Kina rasar mot EU-jätte – ”absurd kommentar” om Xi Jinping

2023 09 20

Ett uttalande av Tysklands utrikesminister Annalena Baerbock har väckt upprörda känslor i Kina.

Under ett besök i USA kommenterade Baerbock Rysslands krig i Ukraina och jämförde den ryska diktatorn Vladimir Putin med hans kinesiske motsvarighet Xi Jinping.

– Om Putin skulle vinna detta krig. Vilka signaler skulle det skicka till andra diktatorer i världen, som Xi, den kinesiske presidenten? Därför måste Ukraina vinna, sa Baerbock till amerikanska Fox News.

Kina rasar

Att den tyska utrikesministern benämnde Xi Jinping som en ”diktator” är något som den kinesiska regimen inte uppskattar.

Kinas utrikesdepartement har valt att kalla upp Tysklands ambassadör med anledning av kommentaren om den kinesiske ledaren.

Det rapporterar AFP.

– Kommentarerna är extremt absurda och är en allvarlig kränkning av Kinas politiska värdighet och en öppen politisk provokation, säger departementets talesperson Mao Ning enligt nyhetsbyrån.

Tyskland svarar

Den tyska regeringen har kommenterat Kinas kritik.

– Det är välkänt att Kina styrs av en kommunistisk enpartiregim, och det är också välkänt att detta inte motsvarar vår idé om en demokrati, säger en talesperson för den tyska regeringen.

Utrikesminister Annalena Baerbock, som representerar partiet De Gröna, har drivit på för en hårdare linje mot Kina.

Minister har vid upprepade tillfällen understrukit att Tyskland borde öka trycket på Kina gällande frågor som sträcker sig från mänskliga rättigheter till situationen i Taiwan.

Förbundskansler Olof Scholz förespråkar en mer handelsvänlig hållning.

Tillrättavisade Biden

Det är inte första gången som Kina reagerar kraftigt på att Xi Jinping kallas för diktator.

I juni invände Pekingregimen i starka ordalag mot att USA:s president Joe Biden kallat Xi Jinping för en diktator.

Kina kallade upp USA:s ambassadör efter Bidens kommentar.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Nya körkortsregler – börjar gälla om två veckor

2026 07 17

Från och med den första augusti ska det bli lättare att övningsköra.

Ändringar i körkortslagen är på gång.

Om bara ett par veckor kommer nya regler att gälla för den som vill ta körkort.

Draget syftar till att göra det lättare att övningsköra – men möter kritik från de som anser att det kan leda till mer osäkerhet ute på vägarna.

Nya körkortsregler på gång

Regeländringen innebär att kravet på introduktionsutbildning för den som övningskör privat och för handledare tas bort. 

– Kravet på introduktionsutbildning för övningskörning ska slopas, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD).

– Detta är en förenkling som kan leda till mer mängdträning eftersom förslaget bedöms underlätta för blivande förare att övningsköra med flera handledare. 

Från första augusti

De nya reglerna träder i kraft den första augusti och gäller för B-körkort.

Regeringen menar att introduktionsutbildningen inte fyller något större syfte.

– Eftersom introduktionsutbildningen inte bidragit till att öka kvaliteten på den privata övningskörningen för behörighet B, anser regeringen att det inte finns skäl att behålla den nuvarande ordningen, menas det.

Läs mer: Stort orderlyft för Saab

“Helidiotiskt”

Men alla är inte positivt inställda till de nya reglerna.

Den rutinerade körskolläraren Tommy Samuelson befarar att det kan leda till fler dödsolyckor.

– Det är helidiotiskt, säger han till GP.

– När jag är ute och kör med elever så ser jag många som beter sig dumt i trafiken, och de personerna är potentiella handledare. 

“En tröskel”

Regeringen anser dock att kravet på introduktionsutbildning är ett onödigt hinder.

– Kravet på introduktionsutbildning utgör dessutom en tröskel vid privat övnings­körning och kan inskränka möjligheten att smidigt kunna övningsköra privat med flera handledare, exempelvis föräldrar eller andra släktingar. 

Läs mer: Ryssar flyttar akut pengar ut ur landet

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


29 april 2026

Ny lågpriskedja gör entré – ska nå 100 butiker i Sverige

2026 07 17

Den finska lågpriskedjan Puuilo expanderar i Sverige.

Puuilo är en av de största detaljhandelskedjorna i Sveriges grannland i öst med närmare 60 varuhus.

Lågpriskedjan erbjuder bland annat produkter för byggprojekt, trädgård, bilvård, VVS och el, husdjur, verktyg och livsmedel.

Kedjan storsatsar nu i Sverige – i början av juli kom besked om att den första butiken i Sverige kommer att öppna dörrarna i Örebro mot slutet av året.

Nu meddelar Puuilo att de har tecknat avtal för butik nummer två.

Butik nummer två

I slutet av 2026 öppnar Puuilo sin första svenska butik i handelsområdet Marieberg i Örebro.

Av ett pressmeddelande från förmedlaren New Property framgår att butik nummer två kommer att hamna i Sundsvall.

– Vi går fram stegvis i Sverige och väljer våra lägen med omsorg, säger vd Juha Saarela. 

– Birsta i Sundsvall är ett etablerat och attraktivt handelsområde som ger en god kommersiell utgångspunkt för vår verksamhet. Den här typen av lägen stödjer Puuilos koncept väl och vår långsiktiga tillväxt i Sverige.

5 000 kvadratmeter

Den nya butiken omfattar cirka 5 000 kvadratmeter och öppnar i den tidigare K-Rauta-lokalen som har stått tom under en längre tid. 

Puuilo tillträder lokalen i januari 2027. 

Därefter påbörjas anpassningen av lokalerna inför butikens öppning. 

Läs mer: Höjning vid pump – här är nya prislappen

Första i Örebro

Det var i början av juli som lågpriskedjan gav besked om att det första svenska varuhuset hamnar i Örebro.

Butiken kommer att omfatta cirka 3 200 kvadratmeter och sysselsätta omkring 13 personer. 

Varuhuset öppnar mot slutet av året – inget datum har ännu satts för öppning.

Ska nå 100 butiker

Vad Puuilo har för målsättningar i Sverige råder det enligt förmedlaren New Property ingen tvekan om.

– Puuilo är en av Finlands största detaljhandelskedjor och omsatte omkring fem miljarder kronor under 2025. Bolaget har närmare 60 varuhus i Finland, en växande e-handel och har tidigare kommunicerat en ambition att etablera över 100 butiker i Sverige.  

Läs mer: Kreml tystar ner – rädda för folkets reaktion

Foto: G. Ribeiro

Text: Redaktionen