningar

Slår mot Irans försvar

Finansdepartementet framhåller att sanktionerna kommer slå mot personer som har hjälpt till att slussa in pengar till Irans försvarsministerium.

Men också mot det Islamiska revolutionsgardet, som är huvudenheten i Irans militär.

– Som ett resultat av dagens åtgärd blockeras all egendom och alla intressen i egendom som tillhör de utpekade eller blockerade personerna, uppger det amerikanska finansdepartementet.

Iran har ställt villkor

Som villkor för att återuppta förhandlingarna om landets kärnprogram har Iran bland annat krävt ekonomisk kompensation för skador på deras kärntekniska anläggningar, efter bombningarna i början av sommaren.

USA har avfärdat kraven, rapporterar Reuters.

– Vi utplånade deras kärnvapenmöjligheter. De kan börja om igen. Om de gör det kommer vi att utplåna det snabbare än du kan vifta med fingret åt det. Det kommer vi att göra med glädje, öppet och gärna, har Trump sagt, enligt nyhetsbyrån.

LÄS MER: Trump riktar uppmaning till Zelenskyj – och hela Europa

Text: Redaktionen


Björn Borg hittades livlös – berättar själv

2025 09 17

Tennisikonen Björn Borg, 69, vann elva Grand Slam-titlar innan han plötsligt avslutade karriären vid 26 års ålder.

Nu berättar han själv om de tuffa åren efter karriären.

I självbiografin ”Hjärtslag” berättar Borg att han tampades med allvarliga drogproblem i flera år.

– Första gången jag provade på kokain fick jag en lika stor kick som jag en gång fått av tennisen, skriver Borg i boken enligt Expressen.

Hittades livlös

Borgs drogproblem eskalerade under 1980-talet. År 1989 hittade hans dåvarande hustru Loredana Bertè honom livlös. Hustrun försökte återuppliva honom men misslyckades. Det hela slutade med att Borg fick föras till sjukhus med ambulans för att magpumpas.  

I boken kallar han händelsen för ”ett rop på hjälp”.

– Det som hände var att jag i kroppen hade en farlig kombination av droger, piller och alkohol som ledde till att jag blev medvetslös.

– Än i dag skäms jag bara jag tänker på den händelsen.

Kommer berätta om drogproblemen

Björn Borg kommer att medverka i SVT:s intervjuprogram ”Skavlan och Sverige” på torsdagskvällen. I programmet väntas han berätta mer om sina drogproblem.

Opererats för cancer

Björn Borg har skrivit självbiografin ”Hjärtslag” tillsammans med hustrun Patricia.

– Jag gick igenom en svåra tid, men det är en lättnad för mig att få skriva den här boken. Jag mår så mycket bättre, säger tennislegendaren till AP.

I boken skriver Borg också om sin cancerdiagnos. I början av september berättade tennisikonen att han opererats för en ”extremt aggressiv” typ av prostatacancer 

– Jag har inget just nu. Men var sjätte månad måste jag gå och kolla upp det. Den här processen är inte rolig, säger han till AP.

– Men jag mår bra. Jag klarar mig och nu mår jag mig riktigt bra, tillägger Borg.

LÄS MER: Biltema öppnar nytt – första 100 kunderna får presentkort

Foto: Henrik Mill resp Croes, Rob C. och Anefo

Text: Redaktionen