Kinesiska jätten vill erövra Sverige – “Ska bli bland de största”
2025 12 07
Det kinesiska elbilsföretaget BYD har stora planer för Sverige.
Den europeiska bilindustrin är alltjämt svag.
Konkursansökningar ramlar in på löpande band i Tyskland och intresset för nya bilar är svalt.
Då ser den kinesiska biltillverkaren BYD ett gyllene läge att på riktigt slå sig in på den europeiska – och svenska – marknaden.
“Ska bli bland de största”
Än så länge har BYD inte varit någon storsäljare i Sverige – men det har den kinesiska jätten tydliga planer på att ändra.
Toppchefen Stella Li har en ny plan som bland annat innefattar ultrasnabb laddning och nya sätt att sälja.
– Vi ska bli bland de största, säger hon till Dagens industri.
– Vi ska bli en stor spelare i Sverige och täcka hela landet med 80 återförsäljare.
“Kommer explodera”
De kinesiska bilarna har tidigare inte synts speciellt ofta på europeiska vägar.
Brad Anderson, skribent hos bilmagasinet Automotive News, tror dock att “BYD:s europeiska expansion är på väg att explodera”.
Läs mer: Mångmiljonär död i ”bisarr” olycka – enorm samling skänks bort
Stora planer
BYD kommer att öppna en fabrik i Ungern – och har planer på att göra detsamma i Turkiet och Spanien.
– För inte så länge sedan var BYD-fordon en sällsynt syn på Europas vägar, skriver Anderson.
– Men under de senaste fem åren har biltillverkaren vuxit till en global gigant som expanderat till nya marknader snabbare än någon av sina konkurrenter. Nästa år kommer deras modeller att bli ännu vanligare i hela Europa.
Tvärnit i november
I november registrerades 21 016 nya personbilar i Sverige, en minskning med 15 procent jämfört med samma månad förra året.
– Personbilarnas nedgång i november beror på ett fortsatt svagt konjunkturläge, avvaktande kunder, samt leveransstörningar och förändringar i produktportföljen hos vissa märken, säger Mobility Swedens vd Mattias Bergman i ett pressmeddelande.
Läs mer: Nytt trafikljus gör succé – ”30 procent färre förseningar”
Foto: Alejandro Luengo resp Linus Mimietz
Text: Redaktionen


