23 oktober 2026

Kjell & Company går ut med varning till kunder

2026 04 06

Nya bedrägeri-sms cirkulerar i Sverige.

Det är hemelektronikkedjan Kjell & Companys namn som används av bedragarna.

I sms:en som nu skickas ut står det att mottagaren har varor som är färdiga att hämtas ut i butik – och en uppmaning om att ringa till företagets kundsupport.

Men det rör sig om bluff-sms – och numret som bifogas i sms:en går rakt till bedragaren som då får chansen att inleda bedrägeriet.

Så ser det ut

Så här ser ett exempel på bedrägeriet ut enligt Råd & Rön:

– Dina varor är nu redo för upphämtning i vald butik. Tack för att du valde att handla hos oss!

Därefter uppmanas mottagaren att kontakta kundsupport via ett telefonnummer – men numret går i själva verket rakt till bedragaren.

Kjell & Company varnar

Kjell & Company har gått ut med en varning för bedrägerierna via deras hemsida.

Där varnar företaget för falska sms i kedjans namn.

– Just nu cirkulerar bluff-sms där avsändaren utger sig för att vara Kjell & Company. Målet med den här typen av SMS-bedrägeri (även kallat smishing) är nästan alltid detsamma: att få dig att klicka på en länk, logga in någonstans eller lämna ut känslig information – som bankuppgifter, lösenord eller personnummer.

Läs mer: Svenska folket kan köras över om euron

Så känner du igen

Kjell & Company har några tips på hur man kan känna igen att det rör sig om ett bluff-sms:

- Det innehåller en uppmaning att klicka på en länk.

- Det utlovar en vinst, rabatt eller “paketleverans”.

- Det försöker stressa dig att agera snabbt (t.ex. “sista chansen” eller “inom 10 minuter”).

Det ska du göra

Kedjan tipsar även om hur man bör agera ifall man fått ett sådant meddelande:

- Klicka inte på några länkar.

- Svara inte på meddelandet.

- Lämna aldrig ut personliga uppgifter eller inloggningar.

- Rapportera sms:et genom att vidarebefordra det till 7726.

Läs mer: Sveriges bästa sparkonton utsedda – flera har sänkt

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen


24 oktober

Kraftigt regn drar in – kommer ösa ner i tre län

2026 10 24

Stora regnmängder är att vänta i tre län.

Stormen Boelo drar under helgen in över Sverige. I samband med det är kraftiga vindar att vänta på olika håll runt om i landet. Men det är inte bara blåsten som kan ställa till det.

Stora regnmängder kommer också att falla i tre län, meddelar SMHI.

I tre län

Redan på lördagen väntas regn, som sedan kommer att tillta under kvällen och bli allt kraftigare.

På söndagen drar Boelo in över landet – och i och med det kan stormbyar uppnås vid kusterna.

– Det väntas också regn på många håll och i fjälltrakterna inslag av snöfall, uppger vädermyndigheten.

– I västra Götaland, Värmland och Västernorrland kan det totalt komma stora mängder de närmsta dygnen. 

Så blir måndagen

På måndagen försvagas Boelo, men det kommer att vara fortsatt blåsigt i södra Sverige. Någon bättring är heller inte att vänta.

Redan under tisdagen drar nästa lågtryck in över Norska havet och följer i Boelos spår.

Det blir åter blåsigt i stora delar av landet och ännu ett regnområde drar in över södra Sverige.

Läs mer: “Vore ett svek” – sätter press på Centerpartiet

Onsdag och torsdag

På onsdagen klarnar det i viss utsträckning upp över stora delar av landet.

Men i norra Norrland och fjälltrakterna kan det fortsatt förekomma en del regn och skurar. 

Det finns även indikationer på att ett område med skurar passerar över Götaland. 

Nästa helg

Fredagen väntas bli solig på grund av ett högtryck som växer in över helgen. 

– Om det fortsatt blir milt eller mer normalt för årstiden är än så länge svårbedömt, meddelar SMHI.

– Det finns prognoser som visar att mycket mild luft når in över landet i samband med högtrycket, men över Ryssland finns också kalluft och vid nordliga placeringar av högtryckets centrum kan den föras in över södra Sverige med ostliga vindar. 

Läs mer: 88 000 ägare på Avanza – aktien faller 24 procent

Foto: F. Harirak

Text: Redaktionen


24 okt 2026

Sverige har gått om alla – högst i Europa

2026 10 24

Den svenska matkassen ligger i topp.

Sverige är ett av Europas dyraste länder att handla mat i.

Det visar en ny jämförelse av matpriser hos Lidl i europeiska länder.

Stora skillnader

Samma vara från Lidl kan kosta betydligt olika beroende på om den köps i Helsingfors, Aten eller Stockholm.

Finländska Yle har jämfört priserna på en matkorg med 30 produkter från Lidl i europeiska länder som bland annat Finland, Sverige, Tyskland, Spanien och Grekland.

Resultatet visar att matkorgen är dyrast i Stockholm.

Däremot var priserna lägre i Berlin, Warszawa och Aten. Billigast var matkorgen i Barcelona.

Läs också: Kalldusch för svenska resenärer – gäller vart man än åker

Dyrare trots sänkt matmoms

Sverige har under året sänkt momsen på livsmedel från 12 till 6 procent. Sänkningen gäller till slutet av nästa år.

Trots skattesänkningen var matkorgen i Stockholm dyrare än i Helsingfors och Tallinn i Yles jämförelse.

I Stockholm kostar matkassen 132,02 euro (cirka 1 470 kronor), tätt följt av Tallinn på 131,26 euro och Helsingfors på 130,93 euro.

I Barcelona är matkassen betydligt billigare. Där kostar den bara 118,21 euro, motsvarande cirka 1 315 kronor.

Enligt Yle påverkas matpriserna av flera faktorer, bland annat skatter, löner, transportkostnader och konkurrensen mellan butikerna.

I Norden är konkurrensen mellan livsmedelskedjorna mindre än i delar av Centraleuropa. I Tyskland pressar lågpriskedjor som Aldi, Netto, Penny, Norma och Lidl priserna genom hård konkurrens.

I Sverige märks konkurrensen i stället ofta genom olika erbjudanden.

Därför är maten dyr

Även Nordens geografiska läge påverkar priserna uppger Lidls inköpschef Tommi Lehmussaari.

– Finland ligger långt från produktionscentrumen i Central- och Sydeuropa, vilket innebär betydligt längre transportvägar, som dessutom kräver sjötransporter, säger han till Yle.

– Detta gör transporterna dyrare och mer komplicerade än på rutter där man kan köra direkt genom det europeiska fastlandet, säger han.

Även svenska konsumenters preferenser spelar roll. I Finland är efterfrågan på inhemskt kött stark, vilket påverkar butikernas sortiment och inköp.

Enligt Yles genomgång kan kött från länder med lägre produktionskostnader vara billigare.

Läs också: Gör precis som Hitler – stor ilska i USA

Foto: Ryoji-Iwata 

Text: Redaktionen