KÄLLOR: Ukraina har genomfört unika attacker

2024 06 05

Stridigheterna i Ukraina är alltjämt mycket intensiva.

Och under den senaste tiden har situationen i den näst största staden Kharkiv varit mycket svår.

Ryska styrkor har tryckt på i regionen och gjort vissa framsteg.

Nu kommer samtidigt uppgifter från amerikanska och västerländska källor om att Ukraina har genomfört unika attacker.

Det rapporterar AP.

Senator bekräftar

I dagarna har flera västerländska länder gett Ukraina tillstånd att slå till mot mål inne i Ryssland med deras vapen.

Nu uppger en amerikansk senator och en anonym västerländsk källa med insyn att Ukraina har slagit till inne i Ryssland med amerikanska vapen.

Detta trots de enorma ryska hoten om användning av amerikanska vapen mot landet.

Första gången

Det är därmed första gången som Ukraina använder amerikanska vapen för att attackera Ryssland sedan Joe Bidens godkännande.

Den republikanska senatorn Mike Rounds bekräftar att en sådan aktion har ägt rum.

Den västerländska källan med insyn har gjort detsamma, men med anonymitet då personen egentligen inte får uttala sig om saken.

Har varit känsligt

Under krigets gång har användandet av västerländska vapen mot rysk mark varit känsligt.

Detta eftersom Ryssland upprepade gånger har varnat för just det.

Samtidigt drar Ukraina fördel av en annan aspekt av kriget, nämligen drönarna.

– Vissa ryska militära toppar fortsätter att klaga på Ukrainas överlägsna kapacitet inom drönare och elektronisk krigföring  på slagfältet och fortsätter att lyfta fram de snabba och ständiga taktiska och tekniska innovationscyklerna som formar slagfältet i Ukraina, förklara tankesmedjan Institute for the Study of War.

Är viktigt

Drönarna bedöms vara en mycket viktig aspekt i Ukrainas förmåga att styra bort ryska anfall.

– En rysk militärbloggare som tidigare tjänstgjort som instruktör för en ”Storm-Z”-enhet publicerade den 4 juni en lista med klagomål som beskriver de utmaningar som ryska styrkor står inför när det gäller att avvärja ukrainska drönare och hävdade att effektiv och genomgripande ukrainsk drönaranvändning nu är den ”ledande faktorn” i Ukrainas förmåga att avvärja ryska offensiva åtgärder, fortsätter ISW.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


Norwegian sätter in direktflyg – UD uppmanar: boka inte

2025 11 20

Norwegian fortsätter att satsa hårt på svenska resenärer.

Inför sommaren sätter lågprisflygbolaget in fyra nya direktlinjer från Arlanda i Stockholm och Landvetter i Göteborg.

De nya flygningarna kommer att gå till Montpellier, Basel, Riga och Libanons huvudstad Beirut.

Direktlinjen till Beirut lanseras, trots att UD avråder svenska resenärer från att resa till Libanon, inklusive huvudstaden Beirut.

UD avråder från icke nödvändiga resor till distrikten Batroun, Jbail, Kesroun, El Metn och centrala Beirut samt flygplatsen och motorväg 51 mellan flygplatsen och centrala Beirut.

Dessutom avråder UD från alla resor till övriga Libanon.

– Avrådan gäller tills vidare, skriver departementet på sin hemsida.

Spänt läge mellan Israel och Hisbollah

UD:s avrådan baseras på det spända säkerhetsläget i regionen – i synnerhet konflikten mellan Israel och den libanesiska terrorgruppen Hezbollah.

– Det råder sedan den 27 november 2024 vapenvila mellan Israel och Hezbollah men det förekommer återkommande incidenter, däribland bombningar, framför allt i södra och östra Libanon men även i Beirut, varför situationen alltjämt präglas av osäkerhet, skriver UD.

Vidare varnar departementet för att en uppblossad konflikt mellan Israel och Iran kan få stora konsekvenser för turister.

– Det kan bland annat innebära att luftrummet stängs och att flyg skjuts upp eller ställs in. De svenskar som då befinner sig i Libanon kan inte förvänta sig att få hjälp av staten att lämna landet utan måste själva ombesörja sin hemresa.

Tillgången till mat och vård kan begränsas

Den som reser till Libanon uppmanas att tänka igenom sin beredskapsplanering.

–  Det kan vid en allvarlig kris bli mycket svårt att få tillgång till exempelvis vård och livsmedel, betonar UD.

Vidare konstaterar departementet att avrådan från resor till Libanon kan ha konsekvenser för villkoren i reseförsäkringar.

– Kontrollera med ditt försäkringsbolag vad som gäller, uppmanar utrikesdepartementet.

LÄS MER: Kundilska mot Norwegian – vägrar betala tillbaka

Kommenterar direktlinjerna

 Charlotte Ljunggren, direktör vid marknad och försäljning på Swedavia som äger Arlanda och Landvetter, har kommenterat Norwegians nya direktlinjer.

– Norwegians satsning på den svenska flygmarknaden är ett tydligt tecken på en fortsatt hög efterfrågan på internationella resor till och från Sverige. De nya direktlinjerna spelar en viktig roll för att stärka Sveriges tillgänglighet till väletablerade marknader i Europa och resten av världen, säger hon.

– Norwegian har trafikerat Swedavias flygplatser under många år och de spelar en viktig roll för att nå vårt mål om att möjliggöra för människor att mötas, oavsett om det är för affärer, fritid eller för att besöka familj och vänner, fortsätter Ljunggren.

UD:s avrådan avser svenska medborgare, men man behöver inte vara svensk medborgare för att resa med Norwegian. 

LÄS OCKSÅ: Bunker busters har avfyrats – kan slå ut ryska skyddsrum 

Foto: T. Olsson

Text: Redaktionen 


20nov25

Handla med kontanter – uppmaning till hela Sverige nästa vecka

2025 11 20

Årets största shoppingvecka står för dörren. 

På måndag inleds reaperioden Black Week och den 28 november är det dags för årets största shoppingdag, Black Friday.

Men alla tänker inte hoppa på reatåget.

Organisationerna Kontantupproret, Hela Sverige Ska Leva, Småföretagarna och Positiva Pengar ut lanserar en alternativ kampanj: ”Lokala Veckan”.

Syftet är att få så många som möjligt att låta bli att nätshoppa under Black Week och i stället stödja den lokala handeln och den egna kommunen.

Dessutom uppmanas alla svenskar att handla med kontanter under ”Lokala Veckan”.

– Tillsammans med flera folkrörelser och organisationer lanserar vi Lokala Veckan. Det betyder att i stället för Black Week-shopping på nätet så vill vi att alla ska gå till sin lokala affär och handla med kontanter. Då får inte heller storbankerna ytterligare tillskott i sina vinstkassor och pengarna stannar i lokalsamhället, säger Björn Eriksson, ordförande Kontantupproret.

”Hållbart, lokalt och kontant”

Louise Kroon, ledamot i styrelsen för Småföretagarnas Riksförbund, välkomnar initiativet.

– Vi småföretagare står bakom kampanjen och uppmanar allmänheten att handla hållbart, lokalt och kontant, säger hon.

LÄS MER: Så många svenskar tänker handla under Black Week

”Den mest kraftfulla protest du kan göra”

Organisationerna påpekar att näthandelsjättarna och storbankerna gör rekordvinster under Black Week – samtidigt som lokala butiker går på knäna.

– Att handla kontant är faktiskt den mest kraftfulla protest du kan göra mot storbankernas övervinster. De kammar hem miljarder på kortavgifter, räntor, BankID och Swish. Kontanter är det enda statligt utgivna betalningsmedel vi konsumenter kan välja i dag, säger Samuel Färdow Kazen, kampanjledare Positiva Pengar.

– Ju mer kontanter vi använder, desto mindre bankvinster och mer vinst till statskassan och lokala företag, tillägger han.

Irene Oskarsson, ordförande för Hela Sverige Ska Leva, gör samma bedömning.

– Handlar vi kontant i riktiga butiker tänker vi efter noggrannare innan vi köper. Pengarna fortsätter cirkulera i närområdet och skapar jobb och skatteintäkter där vi bor, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Bransch skriker efter personal – här finns jobben 

Foto: Danske Bank

Text: Redaktionen