Kaos på Trafikverket efter misslyckad uppkörning

2024 12 30

En kvinna har gått till attack efter att ha misslyckats med sin uppkörning.

Det är i Sundsvall som det hela har ägt rum.

En 35-årig kvinna hade för femte gången misslyckats med sin uppkörning.

I ett utbrott av ilska gick hon därför till attack mot chef på Trafikverket, rapporterar SVT.

Gick till attack

Direkt efter att kvinnan kuggat körprovet vägrade hon lyssna på feedbacken, och valde istället att lämna bilen och smälla igen dörren.

Därefter tog hon sig in till Trafikverkets väntrum där hon sparkade på möbler, slog ner dataskärmar och skrek högt i rummet.

Chefen gick då fram till kvinnan och försökte lugna henne - varpå 35-åringen slog chefen tio gånger på kroppen.

Det är oklart hur omfattande skador chefen fick efter angreppet.

“Är ovanligt”

Sofia Lindahl, kommunikationschef på Trafikverket, förklarar att den här typen av reaktioner är ovanliga.

– Det är väldigt ovanligt med hot och våld i samband med uppkörning, säger hon till SVT.

– Under 2023 hade Trafikverket tre incidenter som anmäldes och det ska ställas i relation med att vi hade över 1,5 miljon kundmöten.

Den 35-åriga kvinnan har dömts till villkorlig dom med 50 timmars samhällstjänst för våld mot tjänsteman och ska även betala skadestånd.

Händer med jämna mellanrum

De allra flesta som misslyckas med uppkörningen tar förlusten och försöker igen en annan dag.

Med jämna mellanrum händer det dock att folk väljer någonting annat.

För ett par år sedan misslyckades en 70-årig kvinna med en uppkörning i Västerås.

Hon valde att försöka muta en inspektör på Trafikverket.

Försökte med sedelbunt

Kvinnan i fråga gjorde stora misstag under uppkörningen och provet avbröts.

Hon erbjöd inspektören en sedelbunt med 500-lappar, någonting som inte accepterades.

Inspektören hoppade ur bilen och polisanmälde kvinnan, enligt Vi Bilägare.

Det är dock alltjämt mycket ovanligt att den här typen av reaktioner sker efter misslyckade körprov, men för många blir frustrationen för stor och vissa tar då till våld eller andra medel som reaktion.

Foto: Entheta resp J. Lucas

Text: Redaktionen


“Kan tvingas avsluta kriget” – bomb i rysk tv

2026 03 31

Tonläget har skiftat i rysk tv.

Rysslands fullskaliga anfallskrig är nu inne på sitt femte år.

Sedan årsskiftet har Ukraina gjort framsteg på fronten – och skickar samtidigt drönare mot rysk energiinfrastruktur över hela landet.

Nu säger en militäranalytiker att Ryssland kan tvingas avsluta kriget, rapporterar TV2.

Bomb i rysk tv

Den ryska militäranalytikern Konstantin Sivkov säger i en intervju i rysk tv att den västliga ekonomiska kapaciteten och stödet just nu ger Ukraina ett avgörande övertag.

Enligt Sivkov blir den ekonomiska skillnaden militärt tydlig då de ”väststödda” ukrainska drönarattackerna nu involverar hundratals drönare.

“Kan tvingas avsluta”

Han varnar för att attackerna bara kommer att öka och att Ryssland inte kan producera tillräckligt med luftvärnsrobotar för att matcha dem, vilket gör landet ”dömt till nederlag” och tvunget att avsluta kriget.

För Sivkov kan Ryssland avsluta kriget på två sätt: antingen genom en ”skamfull fred, som väst insisterar på”, eller genom att besegra Ukraina genom en ”strategisk offensiv operation”.

Läs mer: Lagret nästan tömt – guldläge för Iran

Senaste nytt

Samtidigt kommer uppgifter om oro i ryska kretsar.

– Ukrainas operativa och strategiska förmåga att åsamka Ryssland allt högre kostnader skapar en växande oro inom det ryska ultranationalistiska informationsutrymmet, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Börjar erkänna”

ISW fortsätter.

– Röster inom det ryska krigsvänliga informationsutrymmet börjar nu erkänna Ukrainas framgångar vid fronten, deras BAI-kampanj (flygbekämpning av mål bakom frontlinjen) på medeldistans och deras anpassningar av drönarkrigföringen, uppger tankesmedjan.

– En framstående rysk ultranationalistisk militärbloggare beklagade sig den 26 mars över att ryska styrkor kommer att vara oförmögna att vända en ogynnsam situation på slagfältet under de kommande månaderna, samt att ”ganska framgångsrika” ukrainska motanfall har avbrutit Rysslands möjligheter att fortsätta med offensiva insatser under 2026.

Läs mer: Putin fast i ”återvändsgränd”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


09mars26

”Sista dagen idag” – Skatteverket uppmanar svenskarna

2026 03 31

Idag är det många svenskar som lär vilja deklarera.

Det är nämligen sista chansen för den som vill ha återbäring i april.

Den som inte väljer att deklarera senast idag – den 31 mars – kommer att få vänta längre innan återbäringen kommer in på kontot.

Sista dagen idag

Skatteverket meddelar att den som vill ha återbäring i april har en sista chans att deklarera idag.

– Sista dagen för att godkänna din deklaration digitalt, utan att ändra eller lägga till någon uppgift, för att ha möjlighet att få ditt besked om slutlig skatt och eventuell skatteåterbäring i april, är 31 mars, meddelar myndigheten.

– Det räknas som en ändring att till exempel lämna in eller ta bort en bilaga till deklarationen.

Detta gäller

Den som senast 31 mars har godkänt sin deklaration i e-tjänsten eller genom att sms:a eller ringa, och som inte har ändrat eller lagt till någon uppgift, kan få sin skatteåterbäring 7-10 april.

Den som har deklarerat senast den 4 maj kan få skatteåterbäringen 9-12 juni om Skatteverket har godkänt uppgifterna.

Läs mer: Jättefynd i Sverige: ”En av Europas största”

Senare datum

Om man inte har fått skatteåterbäringen i april eller juni, till exempel för att man har haft anstånd med att deklarera eller för att Skatteverket har kontrollerat deklarationen, kan man få skatteåterbäringen 4-7 augusti om Skatteverket har godkänt uppgifterna i deklarationen.

– Du som inte tidigare har fått besked om din slutliga skatt eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får din skatteåterbäring 8-11 december om Skatteverket har godkänt uppgifterna i din deklaration, förklarar myndigheten.

49 miljarder kronor

Totalt beräknas 4,9 miljoner svenskar få dela på 49 miljarder kronor, enligt preliminära beräkningar.

Summan väntas dock sjunka efter att bland annat bostads- och värdepappersförsäljningar har deklarerats, rapporterar Dagens industri.

Läs mer: Swedbank har smyghöjt – kunder vet inte om det

Foto: Fialotta Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen