12 augusti 2026

Klädkedja stänger ännu en butik – ”Tyvärr”

2026 08 12

Den danska klädkedjan Vero Moda stänger igen ännu en butik i Sverige.

Under de senaste åren har Vero Moda stängt en rad butiker vid citylägen.

Enligt rapporter för ett par år sedan var ambitionen att istället satsa på köpcentrum, som de menade har en bättre tillväxt.

Nu har klädkedjan stängt ännu en butik i Sverige – den här gången i Falun, rapporterar Falu-Kuriren.

Stänger butik

Vero Moda har haft sin butik på Holmgatan i centrala Falun i  över tio år.

Nu stängs butiken för gott, bara två år efter att den rustades upp.

– Tyvärr har vi inte lyckats nå upp till den försäljning i Falun som vi hade önskat, säger regionchef Carina Elofsson.

“Har kämpat”

I september slår butiken igen dörrarna.

Trenden med sjunkande försäljning har enligt ledningen pågått under en längre tid.

Efter en översyn av butikerna i Sverige togs beslutet att stänga i Falun.

– Man hoppas ju och kämpar år från år, men tyvärr har vi inte sett den utvecklingen som vi hade önskat, säger Elofsson.

Läs mer: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda

Har stängt flera

Distriktschef Mimmi Lindkvist berättade för ett par år sedan att de noterat en bättre tillväxt vid köpcentrum.

Därför har de satsat på det framför citylägen, rapporterar Market.

Under de senaste åren har Vero Moda bland annat stängt butiker i Falun, Örebro, Falköping, Mölndal, Jönköping, Halmstad och Kristianstad.

Konsumtionen ökar

Positivt för detaljhandeln är att hushållskonsumtionen ökar.

Hushållens konsumtion ökade med 1,6 procent i juni 2026 jämfört med maj, enligt nya siffror från Statistiska centralbyrån.

Jämfört med juni 2025 ökade hushållens konsumtion med 4,3 procent. 

– Enligt veckostatistiken ökade hushållens konsumtion med 1,7 procent vecka 24-27 jämfört med vecka 20-23.  

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

Foto: P. du Preez

Text: Redaktionen


5 sep 26

IMORGON SÖNDAG: Vädret totalvänder i hela Sverige

2026 09 05

Hösten ser ut att få vänta.

Hösten har de senaste dagarna varit på tydlig ingång med sänkta temperaturer, regn och kraftiga vindar på många håll i landet.

Men under söndagen totalvänder vädret när ett högtryck drar in över Sverige.

Då kommer vändningen

Den som har fått nog av det ruggiga vädret kan se fram emot en betydligt trevligare söndag.

Ett högtryck bygger upp över landet och förändrar väderläget rejält jämfört med de senaste dagarna.

Väderskillnaden är så pass stor att det rent av kan bli sommarväder i vissa delar av landet.

– Till på söndag har högtrycket förstärkts över hela landet. Det bjuds på en ganska så fin sommardag med varierad molnighet runt om i landet, uppger meteorologerna på TV4.

Högtrycksryggen innebär att stora delar av Sverige får en solig söndag, även om en del stackmoln kan bildas under dagen.

I Götaland och Svealand stiger temperaturerna till omkring 22-24 grader.

Det innebär en tydlig förändring från det kyligare och ostadigare vädret som präglat slutet av veckan.

LÄS MER: Ryskt MiG-29-jaktflygplan attackerat

Stor skillnad från lördagen

För den som planerar helgen blir skillnaden mellan lördag och söndag påtaglig.

Under lördagen drar ett regnoväder in över flera län.

– De flesta skurarna berör idag södra halvan av landet i väst eller nordvästvinden och främst över delar av Götaland kan de vara kraftiga med åska. Över södra Götaland även blåsigt med upp mot hårda vindbyar, meddelar SMHI.

Natten mot måndag kan dock bli ganska kylig i norr.

I delar av Tornedalen finns risk för temperaturer under noll grader.

Kyligt i norra Sverige

Längst i norr blir det däremot fortsatt betydligt kyligare.

I norra Norrland väntas temperaturer på omkring 8–13 grader.

I delar av fjällen, Jämtland och sydvästra Götaland kan molnen dessutom ligga kvar från natten.

Under eftermiddagen väntas molntäcket dock luckras upp på flera håll.

Enstaka lokala skurar kan förekomma, framför allt i fjälltrakterna.

LÄS MER: Mardrömssiffror för Putin – 1 000 stopp på en månad

Foto: Vader karta varning

Text: Redaktionen


6 september 2026

Kraftig vändning – viktig väljargrupp har svängt

2026 09 06

Ett tydligt opinionsskifte syns i en viktig väljargrupp.

Tidöpartierna gick segrande ur valet 2022.

En viktig väljargrupp för de fyra partierna var unga män mellan 18 och 29 år, där stödet var hela 63,7 procent.

Men sedan dess har en stor opinionsförändring skett.

Inför valet om sju dagar är stödet för Tidöpartierna nere på 43,9 procent bland gruppens väljare, enligt en ny mätning från SVT/Verian.

– Det har länge funnits en bild av att unga män står långt till höger politiskt. För fyra år sedan stämde den ganska väl, men i dag har oppositionen till och med en knapp ledning bland unga män, säger Verians opinionsansvarige Per Söderpalm, till kanalen.

Stora förändringar

Spänningen inför valdagen lever i allra högsta grad. Efter att oppositionspartierna länge haft en tydlig ledning i många opinionsundersökningar, har avståndet krympt i de senaste.

Bland annat i en undersökning från Demoskop i veckan, där stödet för Socialdemokraterna plötsligt sjunkit från 30,4 till 27,2 procent.

– Det finns också tecken på att S tapp kommer mer bland kvinnor än bland män. Även om de fortfarande är starkare bland kvinnor, sade Demoskops opinionschef Johan Martinsson till SvD då.

LÄS MER: Två nya skattesatsningar från regeringen

Kan vara avgörande

Oppositionens ledning inför valet kan delvis förklaras med det växande stödet bland landets unga väljare, menar Per Söderpalm.

Men det är också en väljargrupp som snabbt kan svänga.

– Unga väljare är generellt mer lättrörliga än äldre. Stödet för både partier och block kan därför förändras snabbt, vilket gör gruppen särskilt intressant för partierna, säger Per Söderpalm till SVT.

Tufft läge

Läget för Liberalerna ser fortsatt tufft ut. Trots ett lyft i många opinionsundersökningar den senaste tiden är det fortsatt en bra bit kvar till riksdagsspärren på fyra procent.

I den senaste mätningen från Demoskop landade partiet på 2,8 procent.

– Partiet ligger inte över 3 procent, vilket brukar anses som en viktig nivå för att attrahera stödröster, har Johan Martinsson sagt till SvD.

LÄS MER: USA skyller på Ukraina – deras fel

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen