05feb26

Keir Starmer tvingas backa – ”aldrig sett något liknande”

2025 07 02

Keir Starmer tvingades överge sina reformer efter motstånd av egna partikamrater.

Det var inför tisdagens omröstning i det brittiska parlamentet som landets premiärminister Keir Starmer tvingades backa från flera delar av sitt föreslagna välfärdspaket.

Efter att ha mött starkt motstånd i det egna partiet ändrades förslaget flera gånger in i det sista, rapporterar Bloomberg.

Stryka flera delar

Starmer förlorade diskussionen med sina egna partikollegor om de planerade välfärdsreformerna.

Öppet avvisade de hans föreslagna nedskärningar av exempelvis indraget stöd till vissa funktionshindrade.

– Ställd inför ett möjligt nederlag i sin välfärdsproposition vek sig premiärministern i sista minuten för att rädda sitt skinn, skriver Sky News.

Röstade mot sitt parti

Trots de sena och stora eftergifterna röstade 49 Labourledamöter mot sitt eget partis förslag, och även bland de som röstade för var många kritiska.

Flera parlamentsledamöter uttryckte ilska och frustration över de sena ändringarna.

– Samtidigt som jag är tacksam för eftergifterna har detta ytterligare blottlagt den osammanhängande och kaotiska karaktären av denna process – det är det mest föga uppbyggliga spektakel som jag någonsin har sett, sa Paula Barker, parlamentsledamot för Labour, enligt BBC.

 – Jag gick ut för att ta en banan tidigare och när jag kom tillbaka in hade saker och ting förändrats igen. Så jag är ännu mer oklar över vad jag röstar om, sa Labours Mary Kelly Foy.

– Det här är en absolut röra. Jag har aldrig sett något liknande, sa Labours Ian Lavery.

Bara början

Nederlaget var ett tungt bakslag för Keir Starmer.

Flera medier gör analysen att det troligtvis bara var början och att fler strider inom partiet är att vänta.

– Starmer försökte visa kritikerna i partiet vem som bestämmer, men det slutade med att han själv tvingades backa, skriver Sky News.

– Det blir bara svårare från och med nu. Efter tolv månader av allvarliga politiska felsteg och u-svängar i hög hastighet vänder sig nu både Labours parlamentariker och väljarna mot premiärministern, skriver Politicos.

Foto: 

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 12

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 12

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen