KÄLLOR: Putin förbereder stora förändringar

2024 03 12

Vladimir Putin uppges vara på väg att göra förändringar i det ryska styret.

Den ryske diktatorn gör sig redo för ytterligare en mandatperiod som Rysslands ledare.

I samband med det menar källor med insyn att Putin mycket väl kan sikta mot att ersätta många namn i den ryska regimen.

Det skulle innebära den första omorganisationen sedan 2020, rapporterar Bloomberg.

Nervositet sprider sig

Det råder enligt uppgifter nervositet i den politiska eliten angående förändringarna som kan komma att ske.

– För Kreml är det viktigt att skicka en signal om rotation och färskt blod behövs, säger Mikhail Vinogradov, chef för organisationen St. Petersburg Politics Foundation.

– Förväntningar på förändring höjs runt alla positioner.

Flera ledande positioner

En som kan vara på väg att ersättas är energiminister Nikolai Shulginov.

En annan som kan få tacka för sig är jordbruksminister Dmitry Patrushev.

Kreml ska dock inte vilja att något större fokus ska ligga på omorganisationen, utan vill fortsatt ha ledarskapets ögon på kriget.

Producerar enorma mängder

Intensiva strider råder fortsatt i de östra och södra delarna av Ukraina.

Ryssland fokuserar fortsatt stora resurser mot krigföringen, och under dagen har rapporter kommit om att landet producerar tre gånger så mycket artilleriammunition som USA och Europa tillsammans.

– Det vi befinner oss i nu är ett produktionskrig, säger en Natotjänsteman till CNN.

– Resultatet i Ukraina beror på hur varje sida är utrustad för att föra detta krig.

Nytt paket

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj vädjar om mer västerländskt stöd.

USAs planerade stödpaket till landet har fått politiska hinder, men under tisdagen har besked kommit om att man planerar ett annat paket värt 300 miljoner dollar, motsvarande drygt tre miljarder kronor.

– När ryska trupper går fram och dess vapen avfyras, har Ukraina inte tillräckligt med ammunition för att skjuta tillbaka. Det kostar terräng. Det kostar liv. Och det kostar oss, USA och NATO-alliansen, strategiskt, säger den USAs nationella säkerhetsrådgivare Jake Sullivan.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen