KÄRNVAPEN: Zelensky varnar för rysk utveckling

2022 10 24

Ukrainas president meddelar att Putin kan hjälpa Iran med kärnvapen.

Varningen handlar om att Ryssland kommer att bistå Iran med utveckling av kärnvapen i utbyte mot drönare, rapporterar israeliska Haaretz.

– Ryssland letar efter billiga vapen i andra länder för att fortsätta sin terror. De hittade detta i Iran, säger Zelensky.

Den ukrainske presidenten menar att Israels neutrala position bidrar till utvecklingen.

Avfyrat mängder av missiler

Zelensky fortsätter med att förklara att mängden missiler Ryssland avfyrat mot Ukraina innebär att det börjar sina i lagret. 

– På åtta månader av fullskaligt krig har Ryssland använt sig av nästan 4 500 missiler mot oss. Deras lager av missiler har minskat, säger han enligt Haaretz.

Under de senaste veckorna har mängden kärnvapenhot från ryska representanter ökat, uppger BBC.

Presidenten förklarar

Zelensky förklarar även att ukrainsk underrättelsetjänst uppskattar att Ryssland beställt omkring 2000 drönare från Teheran, rapporterar Haaretz.

– Hur betalar Ryssland för detta? Är Iran bara intresserade av pengar? Förmodligen inte alls, förmodligen är de intresserade av rysk assistans till det iranska kärnvapenprogrammet, säger han.

Iran har nekat inblandning i tillförseln av drönare till Ryssland. 

Ukrainsk militär har sedan mitten av september skjutit ner 220 iranska drönare, uppger BBC.

Zelensky kritiserar Israel

President Volodymyr Zelensky menar att Israel hade kunnat förhindra alliansen mellan Ryssland och Iran.

– Denna allians hade helt enkelt inte hänt om era politiker bara tagit ett enda beslut, beslutet vi efterfrågade, säger han i ett bandat tal under en konferens.

Vidare påpekar presidenten att Israels neutrala hållning är en anledning till att Teheran sålt drönare till Moskva.

Begärt militärt stöd

Ukraina har tidigare begärt bland annat luftförsvarssystem från Israel.

Landet har dock gjort det tydligt att man bara kommer bistå med humanitär hjälp.

– Vi kommer inte att sälja vapen till Ukraina, har landets försvarsminister Benny Gantz sagt enligt BBC.

Foto: Volodymyr Zelensky resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


3 april 2026

JÄTTEHÖJNING: Så högt blir bensinpriset i Sverige nästa vecka

2026 04 04

Bensinpriset förväntas skjuta i höjden.

Bensinpriset väntas stiga kraftigt inom de närmaste dagarna.

Redan nästa vecka kan pris vid pump passera 20 kronor litern, rapporterar TV4.

Dramatisk ökning

Oroligheterna i Mellanöstern, och framför allt kriget i Iran, har fått oljepriset att rusa till nivåer som inte setts sedan 2008.

Råoljan har klättrat över 140 dollar per fat – en dramatisk ökning jämfört med drygt 70 dollar innan konflikten bröt ut.

Bakom uppgången ligger bland annat störningar i transporterna genom Hormuzsundet, en av världens viktigaste oljepassager.

Samtidigt räcker inte ökad produktion från andra länder för att väga upp bortfallet.

LÄS MER: Renoveringar av bostäder kan stoppas av ny regel

Snabb effekt vid pump

Prisökningarna väntas nå konsumenterna mycket snabbt – inom bara några dagar.

Och enligt råvaruanalytikern Christian Kopfer är en kraftig höjning i Sverige mycket nära.

Kopfer räknar med en kraftig prisuppgång redan under nästa vecka och bedömer att bensinpriset kan passera 20 kronor per liter.

– Det är jag helt säker på. Det är bara dagar bort, säger han till TV4.

Kontinuerlig höjning

Sedan konflikten bröt ut för en månad sedan har dieselpriset stigit med omkring sju kronor per liter, medan bensinen har blivit cirka 3,60 kronor dyrare per liter.

Såväl dieseln som bensinen höjdes på nytt för endast fem dagar sedan.

Då kom beskedet att höjningen gick över 24 kronor litern för diesel och 19 kronor för bensinen.

– Det är bland annat Circle-K som uppger att listpriserna för företagskunder höjs med 30 öre per liter diesel till 24,14 kronor per liter, rapporterar Dagens industri.

Bensinen höjdes då med 35 öre till 19,14 kronor per liter.

Enligt Kopfer krävs det inte ens en ytterligare upptrappning av konflikten för att priserna ska fortsätta uppåt.

Han menar att det räcker med att läget är oförändrat i Mellanöstern för att priserna ska fortsätta att stiga.

LÄS MER: Anstormning idag torsdag: Ica Maxi tror på rekord

Foto: E Akyurt

Text: Redaktionen


4 mars 2026

Tungt besked för folk som hyr bostad

2026 04 04

Det kan bli dyrare att hyra bostad.

Regeringen har presenterat ett nytt förslag om att göra det enklare att hyra ut i andra hand.

Nu varnar kritiker för att förändringarna kan leda till högre hyror för många bostadssökande, rapporterar Sveriges Radio.

Lättare att hyra ut

Regeringen har nyligen lagt fram en proposition som innebär förändringar på andrahandsmarknaden.

Förslaget gör det svårare för bostadsrättsföreningar att neka medlemmar att hyra ut sina lägenheter.

Dessutom föreslås att uthyrning ska kunna ske under längre perioder än idag.

Syftet är att göra marknaden mer flexibel och öka rörligheten.

För många som äger en bostad kan det bli enklare att hyra ut utan att behöva oroa sig för att få avslag.

– För att bostadsbeståndet ska användas mer effektivt behöver det vara enklare att hyra ut sin bostad. När möjligheterna att hyra ut bostadsrätter i andra hand ökar kan fler bostäder bli tillgängliga. Det är en viktig målsättning för regeringen, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (KD).

LÄS MER: Renoveringar av bostäder kan stoppas av ny regel

Risk för högre hyror

Samtidigt innehåller förslaget förändringar i hur hyror sätts.

Hyressättningen ska bli friare, vilket enligt kritiker kan få tydliga konsekvenser för hyresgäster.

Flera varnar för att detta kan pressa upp priserna, särskilt i storstäder där efterfrågan redan är hög.

För den som hyr i andra hand kan det innebära att boendekostnaderna ökar märkbart.

– Andrahandsmarknaden i dag präglas av oskäliga hyror och om det nu tillkommer lägenheter med det här förslaget är risken stor att det också kommer vara oskäliga hyror i de lägenheterna, sade Niclas Sundell, förbundsjurist på Hyresgäst­föreningen, till Sveriges Radio Plånboken, när förslaget presenterades, uppger Hyresgästföreningen.

Fler bostäder på marknaden

Andra bedömare ser dock positivt på förändringarna.

De menar att lättare regler kan göra att fler väljer att hyra ut sina bostäder, vilket i sin tur kan öka utbudet.

– Det vi ser är att det har en potential att leda till en ganska stor utbudsökning på marknaden, säger Maria Björkander, vd på uthyrningsajten Qasa, till SR.

Ändringarna är tänkta att träda i kraft den 1 juli men inget beslut har fattats än av riksdagen.  

LÄS MER: Framgång för Zelenskyj – fiasko för Ryssland

Foto: Gustav Karlsson

Text: Redaktionen