KÄRNVAPEN: Planering för att undvika panik

2022 10 15

Parallellt som striderna mellan Ukraina och Ryssland pågår för fullt och rapporterna om ryska luftangrepp och ukrainska framgångar på marken kommer delvis oroande uppgifter från källor i väst.

En citerad västerländska tjänstemän uppger att väst har inlett en ”försiktig planering” för att vara förberedda på en kärnvapenattack i eller i närheten av Ukraina från en allt mer stressad och pressad rysk president Vladimir Putin.

Det uppger brittiska The Guardian.

Erfarenheter från kalla kriget

– Denna "försiktiga planering" hänför sig till den brittiska regeringens Protect and Survive-kampanj under kalla kriget, framhåller Kate Hudson, generalsekreteraren för Campaign for Nuclear Disarmament (CND) till tidningen.

Hon tillägger:

– Kampanjen, som fördömdes kraftigt av CND, handlade om den märkliga informationen som spreds, att en kärnvapenattack kunde överlevas genom att man öppnade fönster och andra irrelevanta råd.

De rapporter om ”försiktig planering” som nu kommer fram handlar enligt uppgiftslämnaren mer om att undvika panik snarare än hur man ska överleva en nukleär attack.

Putins utspel väcker oro

Sannolikheterna för en kärnvapenattack, enligt bedömare från väst, anses som osannolik men det går inte heller att helt nonchalera Putins utspel, menar man, enligt tidningen.

Inte minst eftersom diktatorn och hans Kreml-ledning sedan september drabbats av åtskilliga bakslag på de ukrainska slagfälten.

Putin har mellan förlusterna använt sig av en kärnvapensretorik. Han sa så sent som i september att han skulle använda "alla tillgängliga medel" för att inte förlora kriget.

Den nu citerade tjänstemannen underströk:

–  All användning av kärnvapen skulle bryta det tabu att använda kärnvapen som har funnits sedan 1945 och skulle leda till allvarliga konsekvenser för Ryssland, såväl som för alla andra.

Lugnande besked från spionchef

Uppgifterna och rapporterna från kriget och vad som skulle kunna hända är många.

Betydligt lugnare besked lämnade Jeremy Fleming, chefen för underrättelsetjänsten GCHQ:s spionbyrå, förra veckan.

Enligt hans underrättelser finns inga tecken på att Ryssland förbereder sig för att använda ett taktiskt kärnvapen i eller runt Ukraina.

Foto: K Karger

Text: Redaktionen


JUST NU: ”Överväldigande” besked – USA slår till mot Ryssland

2025 11 17

USA förbereder massiva sanktioner mot den ryska krigsmakten.

Det meddelar den republikanska senatorn Lindsey Graham.

– Jag är mycket nöjd över att kongressen, med president Trumps välsignelse, kommer att gå vidare med det överväldigande tvåpartipolitiska stödda sanktionsförslaget mot Ryssland, som kommer ge president Trump fler verktyg för att få slut på blodbadet i Ukraina, framhåller Graham i ett inlägg på X.

Massiva sanktioner 

Den nya lagstiftningen kommer ge Trump möjlighet att införa sekundära sanktioner och tullar mot länder som köper rysk olja och gas. Lagförslaget möjliggör en svindlande tullsats på 500 procent på amerikansk import som härrör från länder som medvetet köper rysk olja, gas, uran, eller andra energirelaterade produkter.

– Denna lagstiftning är utformad för att ge president Trump mer flexibilitet och makt att driva Putin till förhandlingsbordet genom att gå efter både Putin och de länder som stöder honom. Jag uppskattar det starka stödet från båda partierna för denna lagstiftning i både representanthuset och senaten, skriver Graham.

Trump ger tummen upp

President Trump välkomnar de nya sanktionsmöjligheterna.

– Som ni vet har jag redan föreslagit att länder som gör affärer med Ryssland ska beläggas med stränga sanktioner, säger han enligt Reuters.

LÄS MER: Rysk vara väller in i Europa – och det är varken gas eller olja

Oljeproduktionen stagnerar

Trumpadministrationen har sedan tidigare infört hårda sanktioner mot de statliga oljejättarna Lukoil och Rosneft.

Tillsammans med framgångsrika ukrainska drönarattacker har de amerikanska sanktionerna bidragit till att minska Rysslands oljeraffinderingskapacitet.

Enligt en färsk sammanställning från danska Jyllands-Posten minskade Rysslands oljeintäkter med 27 procent i oktober jämfört med samma period föregående år.

LÄS OCKSÅ: Från första december: Hårdare tag mot Sveriges bilister 

Foto: Balkan Photos

Text: Redaktionen


17 nov 2025

JUST NU: Polen kallar in militären

2025 11 17

Natolandet Polen har utsatts för sabotage.

En större explosion har inträffat på den polska järnvägen mellan Warszawa och Lublin – en tågsträcka som bland annat används för transporter av vapen till Ukraina.

Nu kallar premiärminister Donald Tusk in landets militär till krismöte.

– Ett extrainsatt möte med regeringens nationella säkerhetskommitté kommer att hållas imorgon bitti. Militära befälhavare, myndighetschefer och representanter från regeringen kommer att delta, meddelar han på X.

Bevis har säkrats

Den polska regeringen beskriver händelsen som ett sabotage.

Under måndagen har flera ministrar och myndighetschefer bekräftat att övervakningsfilmer och en ”mängd bevis” har säkrats från platsen.

– Det råder inget tvivel om att en explosiv laddning har använts, säger landets inrikes- och administrationsminister Marcin Kierwiński, enligt den polska tidningen Fakt.  

Flera incidenter utreds

Utöver explosionen utreds två andra incidenter på järnvägssträckan. Det handlar om en skadad kraftledning och en avskuren rälsklämma, rapporterar Fakt.

Enligt tidningen riktas misstankarna mot främmande makt.

– Sannolikheten är hög att sabotaget beordrades av utländska myndigheter, framhåller Polens inrikesminister Tomasz Siemoniak, enligt tidningen.

LÄS HÄR: ”Vår sista sommar i fred” – Tyskland varnar hela Europa 

”Mer aggressiv och samordnad insats”

Ingen person skadades i explosionen.

Sabotaget följer en våg av incidenter i Polen med mordbränder, cyberattacker, drönarobservationer och luftrumskränkningar.

Antalet incidenter har ökat kraftigt efter invasionen av Ukraina.

Flera europeiska underrättelsetjänster har varnat för att sabotagen kommer fortsätta att öka och kopplar händelserna till Ryssland. 

– Även om Kremls agenter har en lång historia av sådana operationer – och har genomfört attacker sporadiskt i Europa under de senaste åren – ökar bevisen på en mer aggressiv och samordnad insats, enligt bedömningar från tre olika europeiska länder, har Financial Times rapporterat med hänvisning till flera underrättelsekällor.

LÄS OCKSÅ: Från första december: Hårdare tag mot Sveriges bilister 

Foto: Nato

Text: Redaktionen