Kan få “monstret” att vakna i Ryssland – “det kan gå snabbt”

2025 11 07

Kriget kommer allt närmare den ryska befolkningen.

Nästan varje natt väcks nu ryssar av explosioner, sirener och allt mer intensiva attacker mot Rysslands energisektor.

Men konsekvenserna är större än förstörd nattsömn.

Den efterföljande bränslebristen har orsakat långa köer vid bensinstationer, ibland kilometerlånga sådana, och stängda mackar och bilverkstäder.

Det får missnöjet med Putinregimen att öka bland ryska folket, säger Jakob Tolstrup, docent vid institutionen för statsvetenskap vid Aarhus universitet. Han är även forskare i rysk politik.

– Konsekvenserna av bensinbrist är ganska allvarliga i ett oljerikt land som Ryssland. På flera platser ser vi långa bilköer och ransoneringsförhållanden, och detta har pågått i månader. Det ökar missnöjet bland befolkningen när kriget kommer så nära och börjar påverka ens dagliga ekonomi, säger Jakob Tolstrup till danska TV2.

Kan väcka "monstret"

Den senaste tiden har sällsynta offentliga protester mot Putin kunnat ses på ryska gator.

I Sankt Petersburg hånades diktatorn av en sjungande folkmassa förra månaden. Innan dess hade tusentals upprörda ryssar samlats utanför Putins officiella mottagningskontor i Moskva, i vad som av oberoende The Moscow Times beskrev som “en av de största oppositionsbundna sammankomsterna sedan början av 2024”.

Trots missnöjet sitter dock Putin säkert, enligt Jakob Toslturp. Forskaren ser inga tecken på storskaliga protester eller tydliga kraftsamlingar från oppositionen.

Men. 

Det kan förändras snabbt.

– Så är det ofta i diktaturer som Ryssland. Det kan verka otroligt tyst – tills monstret kommer fram. Alla går runt och låtsas stödja regimen, men det kan potentiellt förändras väldigt snabbt, säger Jakob Tolstrup.

LÄS MER: Putin hånad i Sankt Petersburg

Höjer skatten

Förutom Ukrainas intensifierade attacker mot energisektorn kommer trycket även från amerikanska sanktioner mot Rysslands oljejättar, samtidigt som tusentals egenföretagare i Ryssland tvingas stänga igen, enligt Reuters.

Dessutom planerar Kreml att slopa flera skattelättnader för företag för att ha råd med kriget i Ukraina. Moskva förbereder även en momshöjning för att rädda ekonomin.

Det här är en definitiv skattehöjning för den genomsnittlige ryssen, som redan har svårt att få ekonomin att gå ihop på grund av stigande levnadskostnader. Det har blivit svårare att vara ryss, men den allmänna opinionen i landet har tystats, säger Jakob Tolstrup.

LÄS MER: Nordisk bensinkedja går mot konkurs – har 430 stationer

Foto: President of Russia Office

Text: Redkationen


4dec2025

JUST NU: Turkiet läxar upp Ryssland – ”oacceptabelt”

2025 12 04

Turkiet sätter ner foten och kallar upp diplomater.

Den senaste tiden har flera uppmärksammade attacker ägt rum i Svarta havet, i direkt närhet till Turkiets territorium.

Attackerna har tvingat de turkiska myndigheterna till flera räddningsaktioner.

Efter de två första attackerna gick ukrainsk militär ut och tog på sig aktionen.

– En ukrainsk säkerhetstjänsteman har berättat att Ukrainas militär har genomfört dessa tidigare attacker och uppger att drönarna träffade fartyg som "i hemlighet transporterade rysk olja", rapporterar The Moscow Times.

Ytterligare attack

I tisdags kom rapporter om ytterligare en attack mot ett fartyg som var på väg från Ryssland till Georgien.

Men Ukraina förnekar inblandning i tisdagens attack.

– Ukrainas utrikesministerium förnekar all inblandning och anklagar Ryssland för att ha iscensatt attacken, uppger tidningen.

Fördöms av Erdogan

Den turkiske ledaren Recep Tayyip Erdogan fördömde i veckan attackerna mot tankfartygen.

– En oroande upptrappning. Turkiet kan under inga omständigheter acceptera dessa attacker, slog han fast, enligt tidningen.

– Kriget mellan Ryssland och Ukraina har nu nått en punkt där det hotar säkerheten för sjöfarten i Svarta havet.

LÄS OCKSÅ: Nytt trafikljus gör succé – ”30 procent färre förseningar”

Kallar upp diplomater

Nu agerar Turkiet ytterligare för att bromsa oroligheterna i vattnen utanför den turkiska kusten, och kallar till sig både ryska och ukrainska diplomater.

– Att sprida fientligheter in i vårt lands ekonomiska zon är oacceptabelt. Sådana attacker är extremt farliga för sjötrafiken och säkerheten för liv och egendom i alla kustländer, säger Fuat Oktay, ordförande för det turkiska utrikesutskottet, rapporterar RBC-Ukraine, med hänvisning till turkiska medier.

– Nödvändiga kontakter med relevanta parter pågår. Svarta havet måste förbli en fredszon för alla kuststater.

Den turkiske politikern uppger också att Turkiet fortsätter att arbeta för att få Ryssland och Ukraina till förhandlingsbordet med målet att uppnå en fred som accepteras av båda länderna.

LÄS OCKSÅ: Första landet i Europa – Italien med helt nytt Ukrainabesked 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


16 november 2025

Putin nekar – “Vi ville bara hjälpa”

2025 12 04

Vladimir Putin nekar till att Ryssland annekterat Krym.

Ryssland inledde sin fullskaliga invasion av Ukraina i februari 2022.

Men redan år 2014 annekterade Ryssland Krym.

Nu nekar Vladimir Putin till att det har hänt – och säger att Ryssland bara ville hjälpa invånarna på halvön.

Putin nekar

Ryssland bröt mot internationell lag och skapade geopolitiska spänningar i och med annekteringen av Krym.

Något sådant vill inte Vladimir Putin påminnas om.

– Vi annekterade inte Krym. Jag vill vara tydlig med detta, hävdar den ryska ledaren enligt den statliga ryska nyhetsbyrån TASS.

– Vi kom helt enkelt för att bistå människor som inte ville se sina liv och framtider lämnas åt nåderna hos dem som iscensatte kuppen i Ukraina.

Fortsatt krig

Rysslands brutala anfallskrig i Ukraina fortsätter utan tydligt slut i sikte – om än fredsförhandlingar pågår.

Intensiva strider pågår längs med frontlinjen i öst – samtidigt som Ukraina återkommande riktar drönaranfall mot militära mål och energiinfrastruktur på den rysk-ockuperade halvön.

Läs mer: Ukrainska barn kidnappade – skickas till annat land än Ryssland

Natos ord

För sex år sedan påminde Nato omvärlden om Rysslands olagliga annektering av Krym.

– Ryssland använde våld mot Ukraina för att illegalt annektera Krym, framhöll Nato då.

– Denna kränkning av Ukrainas suveränitet och territoriella integritet är ett allvarligt brott mot internationell lag och en stor utmaning för den euroatlantiska säkerheten. Vi fördömer starkt denna handling, som vi inte erkänner och inte kommer att erkänna.

Putins mål

Vladimir Putin har gjort tydligt att han inte har för avsikt att sluta kriga förrän hela Donbass är ryskt.

Samtidigt pågår amerikansk medling där intensivt arbete just nu pågår för att försöka hitta ett slut på kriget.

Än så länge har dock inga konkreta framsteg gjorts.

Läs mer: En av Rysslands största producenter under attack

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen