Känd artist gripen hos frisören – miljontals spelningar på Spotify

2024 08 08

En svensk artist åtalas nu för grovt vapenbrott.

Stockholmspolisen har efter ett tips hittat en Glock-pistol med tillhörande ammunition i ett källarförråd i huvudstaden.

Polisen har under en tid arbetat med fyndet.

Ganska tidigt riktades misstankar mot en känd svensk rappare, som nu har gripits vid en frisersalong.

Det rapporterar Expressen.

Miljontals spelningar

Artisten i fråga har kopplingar till ett kriminellt nätverk och har enligt Expressen samarbetat med flera av de största namnen inom svensk hiphop.

Han har miljontals spelningar på Spotify, och beskrivs samtidigt som en “förgrundsfigur” i den kriminella världen.

Han nekar till brottet.

– Jag vet inte hur mitt DNA har hamnat på vapen, säger han i ett förhör enligt tidningen.

Vapen i musikvideos

I rapartistens musikvideor förekommer ofta vapen, någonting som han menar bara är låtsas.

– Det finns låtsaspistoler, replikor. Jag håller på med musik. Då brukar man använda det i musikvideos men annars nej.

Flera brott

Under den senaste tiden har polisen arbetat med flera skjutningar och vapenbrott.

En person har skadats efter en skjutning i Laholm.

– Samtal inkommer om att en man blivit skjuten, på plats anträffas en man skottskadad, mannen avförd i ambulans vaken och talbar. Utredningsåtgärder pågår på plats, ingen gärningsperson gripen, meddelar polisen.

– Ett intensivt utredningsarbete pågår och vi arbetar brett i ärendet. Polisen efterlyser personer som har gjort iakttagelser, framför allt i västra Laholm, men även Laholm i övrigt, från sen kväll till strax efter midnatt i går. Hör av er på tel 114 14.  

Även i Södertälje

En person vårdas fortsatt efter skjutningen i Södertälje.

– Under den omfattande polisinsatsen som pågått under natten har polisen gripit en misstänkt gärningsman. Han har efter gripandet förhörts och en åklagare har tagit beslut om att han ska vara anhållen.

– Brottsplatsen har varit avspärrad och kriminaltekniker har genomfört en brottsplatsundersökning. Målsägaren har skottskadats och fördes till sjukhus där han vårdats.

Foto: F. Canik

Text: Redaktionen


Anmälningar väller in – skarp uppmaning till alla med utemöbler

2026 06 19

Svenskar med utemöbler uppmanas att låsa fast dessa med en låsvajer.

Många svenskar njuter av det fina sommarvädret på uteplatser, altaner och trädgårdar.

Men samtidigt som möblerna ställs ut passar även tjuvar runt om i landet på att försöka stjäla dyra stolar och bord.

Den här tiden på året står exklusiva utemöbler högt på deras önskelista – och Länsförsäkringar riktar en skarp uppmaning till alla med utemöbler om att säkra dessa.

Anmälningar väller in

Exklusiva utemöbler med högt andrahandsvärde är enligt Länsförsäkringar extra stöldbegärliga.  

– Under sommaren får vi in anmälningar om stulna utemöbler i princip varje vecka, säger Caroline Josefsson, affärsområdeschef skador och skadeförebygg på Länsförsäkringar Göteborg och Bohuslän. 

Ju mer eftertraktad och lättsåld en möbel är, desto större är risken att den försvinner.  

Tips från proffsen

Länsförsäkringar har upprättat sex tips till den som vill skydda sina utemöbler – i synnerhet om det rör sig om dyra sådana:

- Lås fast möblerna med exempelvis en låsvajer.

- Om du ska resa bort – flytta in möblerna i ett låst förråd om du har möjlighet.

- Töm dynboxar, ställ in dynor och kuddar när de inte används – även dessa kan vara stöldbegärliga.

- Märk och dokumentera dina möbler – fotografera dem och spara kvitton.

- Gör alltid en polisanmälan om du blir bestulen och spara en kopia.

- Kontakta ditt försäkringsbolag för att göra en skadeanmälan.

Läs mer: Sverige slår USA – hamnar en plats före

“Tjuvarnas första val”

Caroline Josefsson säger vidare att “några enkla åtgärder kan göra stor skillnad”.

– Det är lätt att tro att utemöblerna står säkert på tomten, men vi ser att exklusiva möbler som lämnas utan uppsikt ofta är tjuvarnas första val, säger hon i ett pressmeddelande.

– Vi skulle inte lämna andra värdesaker för tiotusentals kronor framme utan skydd en längre period, och på samma sätt är det klokt att vara lite extra rädd om sina utemöbler. 

Så funkar det

Stöld av utemöbler omfattas ofta av hemförsäkringen.

För att kunna få ersättning krävs alltid en polisanmälan, och det är viktigt att spara en kopia av anmälan när man kontaktar sitt försäkringsbolag.  

Ersättningen baseras på möblernas värde och ålder.

Läs mer: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

Foto: C. Banks

Text: Redaktionen


Åskoväder i halva Sverige – då drar det igång

2026 06 19

Kraftig åska och regn är att vänta i stora delar av landet under helgen.

Det blir en paus i det fina sommarvädret nu i helgen.

SMHI har gått ut med gula varningar för åskoväder som täcker halva Sverige.

På lördagseftermiddagen väntas ovädret dra igång – men i västra Götaland och sydvästra Svealand har en varning utfärdats redan från morgonen.

SMHI varnar

SMHI har utfärdat gula varningar som gäller:

- Östra Götaland, östra Svealand och sydöstra Norrland (12.00-22.00)

- Västra Götaland och sydvästra Svealand (08.00-18.00)

- Sydöstra Götaland och Öland (17.00-23.00)

- Delar av mellersta Norrland (16.00-23.00)

På vädermyndighetens hemsida har ett område motsvarande mer än halva landets yta gulmarkerats.

Ordentligt oväder

Det är ett ordentligt oväder som ser ut att dra in.

– Under lördag eftermiddag och kväll bildas regnskurar med risk för kraftig åska, framhåller SMHI om varningen som berör östra Götaland, östra Svealand samt sydöstra Norrland.

– I samband med åskskurarna kan även mycket hårda vindbyar förekomma samt stora regnmängder på kort tid. 

Läs mer: Sverige slår USA – hamnar en plats före

“Tänk på detta”

SMHI har gått ut med information till svenskarna om hur man kan förbereda sig på ovädret.

Det handlar bland annat om att rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat. 

– Det kan vara farligt att vistas utomhus när det blixtrar mycket. Håll dig borta från höga saker, till exempel träd och stolpar, och undvik att bada.

Oklart exakt vart

Lokalt kan större mängder regn falla i samband med åskskurarna. 

Det återstår dock att se exakt vart de största regnmängderna och den värsta åskan kommer att vara.

– Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten, understryker vädermyndigheten.

Läs mer: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

 Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen