KLARLAGT: Detta ökar drickandet i Sverige

2023 07 13

Svenska folkets alkoholkonsumtion ökar under sommarmånaderna.

Enligt organisationen IQ, ett fristående dotterbolag till Systembolaget, ökar alkoholkonsumtionen med hela 70 procent under sommaren.

­ – Under juni och juli är svenskens alkoholkonsumtion som högst. I juli förra året drack vi 67 procent mer än i bottenmånaden februari, antal dryckestillfällen var 43 procent fler och antalet intensivkonsumtionstillfällen var 86 procent fler, framhåller IQ i ett pressmeddelande.

Pekar ut stark bidragande orsak

Semestertider och mer tid i vänners sällskap kan vara två anledningar till att drickandet ökar under sommaren.

Men det finns även en annan starkt bidragande orsak: Sociala medier fylls av bilder på alkohol.

Ett fenomen som ökar den totala alkoholkonsumtionen i samhället.

– Forskning visar att risken att unga ska dricka alkohol den närmsta månaden ökar om deras vänner postar inlägg om alkohol. Vi kan anta att detta mönster ser snarlikt ut i övriga befolkningen, skriver IQ.

Kan vara problematisk

Mojtaba Ghodis, vd på IQ, varnar för att det stora antalet alkoholbilder i sociala medier-flödet kan vara problematiskt.

Framför allt för personer som har svårt att avstå alkohol.

–  En utmaning är att när du och jag omedvetet, och med positivt uppsåt, delar med oss av våra semesterbilder med alkohol i handen så kan det påverka andras alkoholvanor negativt. För många av oss är det troligen inget problem med alkoholromantik i våra flöden, men så är det inte för alla, säger Mojtaba Ghodis.

IQ:s vd går nu ut med flera uppmaningar till personer som riskeras att påverkas negativt av alkoholbilder i flödet.

–  Om alkoholbilder påverkar dig negativt kan det vara läge att rensa bland vilka konton du följer, behåll de som ger dig inspiration och energi. Eller till och med ta en paus från sociala medier, njuta av dina egna stunder och sluta jämföra med andras.

IQ:s tips för sociala medier i sommar

Rensa. Om alkoholbilder påverkar dig negativt kan det vara läge att rensa bland vilka konton du följer, behåll de som ger dig inspiration och energi. 

Pausa. Påverkas du av alkoholbilder i flödet så att du känner ett sug efter att dricka, trots att du inte tänkt det? Ta i så fall en paus från sociala medier, njut av dina egna stunder och sluta jämföra med andras. 

Reflektera. Kom ihåg att vardagens rutiner, som att diska eller dammsuga, inte delas lika ofta.

Foto: M. Joannon

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump rasar mot sina egna – ”Vad händer med mina killar?”

2025 07 13

President Trump är riktigt irriterad – på sina egna anhängare.

Donald Trump riktar hård kritik mot en stor grupp av sina egna anhängare.

Detta sedan storbråk uppstått kring Trumpadministrationens hantering av det så kallade Epstein-fallet.

Nu rycker Trump ut för att försvara sin justitieminister.

”Vad händer med mina killar?”

Det handlar om frågor kopplade till fallet Jeffrey Epstein, sexförbrytaren som 2019 begick självmord i ett fängelse i New York.

Den senaste tiden har det uppstått storbråk kring hanteringen av fallet. Trumps justitiedepartement och FBI har gått ut och bemött ett antal konspirationsteorier om fallet, bland annat uppgifter om att Epstein ska ha haft en ”klientlista” och att han utpressade mäktiga personer, samt att han blev mördad i fängelset.

Enligt uppgifter ska hanteringen av fallet också ha orsakat bråk mellan justitieminister Pam Bondi och FBI:s biträdande chef Dan Bongino.

Nu försvarar Trump sin justitieminister – och rasar mot konspirationsteoretiker i de egna leden, rapporterar TV2.

– Vad händer med mina "killar" och i vissa fall "tjejer"? De ger sig alla på justitieminister Pam Bondi, som gör ett fantastiskt jobb, skriver Donald Trump i ett inlägg på Truth Social.

”Gillar inte det som händer”

Trump vädjar till MAGA-rörelsen – som han kallar sina ”boys and gals” – att sluta attackera hans regering, och i synnerhet justitieministern.

Detta efter att en stor ryktesspridning uppstått gällande fallet Epstein och Trumpadministrationens hantering av uppgifter om fallet.

– Vi är i samma lag, MAGA, och jag gillar inte det som händer. Vi har en perfekt regering som alla pratar om, och "själviska människor" försöker skada den – allt på grund av en kille som aldrig dör, Jeffrey Epstein, menar Donald Trump.

Många MAGA-anhängare hävdar att aktörer från den ”djupa staten” döljer information om fallet Epstein.

Trump försvarar nu både sin justitieminister och FBI-chefen Kash Patel, som utsätts för hård kritik från delar av MAGA-rörelsen.

Administrationen har sagt att ingen mer information om fallet kommer att släppas.

Trump rasar nu mot vissa personer i MAGA-rörelsen.

– Oavsett hur mycket framgång vi har haft, med att säkra gränsen, deportera brottslingar, fixa ekonomin, få energidominans, en säkrare värld där Iran inte kommer att ha kärnvapen, är det aldrig tillräckligt för vissa människor, menar Trump.

– Vi är på väg att uppnå mer på 6 månader än någon annan administration har uppnått på över 100 år, och vi har så mycket mer att göra, tillägger USA:s president.

Foto: White House official photographer Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder

Text: Redaktionen


Stor skandal skakar McDonalds – ”Unikt dystopiskt”

2025 07 12

En stor skandal skakar hamburgerkedjan McDonalds.

McDonalds är världens mest kända hamburgerkedja och ett tungt varumärke.

Men nu har snabbmatsjätten gjort bort sig rejält.

Anledningen är att hackare lyckats knäcka hamburgerkedjans lite väl lättgissade lösenord.

Enkelt lösenord

Information och data om hela 64 miljoner arbetssökande på McDonalds har läckt ut, rapporterar Wired.

Anledningen uppges vara att hackare har lyckats knäcka lösenordet till en chattbot som McDonalds använder i samband med rekrytering.

Lösenordet var: ”123456”.

Den mycket grundläggande säkerhetsmissen har lett till att personlig information om tiotals miljoner jobbsökande har läckt ut, enligt tidningen.

Chattboten Olivia, som används i samband med rekrytering till McDonalds, har skapats av Paradox.ai.

Mängder av data

Det är säkerhetsforskarna Ian Carroll och Sam Curry som har avslöjat att de har hitta enkla metoder för att hacka sig in på chattbotplattformen på McHire.com, en webbplats som McDonalds använder sig av i samband med rekryteringar och för att hantera jobbsökningar.

De upptäckte bland annat att det löjligt enkla lösenordet ”123456” användes, enligt tidningen.

De lyckades därmed också komma åt varje McHire-användares chattar med Olivia, som används i samband med rekryteringar.

Bland de uppgifter som blev tillgängliga fanns miljontals sökandes namn, e-postadresser, telefonnummer och så vidare.

”Unikt dystopiskt”

Den som söker jobb på McDonalds kommer sannolikt att komma i kontakt med chattboten Olivia, enligt tidningen.

Olivia är en AI-chattbot som granskar sökande och ber om kontaktuppgifter och CV, som hänvisar dem till personlighetstester.

Även personliga svar som har lämnats till Olivia kan ha läckt ut, enligt tidningen.

Men McDonalds har uppenbarligen en hel del att jobba med när det gäller säkerheten och hanteringen av jobbsökandes personuppgifter och andra känsliga data.

Carroll berättar att han tyckte att McDonalds sätt att använda en AI-chattbot var märkligt.

– Jag tyckte bara att det var ganska unikt dystopiskt jämfört med en vanlig anställningsprocess, eller hur? Och det var det som fick mig att vilja undersöka det mer”, säger Ian Carroll.

– Så jag började söka jobb, och efter 30 minuter hade vi full tillgång till praktiskt taget alla ansökningar som någonsin gjorts till McDonald's sedan flera år tillbaka, berättar Carroll, enligt tidningen.

Foto: Jurij Kenda

Text: Redaktionen