Kan utses av Trump – hotar: ”Ska sätta eld på dem”

2026 03 29

Trump ser honom som en potentiell ledare, men nu uttalar han tunga hot.

Trump-administrationen ser det iranska parlamentets talman Mohammad Bagher Ghalibaf som en möjlig framtida ledare för Iran.

Men nu uttalar han grova hot.

”Sätta eld på dem”

Vita huset ser Mohammad Bagher Ghalibaf som en potentiell partner och till och med som en möjlig framtida USA-stödd ledare för landet, har Politico rapporterat.

– Han är ett hett alternativ, säger en tjänsteman i administrationen till tidningen.

Men den iranske talmannen verkar inte särskilt samarbetsvillig.

I ett meddelande som markerar 30 dagar sedan USA:s och Israels attacker mot Iran inleddes, riktar Bagher Ghalibaf kraftfulla hot mot USA, rapporterar The Guardian.

I hoten hänvisar han bland annat till uppgifter om att amerikanska marktrupper ska skickas till landet.

– Våra män väntar på att amerikanska trupper ska anlända på marken för att sätta eld på dem och straffa deras regionala partners för alltid, dundrar Bagher Ghalibaf, enligt tidningen.

– Vår eld fortsätter. Våra missiler är på plats. Vår beslutsamhet och tro har ökat, tillägger det iranska parlamentets talman.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

”Måste testa dem”

I veckan avfärdade han också uppgifter om förhandlingar.

I ett inlägg på X hävdade istället att det iranska folket kräver fullständig ”bestraffning av angriparna”.

Mohammad Bagher Ghalibaf visar alltså inga tecken på att vilja samarbeta med USA, åtminstone inte utåt.

Trots det uppges han alltså vara en av Vita husets huvudkandidater till att bli USA-stödd ledare för Iran.

Trump-administrationen överväger honom som en fungerande partner som skulle kunna leda Iran och förhandla med USA i krigets nästa fas.

Bagher Ghalibaf är dock en av flera kandidater, och i Vita huset är man medvetna om att det blir svårt att hitta en potentiell ledare att samarbeta med i den nuvarande regimen.

– Han är en av de högsta... Men vi måste testa dem, och vi kan inte rusa in i det, säger den amerikanska tjänstemannen till tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Skamlig" intervju med Lavrov väcker ilska

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp Fars News Agancy, Wikimedia 

Text: Redaktionen


Stor anstormning till Sverige väntas nästa vecka

2026 03 29

Nästa vecka väntas det bli rusning till Sverige.

Den kommande veckan förväntas ovanligt många norrmän resa över gränsen till Sverige.

Skälet är att de vill köpa billiga livsmedelsvaror.

Stort tryck på butikerna

Den 1 april, alltså på onsdag nästa vecka, sänks matmomsen.

Det gör att extra många norrmän väntas söka sig till gränshandeln i Sverige, rapporterar SR.

Intresset för att åka över gränsen till Sverige för att handla billigare mat är redan stort bland norrmän, och när matmomsen sänks väntas trycket på butikerna öka ytterligare.

– Vi är sällan i Sverige, men när vi är här så handlar vi det vi behöver för längre perioder. Kaffe, te, ost, en del sådana basvaror och varor som håller sig länge, berättar Tom, en av många norrmän som har åkt till Strömstad för att handla, för radiokanalen.

”Har laddat länge”

Butikerna förbereder sig nu för en väntad rusning nästa vecka.

– Vi har ju laddat inför det länge och förstått att det är en stor sak för oss, så vi har jobbat stenhårt här nu några nätter för att ändra alla prisskyltar och system och allt vad det är, säger Patrik Zäll, butikschef i Strömstad, till radiokanalen.

Norrmännen åker sällan till Sverige för små vardagsinköp, det är vanligare att de åker över några gånger om året och då fyller upp sina korgar rejält.

Intresset är stort: Norrmän handlade för över 11 miljarder kronor vid gränshandeln förra året, visar norsk statistik, enligt radiokanalen.

Både priserna och utbudet lockar, och sänkningen av matmomsen gör att prisskillnaden mellan Sverige och Norge blir ännu större.

LÄS OCKSÅ: Storhandla inte - ovanlig uppmaning till svenska folket

Butiker ”tjuvstartar” med prissänkningar

Vissa butiker vid gränsen har redan ”tjuvstartat” med lägre priser, trots att momssänkningen inte infaller förrän den 1 april.

Redan i onsdags, en vecka före momssänkningen, valde exempelvis Coop-ägda Grensemats butiker i Strömstad och Svinesund att sänka priserna, rapporterar Dagligvarunytt.

Trycket väntas bli extra högt också för att påsken närmar sig.

– Vi gör en rejäl investering i pris inför årets största försäljningsvecka. Man ska inte behöva vänta till 1 april, utan vi valde att gå ut en vecka innan, säger Göran Lundgren, driftchef på Grensemat, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

Foto: Mohamed B.

Text: Redaktionen


28 mars 2026

Flicka hittad död på familjeresa till Kanarieöarna

2026 03 29

En norsk flicka har hittats död i vattnet.

En norska flicka har hittats död på Gran Canaria.

Flickan var i semesterparadiset tillsammans med sin familj men anmäldes försvunnen på lördagen.

Anmäldes försvunnen

Den norska tonårsflickan var i 16-årsåldern, rapporterar Canariavisen.

Hon hittades död i vattnet på lördagsmorgonen i hamnen i Puerto Rico i Mogán, på den populära semesterön Gran Canaria.

En av flickans familjemedlemmar hade också lämnat in en anmälan om försvunnen person på lördagen, uppger en talesperson för den spanska räddningstjänsten, rapporterar VG.

Polisstyrkan Guardia Civil bekräftar att flickan är död.

– Vi utreder vad som har hänt, säger en talesperson till tidningen.

Har identifierats av familjen

Den norska tonårsflickan har identifierats av sin familj, som bekräftar hennes identitet, enligt spanska myndigheter.

Hennes kropp har skickats till obduktion.

Även det norska Utrikesdepartementet har bekräftat det tragiska dödsfallet.

– Utrikesdepartementet är medvetet om att en norsk medborgare har avlidit på Gran Canaria, skriver Johanne Severinsen, presstalesperson vid Utrikesdepartementet, till tidningen.

Nu ska man utreda dödsfallet för att försöka bringa klarhet i hur och varför flickan har förlorat livet.

Dödsorsaken uppges i nuläget vara okänd.

Hittades vid hamnmynning

Den norska tonårsflickan ska alltså ha varit på semester med sin familj.

Familjen bodde nära stranden i Barranco Agua la Perra, uppger Canariavisen.

Hon uppges ha hittats avliden vid hamnmynningen på den populära semesterorten, som ligger i öns sydvästra del, enligt tidningen.

Kanarieöarna är en mycket populär turistdestination bland både norrmän, svenska och andra européer.

År 2025 besöktes ögruppen av cirka 428 000 norska och 350 500 svenska turister ögruppen, rapporterar Canariajournalen.

Antalet norska och svenska turister har dock minskat de senaste åren.

Foto: Summer Stock

Text: Redaktionen