KÄLLOR: Putin förbereder stora förändringar

2024 03 12

Vladimir Putin uppges vara på väg att göra förändringar i det ryska styret.

Den ryske diktatorn gör sig redo för ytterligare en mandatperiod som Rysslands ledare.

I samband med det menar källor med insyn att Putin mycket väl kan sikta mot att ersätta många namn i den ryska regimen.

Det skulle innebära den första omorganisationen sedan 2020, rapporterar Bloomberg.

Nervositet sprider sig

Det råder enligt uppgifter nervositet i den politiska eliten angående förändringarna som kan komma att ske.

– För Kreml är det viktigt att skicka en signal om rotation och färskt blod behövs, säger Mikhail Vinogradov, chef för organisationen St. Petersburg Politics Foundation.

– Förväntningar på förändring höjs runt alla positioner.

Flera ledande positioner

En som kan vara på väg att ersättas är energiminister Nikolai Shulginov.

En annan som kan få tacka för sig är jordbruksminister Dmitry Patrushev.

Kreml ska dock inte vilja att något större fokus ska ligga på omorganisationen, utan vill fortsatt ha ledarskapets ögon på kriget.

Producerar enorma mängder

Intensiva strider råder fortsatt i de östra och södra delarna av Ukraina.

Ryssland fokuserar fortsatt stora resurser mot krigföringen, och under dagen har rapporter kommit om att landet producerar tre gånger så mycket artilleriammunition som USA och Europa tillsammans.

– Det vi befinner oss i nu är ett produktionskrig, säger en Natotjänsteman till CNN.

– Resultatet i Ukraina beror på hur varje sida är utrustad för att föra detta krig.

Nytt paket

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj vädjar om mer västerländskt stöd.

USAs planerade stödpaket till landet har fått politiska hinder, men under tisdagen har besked kommit om att man planerar ett annat paket värt 300 miljoner dollar, motsvarande drygt tre miljarder kronor.

– När ryska trupper går fram och dess vapen avfyras, har Ukraina inte tillräckligt med ammunition för att skjuta tillbaka. Det kostar terräng. Det kostar liv. Och det kostar oss, USA och NATO-alliansen, strategiskt, säger den USAs nationella säkerhetsrådgivare Jake Sullivan.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


14 januari 2026

BEKRÄFTAT: ”Sämsta” matkedjan utsedd – i botten på nästan allt

2026 01 15

I en färsk undersökning av Sveriges stora butikskedjor hamnar en kedja klart i topp.

Och en annan tydligt i botten.

Det är svenska konsumenter som har gett sin bild av de svenska butikskedjorna när det kommer till olika upplevelseområden, exempelvis utbud, kvalitet och pris.

Inom nästan alla områden ligger Ica i topp.

– Det är tveklöst så att Ica är ett extremt stort och välkänt varumärke. De har långt större marknadsandelar än konkurrenterna och får därför naturligt fler associationer till de flesta attributen, uppger Fredrik Siljelöf som är analyschef på Xtreme Insights som gjort undersökningen, till Dagligvarunytt.

Flera toppsiffror

77 procent tycker att Ica har ett brett utbud.

73 procent tycker att kvaliteten är bra och hela 80 procent anser att Ica har bra egna varumärken, enligt undersökningen.

Det enda området där matjätten inte finns i topp är när det kommer till priset.

Där återfinns två andra kedjor.

Mest i botten

När det kommer till låga priser hamnar Lidl, tillsammans med Willys i topp.

Men i övrigt är det mest bottenplaceringar för butikskedjan med rötterna i Tyskland, visar undersökningen.

– Kunderna uppfattar nog att vi inte har ett lika brett sortiment som våra konkurrenter. Vad gäller frågan om kvalitet och varför vi inte hamnar högre där, tror jag att det handlar om en seglivad föreställning om att hög kvalitet och låga priser är svåra att förena, säger Fredrik Marmbrandt, marknadschef på Lidl.

LÄS MER: Kvinna har förlorat 100 000 kronor – polisen går ut med varning

Viktiga årtal för Lidl

- 1930: Företaget grundas i Neckarsulm i Tyskland som livsmedelsgrossist.

- 1973:  Den första butiken öppnar i tyska Ludwigshafen-Mundenheim.

- 1988: På 15 år öppnas 450 butiker i Tyskland och över 5 000 jobbar i företaget.

- 1989: Lidl öppnar butik i Frankrike, den första utanför Tyskland.

- 2003: Öppnar första butikerna i Sverige. 

- 2006: Lidl Sverige har öppnat 117 butiker och har över 2000 anställda.

- 2025: Butikskedjan har över 200 butiker i Sverige.

Källa: Lidl

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

Foto: Ica Sverige resp Willys resp Coop resp Lidl

Text: Redaktionen


15 jan 2026

Militärfartyg sjunker

2026 01 15

Ett iranskflaggat fartyg sjunker i Kaspiska havet.

Fartyget ”Rona” är lastat med vapen och är på väg till Ryssland, rapporterar Kyiv Post med hänvisning till myndigheter i Turkmenistan.

– Fraktfartyget misstänks ha transporterat vapen från Iran till Ryssland via en rutt som ofta används för sådana leveranser, uppger tidningen.

Massiv räddningsinsats

Nu sjunker det stora fraktfartyget, som enligt uppgift är fullastat med militär utrustning och vapen.

En SOS-signal har gått ut från fartyget, vilket fick myndigheter i Turkmenistan att inleda en stor räddningsaktion. Samtliga besättningsmedlemmar på det 2 453 ton tunga fartyget ska ha räddats.

Färdas mellan diktaturerna

Enligt Kyiv Post var militärfartyget på väg till den ryska hamnen Astrakhan.

– Spårningsdata visar att Rona anlöpt till de ryska hamnarna Astrakhan, Makhachkala och Azov omkring 20 gånger mellan oktober 2024 och december 2025. Fartyget avgick då från de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, framhåller tidningen.

LÄS MER: Trump skyller på Zelenskyj

Stänger av kommunikationen

Ukrainska styrkor har genomfört flera attacker mot ryskkopplade fartyg i Kaspiska havet.

Förra månaden attackerade en enhet från Ukrainas specialoperationsstyrkor två ryska fartyg som transporterade vapen och militär utrustning.

En kartläggning från CNN har tidigare lokaliserat hundratals fartyg som uppges transportera vapen till Ryssland via Kaspiska havet. Fartygen stänger av sina transpondrar när de närmar sig destinationen.

– De flesta luckorna i spårningsdata för ryskflaggade och iranskflaggade lastfartyg uppstår nära de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, samt i närheten av den ryska floden Volga och hamnen i Astrakhan, står det i CNN-rapporten.

Enligt en rapport från Wall Street Journal fraktar ryska fartyg ”stora mängder iranska artillerigranater och annan ammunition över Kaspiska havet för att förse trupper som strider i Ukraina.”

LÄS OCKSÅ: Swish går ut med varning till svenskarna           

Arkivfoto: President of Russia resp Sociala medier

Test: Redaktionen