Kan vara en däckexplosion – Men följebilen såg inte själva kollisionen

2021 10 04

Det finns inget i nuläget som talar för att det var ett attentat. Följebilen såg dock inte själva kollisionen.

Det framkom vid polisens presskonferens om den tragiska trafikolyckan då två poliser och Lars Vilks omkom.

Vill kunna stänga den dörren

– Vi vill absolut utesluta att det skulle vara någon yttre påverkan mot livvaktsbilen och Lars Vilks. Det finns ingenting i nuläget som talar för att så skulle vara fallet. Vi vill ändå kunna stänga den dörren i utredningen, säger Stefan Sintéus vid Polisregion Syds utredningsenhet.

Han betonade att man inte kan utesluta att det rör sig om ett dåd – men inget tyder på det enligt polisen.

Genom vajerräcket

– Livvaktsbilen har kommit över på mötande körbana genom ett vajerräcke och frontalkrockat med en tung lastbil och fordonen har då fattat eld. Händelsen har varit väldigt dramatisk där på platsen. En livvaktsbil väger 4,5 ton och är extremt tung i sitt framförande, säger Sintéus.

110 km/h

– Därför har livvakterna en särskilt avancerad körutbildning. Men det skulle kunna förklara att man kan köra igenom ett vajerräcke, att bilen är så tung och att det är 110 på platsen, säger Sintéus.

Möjlig däckexplosion

– Vi vet ännu inte anledningen till varför livvaktsbilen har kommit över på fel körbana. Men vi förhör vittnen och har hittat däckrester på E4:an innan trafikolyckan. Vi tittar på möjligheten om det skulle kunna vara någon däckexplosion eller liknande, säger han.

Väldigt tufft arbete

– Det har varit ett väldigt tufft arbete för personalen på olycksplatsen. Både för räddningstjänsten och polisen. Det har pågått hela kvällen, hela natten och är inte avslutat ännu, säger regionpolischef Carina Persson.

Krisinsatser

– Ett omfattande krisstödsarbete pågår på flera platser i regionen. Många medarbetare har varit inblandade både på olycksplatsen och som arbetar nära de här medarbetarna, säger Carina Persson.

Finner värme och kraft

– Kondoleanser strömmar in från hela Sverige. Mitt i all sorg finner vi både värme och kraft i styrkan med att vara en svensk polis. I hela landet flaggar vi i dag på halv stång utanför alla polisstationer. Klockan 12 idag genomförs en tyst minut för att hedra de omkomna, säger Carina Persson. 

Se polisens presskonferens här.

Foto: TV4


3 augusti 2026

30-gradig värme sveper in över Sverige

2026 08 03

Ett nytt varmluftsområde är på väg in över landet.

I förra veckan fick delar av Sverige känna på riktigt höga temperaturer. Men under helgen har värmen sjunkit tillbaka något.

Inledningen av veckan fortsätter i samma fotspår men sedan ser ett nytt område med riktigt varm luft ut att vara på väg söderifrån.

Samtidigt får delar av landet kraftigt regn och inslag av åska.

– Tisdagen bjuder på väder likt måndagen men från kvällen rör sig ett omfattande regnområde in över Värmland som under onsdagen berör landets mellersta delar med inslag av åska. I landskapen kring Vänern kan det röra sig om stora regnmängder på kort tid, uppger SMHI.

– Samtidigt sveper varmare luft in över de södra delarna som i sydost kan ge närmare 30 grader.

Drar vidare

Efter några dagar med riktigt varma temperaturer i södra Sverige väntas värmen dra vidare i slutet av veckan.

När det gäller regnet är riktningen mer osäker.

– Den allra varmaste luften i sydost ser ut att dra vidare bort österut redan under fredagen, framhåller väderinstitutet.

– Regnet dröjer delvis kvar i söder men i nuläget är det osäkert om regnets tyngdpunkt tar sig vidare upp över landets norra delar eller om det utan omväg tar sikte på Finland.

Läs också: Mer pengar till svenska lantbrukare

Stora risker

SMHI varnar för att risken för skogsbrand är stor just nu. Varningen gäller i princip hela Götaland och Svealand.

Allmänheten uppmanas därför att kontrollera om eldningsförbud råder i det område där man bor och att vara mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

Vattenbrist

Samtidigt råder risk för vattenbrist i stora delar i södra Sverige, då grundvattennivåerna är låga.

SMHI uppmanar till sparsamhet.

- Du som använder kommunalt vatten bör vara uppmärksam på att kommunen kan utfärda restriktioner och uppmana till vattenbesparande åtgärder.

- Du som har enskilt vatten från egen eller delad brunn bör vara sparsam med vattenförbrukningen eftersom låga grundvattennivåer kan minska uttagskapaciteten och försämra vattenkvaliteten.

- Låga vattennivåer kan ha negativ påverkan på växt- och djurliv inom jordbruket och i naturen.

Andra läser: Svenskarna binder sina bolån

Foto: D. Schludi

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

Total kollaps – helt land har slocknat

2026 08 03

Omkring tio miljoner människor famlar i mörker.

Elnätet har kollapsat.

Allt ljus slocknade bums.

Nu är hela Kuba utan ström, rapporterar Reuters.

– Avbrottet följer tre landsomfattande strömavbrott i juli och kommer samtidigt som en USA-införd oljeblockad ytterligare belastar öns åldrande energiinfrastruktur, skriver nyhetsbyrån.

"Total frånkoppling"

Den oljeblockad som USA och president Donald Trump satte in efter att ha tillfångatagit Venezuelas diktator Nicolás Maduro i januari har slagit hårt mot Kuba, som köpt majoriteten av sin olja från just Venezuela.

Nattens haveri kom strax före klockan 23 i natt, lokal tid.

– En total frånkoppling av det nationella elkraftsystemet har inträffat, skriver det statliga elbolaget UNE på X.

Stort missnöje utbröt

När ljuset plötsligt slocknade i huvudstaden Havanna i natt utbröt ett stort missnöje bland invånarna på stan, rapporterar AFP.

Avbrottet kommer bara 24 timmar efter att västra delen av Kuba satts i mörker.

Strömavbrotten har gjort det normala livet nästan omöjligt, och varje avbrott innebär också att vattenförsörjningen sipprar ut och takfläktarna stannar av, skriver nyhetsbyrån.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Sätter eld på sopor

I de värst drabbade områdena har många invånare uttryckt sin frustration genom att sätta eld på sopor eller skapa oväsen genom att slå på grytor och stekpannor.

– Det är en växande påfrestning för ett samhälle som är vant vid motgångar men nu fast i en flera månader lång kris som inte har något uppenbart slut i sikte, erfar AFP.

Det är kombinationen av brist på bränsle och en föråldrad infrastruktur som får elnätet på Kuba att återkommande kollapsa.

USA har fortsatt att vägra släppa in ny olja till önationen.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Arkivfoto: X

Text: Redaktionen