Kaotiska scener på Gröna Lund – slagsmål och gråt

2025 08 02

Kaotiska scener har utspelat sig på Gröna Lund.

Gröna Lund i Stockholm får hård kritik efter att kaotiska scener utspelat sig på nöjesfältet.

En barnfamilj vittnar om att köbildning och trängsel ledde till slagsmål och gråt.

Nu vill de ha pengarna tillbaka.

Slagsmål och kaos

Karina, 44 besökte Gröna Lund med sina två barn Filippa och Marvin, och med en väninnas två barn, Hjalmar och Benjamin.

Men besöket präglades av kaos, rapporterar Aftonbladet.

Redan när Karina och barnen kom till nöjesfältet fick de stå i kö i en timme bara för att kunna komma in – och i kön blev det slagsmål.

– En familj hamnade framför en annan i kön och två män började då bråka. Först var det tjafs men sedan började de slåss framför alla barnen, berättar Karina för tidningen.

Men det var bara början – hela dagen präglades av kaos.

”Oetiskt att kränga så mycket biljetter”

Besöket på Gröna Lund förstördes av trängsel och timslånga köer.

Totalt hann barnen bara åka fyra åkattraktioner på sex timmar, trots att de hade betalat dyra pengar för åkband. Det var även lång kö till alltifrån matställen till toaletter.

Vissa av barnen grät efter timmarna på Gröna Lund, som blev en stor besvikelse.

Karinas väninna Josefin, vars barn var med på nöjesfältet, menar att de borde få pengarna tillbaka.

– Jag betalade 1 200 kr för eländet. Totalt oetiskt att kränga så mycket biljetter och strunta i konsekvenserna, säger hon till tidningen.

Gröna Lunds rekommendation

Gröna Lund har även tidigare fått kritik för sitt sätt att hantera kökaos och trängsel.

På vackra sommardagar är det många som vill besöka nöjesfältet.

Gröna Lund rekommenderar på sin hemsida att man ska köpa Jetpass, som innebär att man kan boka tid till åkattraktioner samt ta ”expresskön”. Även personer med Jetpass kan dock få köa länge om det är mycket folk.

Ett annat tips från Gröna Lund är att man kan boka bord i förväg på någon av nöjesfältets restauranger för att göra matpausen smidigare vid besöket.

Publikkaos med Veronica Maggio

Även konserter på kvällarna har ibland lett till kaos.

I juni uppstod till exempel kökaos när den svenska sångerskan Veronica Maggio uppträdde på Gröna Lunds stora scen, vilket MarcusOscarsson.se rapporterade.

Gröna Lund tvingades då stänga insläppet redan klockan 15.45, trots att konserten började klockan 20.

Det var rekordtidigt, enligt nöjesfältet.

– Det hör ju till ovanlighet och vi har aldrig stängt så här tidigt, sade Annika Troselius, presschef på Gröna Lund, till Expressen.

Foto: Logotype

Text: Redaktionen


12 maj 2026

BankID-varning utfärdas – logga inte in

2026 05 14

Flera banker går ihop i en varning.

En ny gemensam varning från svenska banker uppmanar BankID-användare att vara extra försiktiga.

Nu uppmanas användare att se upp för att logga in.

Banker slår larm

Just nu pågår en stor våg av investeringsbedrägerier i landet.

Flera svenska banker går nu ut tillsammans i kampanjen Svårlurad! för att varna för ökningen av investeringsbedrägerier där bedragare försöker lura människor på pengar.

Budskapet är tydligt.

– Logga inte in på ditt BankID på någon annans uppmaning, lyder bankernas gemensamma varning.

Kampanjen pågår under fyra veckor och syns i tv, sociala medier, poddar och utomhusreklam runt om i landet.

LÄS MER: GMAIL: Stäng av funktionen på kontot – din e-post kan bli läst

Så går bedrägerierna till

– Bedrägerier är fortsatt ett stort samhällsproblem som drabbar många människor i alla olika åldrar. Svårlurad är ett gemensamt initiativ av Sveriges banker och Svenska Bankföreningen för att uppmärksamma problemet och komma med konkreta tips och råd om hur man kan skydda sig själv och sina närstående mot bedrägerier, uppger initiativet.

Enligt kampanjen börjar många bedrägeriförsök med oväntade samtal eller meddelanden där bedragare utger sig för att vara från banker, myndigheter eller företag.

I vissa fall kan de även ha personliga uppgifter om offret, vilket gör dem mer trovärdiga.

Falska investeringar

En stor del av årets varning handlar om investeringsbedrägerier där falska annonser används för att lura människor att sätta in pengar.

Ofta förekommer löften om hög avkastning och låg risk, något som enligt bankerna ska ses som en tydlig varningssignal.

 ”Var särskilt skeptisk om det låter för bra för att vara sant”, uppmanar bankerna i kampanjen.

Det är inte ovanligt att bedragarna använder bilder och namn på kända personer för att skapa förtroende.

Det kan vara svårt att få tillbaka pengar om du själv har godkänt något med BankID, eftersom banken ofta anser att du själv har godkänt betalningen.

Bankerna uppmanar nu alla att vara extra vaksamma vid investeringstips som kommer via telefon, mejl eller sociala medier.

De betonar också att man aldrig ska skicka mer pengar om man redan blivit utsatt för bedrägeri.

Vid minsta osäkerhet rekommenderas kunder att kontakta sin egen bank direkt.

LÄS MER: Många får upp samma notis på Facebook – “klicka inte“

Foto: BankID

Text: Redaktionen


16 februari 2026

Swedbank: Så mycket pengar bör alla ha på sparkontot

2026 05 13

En av de viktigaste privatekonomiska tipsen är att skaffa en buffert.

Många vill ge sig in i olika former av investeringar och se sina pengar växa över tid.

Men den kanske viktigaste saken man kan göra för sin egen ekonomi är att skaffa en buffert.

Den finns till för att täcka oväntade utgifter, såsom när bilen går sönder eller när diskmaskinen ger upp.

Så mycket behövs

Att se till att man har pengar tillgängliga för oväntade utgifter är det första steget till en hälsosam privatekonomi.

Det smidigaste är att öppna ett e-sparkonto som omfattas av insättningsgarantin.

– Ett bra riktmärke är att spara ihop till en buffert på ungefär två månadslöner efter skatt. Så att du slipper låna pengar eller köpa på avbetalning när diskmaskinen ger upp, meddelar Swedbank.

“För över 10 procent”

Oavsett inkomst är det alltså en bra idé att ha ungefär två månadslöner på e-sparkontot.

– När lönen kommer, för direkt över 10 procent till ett sparkonto. Gör så varje månad tills du har sparat ihop ungefär 2 månadslöner efter skatt, säger Swedbanks privatekonom Arturo Arques.

Läs mer: Turistresort i Moskva står i lågor

Nästa steg

Den som har etablerat en buffert på två månadslöner kan sedan ta nästa steg i den privatekonomiska resan; att börja månadsspara.

Det mest populära alternativet är att månadsspara i fonder.

– Möjligheten till avkastning är starkt kopplat till vilken risk du tar. Varje fond har en riskklass som sträcker sig från 1-7, där 1 är låg risk och 7 är mycket hög risk, förklarar Swedbank.

– Förenklat kan man säga att räntefonder oftast har lägre risk och aktiefonder oftast har högre risk. 

Beror på hur länge

Någonting man bör ta i beaktning när man börjar månadsspara är vilken tidshorisont som gäller.

Den som sparar på längre sikt har enligt Swedbank möjlighet att ta något högre risk.

Den som sparar på kortare sikt kan behöva se över riskerna om pengarna behövs inom kort.

Läs mer: Turistresort i Moskva står i lågor

Foto: S. Bughdaryan

Text: Redaktionen