Känd skådespelare åtalas – skrek dödshot åt kafépersonal

2024 07 08

En svensk skådespelare har hotat att döda kafépersonal.

Det var i Stockholm som incidenten skedde mot slutet av förra året.

Skådespelaren befann sig vid ett kafé och frågade personalen om han kunde få använda toaletten.

Personalen nekade eftersom kaféet var på väg att stänga, vilket ledde till att skådespelare blev mycket arg.

Det rapporterar TV4.

Riktade mordhot

Skådespelaren hotade att misshandla och mörda personen.

Han ska bland annat ha skrikit "jag ska misshandla dig” och ”jag ska slå ihjäl dig”.

Mannen förnekar brott, och menar att man gör en höna av en fjäder.

Mannen åtalas

Ett vittne befann sig på platsen och efter en polisundersökning framgår nu att mannen åtalas för olaga hot.

I uppgifterna som finns tillgängliga framgår inte vem personen är, annat än att det rör sig om en känd manlig skådespelare i 60-årsåldern.

Så arbetar polisen

Polisen arbetar med att utreda olaga hot på olika sätt.

– Polisen utreder olaga hot genom att förhöra de inblandade parterna och vittnena. Ofta står ord mot ord. Sparade uppgifter som exempelvis mejl och sms kan då vara bra bevismaterial.

– För att hotet ska bli straffbart krävs att gärningspersonen, den som utför brottet, lyfter vapen eller på annat sätt hotar med en brottslig gärning. Hotet är menat att framkalla allvarlig fruktan hos den utsatta för sin egen eller någon annans säkerhet.

Har minskat

Enligt Brå, Brottsförebyggande rådet, så minskar anmälningarna om hot i Sverige.

– I Nationella trygghetsundersökningen NTU uppger 7,7 procent av befolkningen 16–84 år att de utsattes för hot under 2022, vilket skulle motsvara cirka 639 000 personer om det räknas om till antal utsatta personer i befolkningen. 

– Det är på ungefär samma nivå som 2021, 7,8 procent. Under perioden 2007–2014 var andelen utsatta för hot relativt oförändrad. Därefter visar resultaten på en uppåtgående trend från 2015–2019, men har efter det minskat.

– Av männen i befolkningen 16–84 år är det 7,8 procent som uppger att de utsattes för hot 2022, vilket är en liten minskning sedan 2021, då motsvarande andel var 8,0 procent.

Foto: J. Jacobsson

Text: Redaktionen


21 jan 2026

”Spik i kistan” – Trumps mardröm står för dörren

2026 01 21

Donald Trump har sedan han åter tog plats i Vita huset gått fram med en hård linje, i många fall också mot sina allierade.

För ett par dagar sedan kom dock en rapport som visar att det är amerikanerna själva som drabbas hårdast av presidentens tuffa handelspolitik, vilket marcusoscarsson.se tidigare rapporterat om.

– Utländska exportörer sänkte inte sina priser i någon nämnvärd utsträckning som ett svar på USA:s tullhöjningar. Ökningen av tullintäkterna på 200 miljarder dollar motsvarar 200 miljarder dollar som utvinns från amerikanska företag och hushåll, fastslår Kiel Institute i en kartläggning.

Slår tillbaka mot Trump

Nu kommer ytterligare rapporter som visar att Donald Trumps aggressiva politik slår hårt mot det egna landet.

Forskning från elituniversitetet Harvard, med ekonomiprofessor Kenneth Rogoff i spetsen, visar att världsekonomin befinner sig i ett långsamt skifte, rapporterar DN.

Dollarn håller på att förlora sin roll som den dominerande globala valutan.

Och skiftet skyndas på av Donald Trumps jakt på att stärka USA:s roll som maktspelare i världen.

Det krympande förtroendet för den amerikanska administrationen skadar istället den inhemska valutan och försvagar USA:s roll i världen, menar ekonomiprofessorn.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Grönland inget undantag

Donald Trumps senaste strid, i raden av presidentens många konflikter, gäller Grönland.

Trump har hotat med handelstullar för att få sin vilja igenom.

Men Harvardprofessorn framhåller att den nuvarande linjen främst kommer drabba USA.

– Jag tror att varje gång de här kriserna uppstår är det ännu en spik i kistan för dollarn, säger Kenneth Rogoff, till DN.

Börsen kan kollapsa

Ekonomiprofessorn varnar också för att börsen riskerar att kollapsa om ett tullkrig mellan USA och Europa blir verklighet.

Men i nuläget bedömer han ändå riskerna som relativt små.

– Om situationen eskalerar med motåtgärder från EU, ytterligare tullar från Trump och om EU faktiskt använder sitt ekonomiska kärnvapenalternativ, då kan börserna kollapsa, säger Kenneth Rogoff, till tidningen.

LÄS MER: Norge varnar för krig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


21 januari 2026

”Det enda Trump är rädd för” – norskt trumfkort kan avgöra

2026 01 21

Efter att Trump hotat med höga handelstullar mot europeiska länder går nu diskussionerna om Europas motdrag på högvarv.

Bakgrunden till det amerikanska hotet är presidentens krav på att Grönland ska bli amerikanskt territorium.

Igår kom uppgifter om att EU kommit överens om ett motdrag.

Unionen planerar att pausa handelsavtalet med USA, vilket flera medier har rapporterat om.

Chefsekonom uttalar sig

Nu går en av Norges ledande ekonomer, Kyrre M. Knudsen, ut och hävdar att Norge tillsammans med andra länder sitter på ett trumfkort som kan skrämma tillbaka Donald Trump.

- Om vi tänker på förhandlingsläge: Vad har vi som Trump är beroende av? Vi är en otroligt stor investerare, en ledande investerare genom Oljefonden, säger den norske chefsekonomen till Dagbladet.

”Det enda Trump är rädd för”

Genom Oljefonden äger Norge amerikanska statsobligationer till ett värde av 1 835 miljarder norska kronor.

Det kan i praktiken ses som ett lån till den amerikanska regeringen, som historiskt sett alltid betalat sin skuld och därför setts som en säker investering.

Men om Norge skulle börja sälja stora mängder amerikanska statsobligationer skulle priset på obligationerna pressas ner.

Det kan i sin tur pressa upp räntorna.

- Det enda Trump är rädd för är höjda räntor. När Trump talade om att sparka centralbankschefen i höstas steg räntorna snabbt, säger Kyrre M. Knudsen till tidningen.

– Sedan backade han från det.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Vill se låga räntor

Den norske ekonomen påpekar att en eventuell norsk försäljning av amerikanska obligationer endast skulle ha en marginell effekt, och behöver kompletteras med andra insatser för att det ska påverka Donald Trump.

Men den amerikanske presidentens avsky för höga räntor är allmänt känd.

Bland annat efter att den amerikanske centralbankchefen återkommande angripits av presidenten som vill se lägre räntor.

– Att Trump inte gillar höga räntor är förmodligen den värsta dolda hemligheten i världshistorien, uppger Dagbladet.

LÄS MER: Norge varnar för krig

Foto: Gage Skidmore Flickr resp L Zischke

Text: Redaktionen