KÄLLOR: Presidenten utsatt för flera mordförsök

2022 03 04

Ukrainas president Volodymyr Zelensky har överlevt tre mordförsök den senaste veckan.

Två olika grupper av legosoldater har fått i uppdrag att mörda Ukrainas president. Den ryskstödda Wagnergruppen och tjetjenska specialstyrkor, rapporterar The Times.

Agenter har läckt information

Mordförsöken har kunnat avvärjas eftersom missnöjda agenter inom den ryska säkerhetstjänsten FSB läckt planerna till personer nära Zelensky, rapporterar tidningen. Visselblåsarna inom den ryska säkerhetstjänsten motsätter sig invasionen och de ryska mordplanerna.  

Oroade över förluster

Legosoldater från Wagnergruppen uppges vara oroade över att de har lidit stora förluster under försöken att mörda Zelensky.

En källa inom gruppen säger att det är ”kusligt” hur välinformerad presidenten är om deras planerade mordförsök, uppger The Times.

Sex veckor

Legosoldaterna har befunnit sig i Kyiv i sex veckor. Totalt uppges den ryska diktatorn Vladimir Putin anlitat 400 lönnmördare som han skickat till den ukrainska huvudstaden. Deras dödslista innehåller 24 namn, enligt uppgifter till tidningen.  

Prio ett är att mörda president Zelensky, men på legosoldaternas mordlista återfinns även de främsta folkvalda politikerna i landet - till exempel Kyivs borgmästare Vitalij Klykto och landets premiärminister Deny Sjmyhal.

Tjetjenska specialstyrkor avvärjdes

Tidigare i veckan uppgav ukrainska myndigheter att ett mordförsök på president Zelensky avvärjdes och att flera ”specialagenter” omintetgjordes innan de kunde döda honom.   

Enligt uppgifter från de ukrainska tjänstemännen ska gruppen som utfört mordförsöket bestått av en elitgrupp tjetjenska specialstyrkor, kända som ”kadyroviter”, rapporterar The Times.

Angriparna från Tjetjenien lyder under Ramzan Kadyrov, delrepubliken Tjetjeniens president.

Kände till operationen

– Vi är väl medvetna om den speciella operation som direkt skulle utföras av kadyroviterna med syfte att eliminera vår president, säger chefen för Ukrainas nationella säkerhets- och försvarsråd Oleksiy Danilo.

Han berättar för flera Tv-kanaler i Ukraina att ryska agenter tipsat om det planerade mordet.

Ska invänta specialstyrkor

– Jag kan säga att vi har fått information från FSB, som inte vill delta i detta blodiga krig, säger Danilo.

Wagnergruppen ska inte ha känt till tjetjenernas försök att mörda presidenten. De har själva gjort flera separata försök att utföra dådet, men misslyckats.

Gruppen har blivit tillsagd att invänta de ryska specialstyrkornas ankomst i staden för att få en säker passage ut ur Kyiv, skriver The Times.

Flera hundra kvar i staden

En källa nära legosoldaterna uppger att det finns en oro över att den ryska attacken mot Kyiv gått långsammare och stött på mer motstånd än förväntat. Men källan säger samtidigt att det fortfarande finns 400 legosoldater kvar i huvudstaden och att de ämnar att utföra samtliga 24 mord på sin lista, rapporterar The Times.

Fakta Wagnergruppen 
  • Wagnergruppen används av Rysslands diktator för att utföra olagliga och extremt våldsamma operationer i konfliktzoner runt om i världen där Ryssland anser sig ha geopolitiska intressen.
  • Legosoldaterna har flugits in från Afrika för sex veckor sedan.
  • Stora finansiella belöningar har utlovats till den som kan avsluta Volodymyr Zelenskys liv.
  • Wagnergruppen har legat  bakom några av de värsta övergreppen och halshuggningarna i samband med kriget i Syrien, rapporterar New York Post.
 

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


9 jul 26

Läskjätte rasar – kunderna flyr

2026 07 09

En läskfavorit störtdyker.

Pepsis kunder köper färre flaskor läsk.

Detta då hushållens pressade ekonomi får konsumenterna att dra ner på spontanköp, rapporterar CNBC.

Kunderna väljer bort 

Den amerikanska läskjätten PepsiCo möter en tuffare marknad när konsumenterna blivit mer försiktiga med sina pengar.

Stigande drivmedelspriser har gjort att många kunder håller hårdare i plånboken, vilket påverkar försäljningen av bland annat Pepsi-flaskor.

– Konsumetnerna är mer pressade än vad vi hade räknat med, och det beror främst på bensinpriserna, säger PepsiCos vd Ramon Laguarta under ett konferenssamtal med investerare.

Särskilt tydligt syns förändringen vid bensinstationer och närbutiker, där många tidigare gjort spontana köp av drycker och snacks.

När bensinen blivit dyrare väljer fler kunder att avstå från en extra läsk eller köpa billigare alternativ.

LÄS MER: Ryska hotet: ”Kan döda halva deras befolkning”

Färre läskflaskor säljs 

Trots att PepsiCo ökade sin totala omsättning under kvartalet visar siffrorna att dryckesförsäljningen i Nordamerika har fått det svårare.

Volymen för företagets drycker minskade med 4 procent jämfört med samma period året innan.

Det visar att kunderna köper färre enheter, även om företaget fortfarande tjänar pengar på sina produkter.

PepsiCo har tidigare försökt locka tillbaka prismedvetna kunder genom att sänka priserna på flera produkter.

Företaget har bland annat erbjudit billigare förpackningar och kampanjer för att göra det lättare för kunderna att fortsätta köpa deras varor.

Försöker vinna tillbaka kunderna

PepsiCo arbetar nu tillsammans med butiker och bensinstationer för att hitta sätt att få tillbaka kunderna.

Ett av företagets försök är mindre och billigare förpackningar samt kombinationserbjudanden med mat och dryck.

– Kommer det att förändras under de kommande månaderna? Det beror helt på bensinpriserna. Det är alltså tydligt att det är något som ligger utanför vår kontroll, säger Laguarta.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump helvänder om Ukraina

Foto: C Wollborg

Text: Redaktionen


10 juli 2026

Åska och skyfall drar in över Sverige

2026 07 10

Vädret svänger ofta snabbt under den svenska sommaren.

Efter höga temperaturer och sol i stora delar av landet i slutet av juni, har början av juli bjudit på mer varierat väder.

Regn och åska har dragit över Sverige i omgångar. Till helgen är det dags igen.

SMHI går ut med en varning i fyra län inför lördagen.

– Kraftiga regn- eller åskskurar kan ge stora regnmängder på kort tid, varnar väderinstitutet inför helgen.

Fyra län pekas ut

SMHI:s varning omfattar fyra län i de västra delarna av landet. Det är i norra Värmland, nordvästra Dalarna, sydligaste Jämtland och delar av nordvästra Gävleborgs län som det väntas komma mest regn.

Totalt handlar det om mellan 30 och 50 millimeter regn som kan falla under kort tid.

Varningen gäller mellan klockan 12.00 och 21.00 på lördag.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten, råder SMHI.

Påverkar vägarna

Påverkan väntas också på vägarna i området.

– Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna, framhåller SMHI.

– Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

Svalar luft i hela landet

Den kallare luften väntas dra in över större delen av landet under helgen. Anledningen är en kallfront som drar in västerifrån, som bildats över Norra ishavet.

– På lördag får Norrland även skurar, som på söndag flyttar sig söderut ner över Svealand och Götaland, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: Stekhet marknad – många vill köpa bostad i Spanien

Vänder igen nästa vecka

Efter helgen ser vädret ut att vända igen.

Varmare temperaturer väntas i större delen av Sverige.

– Under början av nästa vecka kommer högtrycksryggen tillbaka och i samband med det strömmar varmare luft åter in från sydväst som ser ut att även kunna nå Norrlands kustlandskap, framhåller väderinstitutet.

LÄS OCKSÅ: Putins största skräck pekas ut – då kan allt rasa

Foto: B. Morgan

Text: Redaktionen