Kina varnar Tyskland: sluta omedelbart

2025 04 30

Kina uppmanar Tyskland att sluta “smutskasta och förtala” deras land.

Den skarpa tillsägelsen kommer efter att en kinesisk medborgare, som arbetat för en tysk ledamot i Europaparlamentet, förra veckan åtalades för spionage för Kinas räkning.

Han misstänks för att ha vidarebefordrat information från EU-parlamentet.

Nu reagerar Kina på gripandet.

– Vi uppmanar den tyska sidan att sluta smutskasta och förtala Kina, och att vidta konkreta åtgärder för att upprätthålla den positiva dynamiken i utvecklingen av bilaterala relationer, säger Guo Jiakun, talesperson för Kinas utrikesdepartement, enligt AFP.

– Det så kallade “Kinaspionagehotet” är rent påhitt och illvilligt förtal, fortsätter Guo och säger att Kina “alltid har upprätthållit principerna om ömsesidig respekt”.

Assistent till AfD-politiker

Mannen som misstänks för spionage jobbade för Maximilian Krah som företrädde högerpartiet Alternative für Deutschland, AfD, i EU-parlamentet, enligt tyska ARD och Zeit.

Krah valdes in 2019 och var partiets toppkandidat i valet förra året, men uteslöts efter att ha bagatelliserat brott begångna av Nazityskland. Politikern gjorde senare comeback i partiet och valdes in i det tyska parlamentet i februari.

500 dokument

Enligt åklagarna har den kinesiska medborgaren utnyttjat sitt jobb som Krahs assistent för att samla in information om EU-parlamentets “överläggningar och beslut” och föra det vidare till kinesisk underrättelsetjänst.

Han misstänks ha anskaffat över 500 dokument, varav några klassas som “särskilt känsliga”.

Utöver det ska personen även ha samlat in underrättelser om ledande AfD-politiker och spionerat på kinesiska dissidenter i Tyskland, enligt åtalet.

Stängdes av

EU stängde av assistenten efter att han arresterats i april förra året. Ytterligare en kinesisk medborgare åtalas nu för att ha hjälpt assistansen att få tillgång till information om flyg och passagerare på flygplatsen i Leipzig.

Uppgifterna anses ha gällt flyg som transporterade försvarsutrustning samt “personer med kopplingar till ett tyskt vapenföretag”.

Foto: President of Russia Office resp President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


16 november 2025

JUST NU: Historisk överenskommelse i Italien – tar efter Sverige

2025 11 16

Italien är på väg att införa en ny lag och på så sätt gå i Sveriges fotspår.

Efter att Italien gick till val 2022 blev Giorgia Meloni landets första kvinnliga premiärminister.

Giorgia Meloni, som är partiledare för högerpartiet Italiens bröder, går nu samman i en historisk överenskommelse med landets socialdemokratiska oppositionsparti, rapporterar Euronews.

Nytt lagförslag presenteras

Det nya lagförslaget är en samtyckeslag, likt den som Sverige införde 2018.

– Det här är ett viktigt steg framåt för den italienska brottsbalken, säger det socialdemokratiska partiets Michela Di Biase, rapporterar Euronews.

– Den här nya lagen representerar en stor kulturell förändring, eftersom vi alltför ofta har sett hur kvinnor tvingas rättfärdiga sig själva även när de utsätts för våld. Sex utan samtycke är våldtäkt.

I förslaget framgår att den som begår sexuella handlingar utan den andra personens fria samtycke kan dömas till uppemot tolv års fängelse.

LÄS OCKSÅ: Macron överraskar - stort lyft för Ukraina väntar

Den svenska samtyckeslagen

I Sverige infördes lagen om samtycke den 1 juli 2018.

– Det införs en ny sexualbrottslagstiftning som bygger på frivillighet. Syftet med det är bland annat att göra det tydligt att varje människa har en ovillkorlig rätt att själv bestämma över sitt sexuella umgänge, uppgav riksdagen i ett uttalande när beslutet hade fattats.

I samband med den nya lagen infördes också ett nytt brott i Sverige.

– Det infördes också ett nytt brott, oaktsam våldtäkt, som innebär att det ställs höga krav på att gärningspersonen försäkrat sig om att offret samtyckt och att offret inte befunnit sig i en särskilt utsatt situation, uppger Jämställdhetsmyndigheten.

Ibland svårt att följa

Ibland har samtyckeslagen varit svårtolkad för rättsväsendet, enligt en rapport från Brottsförebyggande rådet, Brå.

– Vår studie tydliggör också att våldtäkt, och då särskilt våldtäkt utan våld, är ett brott som inrymmer särskilda utmaningar för rättsväsendet. Så långt vi kan se efter vår genomgång, handskas dock rättsväsendet överlag bra med dessa svårigheter och tillämpar reglerna i enlighet med lagstiftarens intentioner, säger Stina Holmberg på Brå, i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Putinallierad halverar sitt stöd - tung smäll för Ryssland

Foto: Michele Bitetto

Text: Redaktionen


16 november 2025

JUST NU: 39 ryska soldater eliminerade i specialoperation

2025 11 16

Ukrainska styrkor har genomfört en försvarsoperation.

Det var igår som den framgångsrika operationen ska ha ägt rum.

– Ukrainska styrkor besegrar ryska soldater i högprecisionsoperation i Pokrovsk, uppger RBC-Ukraine, med hänvisning till ett uttalande av Ukrainas militära ledning.

Generalstaben uttalar sig

Den ukrainska militärens generalstab påstår att de ryska soldaterna desperat försöker tränga sig igenom försvarslinjerna, i förhoppningen att kunna rapportera några framgångar på slagfältet.

Men enligt Ukrainas militär står försvaret starkt.

– Försvarsstyrkorna fortsätter den defensiva operationen och genomför sök- och anfallsoperationer. Igår genomfördes en jakt och eliminering av fienden i området runt Pokrovsk, som en del av våra truppers insatser i riktning mot staden, uppger generalstaben i ett uttalande.

– Under striderna dödades 39 ryska ockupanter. Inkräktarna förlorade också vapen och militär utrustning.

”Ett steg mot fred”

I uttalandet framhålls också att den ukrainska militären fortsatt slår mot ockupanterna i regionen runt Zaporizjzja.

– Försvararna i södra Ukraina fortsätter att slå mot fiendens positioner. Varje eliminerad ockupant är ett steg mot en rättvis fred.

LÄS OCKSÅ: Macron överraskar - stort lyft för Ukraina väntar

Finlands president inte imponerad

Ryssland har knappt kommit någonstans sedan februari 2022.

Det påstår den finske presidenten Alexander Stubb till nyhetsbyrån AP.

Han jämför också den ryske diktatorn Vladimir Putin med Josef Stalin.

Stalin var Sovjetunionens ledare under andra världskriget och var med och besegrade Nazityskland och Adolf Hitler.

Den finske presidenten menar att Ryssland bara har gjort några mindre "territoriella vinster till ett enormt mänskligt pris”.

– Under andra världskriget nådde Stalin till Berlin på fyra år. Vi är nästan fyra år in i kriget, och Ryssland är långt ifrån Kiev och de kommer inte att hinna dit, säger Alexander Stubb, till AP.

LÄS OCKSÅ: Putinallierad halverar sitt stöd - tung smäll för Ryssland

Foto: E. Yagiz Soysal

Text: Redaktionen