Känslig kinesisk aktivitet i Sverige – Säpo varnar

2023 02 16

En gästforskare på Lunds universitet visade sig ha kopplingar till Kinas högsta militärledning.

Det är bara en i raden av flera kinesiska infiltrationer på svenska universitet, visar en granskning av Dagens Nyheter.

Forskaren i fråga, som studerade energivetenskap och missiler, är bara ett exempel på ett flertal kineser som utbildats i Sverige och sedan återvänt till Kina för att fortsätta bedriva militär forskning åt diktaturen.

Skarp varning från Säpo

Ovanstående sker samtidigt som Säpo i sin senaste årsrapport gått ut med en skarp varning om kinesiskt utnyttjande av svenska universitet.

Syftet är att komma åt teknik och kunskap som ska stärka Kinas egna militära förmåga.

Trots den skarpa varningen fortsätter svenska universitet, tillsammans med andra myndigheter, varje år att lägga miljoner i skattepengar för att finansiera och utbilda kinesiska forskarstudenter kopplade till Kinas försvar, uppger DN.

En sak gemensamt

Två universitet som i synnerhet pekas ut är Kungliga tekniska högskolan, KTH, i Stockholm och Chalmers tekniska högskola i Göteborg.

Här har ett 30-tal forskarstudenter från Kina tagits emot de senaste fem åren – med en sak gemensamt.

Samtliga har forskat för sju universitet centrala för diktaturens militära makt och som i Kina kallas “Det nationella försvarets sju söner”.

Allvarligt fenomen

Enligt experterna finns det stora skäl att se allvarligt på fenomenet.

– Kommer forskarstudenter från De sju sönerna så finns det anledning att höja på ögonbrynen. De har ett mycket utarbetat samarbete med Kinas militär. Skulle någon av dem få tag på väldigt känslig information så är de skyldiga att förmedla detta till den kinesiska staten, säger Oscar Almén analytiker vid Totalförsvarets forskningsinstitut, FOI, till DN.

Flertal varningar

Säpo har vid ett flertal tillfällen, utöver i sin senaste årsrapport, varnat för att kina utgör ett av de största hoten mot Sveriges säkerhet.

Häromåret bannlyste exempelvis Post- och telestyrelsen användning av utrustning från kinesiska telekombolag Huawei och ZTE, på rekommendation av just Säpo och Försvarsmakten.

Vi har flera gånger tryckt på hur andra stater bedriver underrättelseverksamhet, och där utgör Kina ett av de största hoten mot Sverige, sade Karl Melin, presschef på Säpo, till Sveriges Radio vid tillfället.

Försöker påverka svenska beslut

En särskild förändring i Kinas sätt att förhålla sig till Sverige skedde från och med 2014, enligt Daniel Stenling, chef för kontraspionaget på Säpo.

Kina har de senaste fem åren gått från flyktingspionage till ett bredare intresse som handlar om den teknologi som de behöver för att stärka sin ekonomi. De är även aktiva när det gäller att försöka påverka svenska beslutsfattare, sade han till SVT 2019.

Foto: Säpo

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 12

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen