KÄLLOR: Presidenten utsatt för flera mordförsök

2022 03 04

Ukrainas president Volodymyr Zelensky har överlevt tre mordförsök den senaste veckan.

Två olika grupper av legosoldater har fått i uppdrag att mörda Ukrainas president. Den ryskstödda Wagnergruppen och tjetjenska specialstyrkor, rapporterar The Times.

Agenter har läckt information

Mordförsöken har kunnat avvärjas eftersom missnöjda agenter inom den ryska säkerhetstjänsten FSB läckt planerna till personer nära Zelensky, rapporterar tidningen. Visselblåsarna inom den ryska säkerhetstjänsten motsätter sig invasionen och de ryska mordplanerna.  

Oroade över förluster

Legosoldater från Wagnergruppen uppges vara oroade över att de har lidit stora förluster under försöken att mörda Zelensky.

En källa inom gruppen säger att det är ”kusligt” hur välinformerad presidenten är om deras planerade mordförsök, uppger The Times.

Sex veckor

Legosoldaterna har befunnit sig i Kyiv i sex veckor. Totalt uppges den ryska diktatorn Vladimir Putin anlitat 400 lönnmördare som han skickat till den ukrainska huvudstaden. Deras dödslista innehåller 24 namn, enligt uppgifter till tidningen.  

Prio ett är att mörda president Zelensky, men på legosoldaternas mordlista återfinns även de främsta folkvalda politikerna i landet - till exempel Kyivs borgmästare Vitalij Klykto och landets premiärminister Deny Sjmyhal.

Tjetjenska specialstyrkor avvärjdes

Tidigare i veckan uppgav ukrainska myndigheter att ett mordförsök på president Zelensky avvärjdes och att flera ”specialagenter” omintetgjordes innan de kunde döda honom.   

Enligt uppgifter från de ukrainska tjänstemännen ska gruppen som utfört mordförsöket bestått av en elitgrupp tjetjenska specialstyrkor, kända som ”kadyroviter”, rapporterar The Times.

Angriparna från Tjetjenien lyder under Ramzan Kadyrov, delrepubliken Tjetjeniens president.

Kände till operationen

– Vi är väl medvetna om den speciella operation som direkt skulle utföras av kadyroviterna med syfte att eliminera vår president, säger chefen för Ukrainas nationella säkerhets- och försvarsråd Oleksiy Danilo.

Han berättar för flera Tv-kanaler i Ukraina att ryska agenter tipsat om det planerade mordet.

Ska invänta specialstyrkor

– Jag kan säga att vi har fått information från FSB, som inte vill delta i detta blodiga krig, säger Danilo.

Wagnergruppen ska inte ha känt till tjetjenernas försök att mörda presidenten. De har själva gjort flera separata försök att utföra dådet, men misslyckats.

Gruppen har blivit tillsagd att invänta de ryska specialstyrkornas ankomst i staden för att få en säker passage ut ur Kyiv, skriver The Times.

Flera hundra kvar i staden

En källa nära legosoldaterna uppger att det finns en oro över att den ryska attacken mot Kyiv gått långsammare och stött på mer motstånd än förväntat. Men källan säger samtidigt att det fortfarande finns 400 legosoldater kvar i huvudstaden och att de ämnar att utföra samtliga 24 mord på sin lista, rapporterar The Times.

Fakta Wagnergruppen 
  • Wagnergruppen används av Rysslands diktator för att utföra olagliga och extremt våldsamma operationer i konfliktzoner runt om i världen där Ryssland anser sig ha geopolitiska intressen.
  • Legosoldaterna har flugits in från Afrika för sex veckor sedan.
  • Stora finansiella belöningar har utlovats till den som kan avsluta Volodymyr Zelenskys liv.
  • Wagnergruppen har legat  bakom några av de värsta övergreppen och halshuggningarna i samband med kriget i Syrien, rapporterar New York Post.
 

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


07mars26

Varnar för kraftigt snöoväder – kalldusch för svenska folket

2026 03 07

Ett dramatiskt väderomslag väntar.

SMHI har nyligen meddelat att det nu är vår i en stor del av Sverige.

Men snart kan vädret skifta rejält.

Meteorologer varnar för ett dramatiskt bakslag i form av snöoväder.

”Dramatik i vädret”

Idag lördag är det lite kallare på sina håll jämfört med hur det har varit de senaste dagarna.

Men det är bara en försmak på vad som ska komma, rapporterar TV4. Den som har trott att våren har kommit för att stanna riskerar att bli rejält besviken.

Framåt slutet av nästa vecka slår vädret om ordentligt.

– Det blir en allmän omläggning i väderläget för då kommer kalluften ner och de här lågtrycken in. Så det är upplagt för att det kan bli lite mer dramatik i vädret, säger meteorologen Ulrika Elvgren till kanalen.

Nästa helg ser det ut att bli ett riktigt snöoväder.

– Djupa lågtryck, kanske större nederbördsområden och snöoväder. Det är för långt fram för att ge detaljer men vi ser bakslagen i kikaren, säger meteorologen.

Vårväder senaste dagarna

Att den tidiga våren råkar ut för bakslag är egentligen allt annat än oväntat, men många lär nog ändå bli besvikna efter den senaste tidens vårliknande väder.

Det är vår när medeltemperaturen har varit över noll grader i en vecka.

I dagarna har SMHI alltså meddelat att det är vår i södra och delar av mellersta Sverige, från Sveriges sydligaste del upp till Stockholm, rapporterar SR.

Men nästa helg ser alltså vintervädret ut att göra comeback.

LÄS OCKSÅ: USA:s krigsminister hotar Ryssland - "kommer bemötas kraftfullt"

Soligt imorgon söndag

Redan idag lördag är vädret lite mindre vårlikt jämfört med de senaste dagarna.

– Idag får Götaland mycket moln och i främst de norra landskapen något lätt regn. I Svealand regn eller blötsnö som passerar åt sydost och följs möjligen av något uppluckrat molntäcke, rapporterar SMHI:s meteorolog Christopher Greenland.

– I Norrland varvas på dagen sol med moln, men längst i söder kan regn dröja kvar till mitt på dagen, tillägger han.

Imorgon söndag kan det dock bli mycket milt och gott om sol i en stor del av landet.

I början av nästa vecka väntas fortsatt mest högtrycksbetonat väder.

Men i slutet av veckan kommer alltså bakslaget med ett möjligt snöoväder nästa helg.

LÄS OCKSÅ: "USA kommer attackera oss" - Putins "hjärna" övertygad

Foto: A. Fastovets

Text: Redaktionen


06mars26

Plötslig vändning för svenska kronan

2026 03 07

Oroligheterna i Mellanöstern har lett till att den svenska kronan tappar mark.

Under det senaste året har den svenska kronan gått starkt mot den amerikanska dollarn.

Kronan har även stärkts gentemot euron under en tid.

Men i samband med oroligheterna i Mellanöstern har kronan plötsligt vänt nedåt gentemot dollarn igen.

Kronan tappar

Den 27 januari kostade en amerikansk dollar 8,77 kronor, enligt data från Marketwatch.

Idag kostar en dollar 9,22 kronor.

Det innebär att den svenska kronan har tappat över fem procent mot dollarn på drygt en månad.

Därför stärks dollarn

Sedan USA och Israel i lördags började attackera Iran har dollarn stärkts efter en längre nedgång.

Innan det var dollarn rejält ifrågasatt.

– Avdollarisering var ett stort samtalsämne under förra året och kanske till och med en del av året dessförinnan, säger Elisabeth Colleran, chef för teamet för statsobligationer i tillväxtmarknader på Loomis Sayles i Boston.

– Alla tittade åt andra håll. Folk frågar sig nu: Är den amerikanska dollarn verkligen en värdebevarare?

Läs mer: Tung nedläggning i bilbranschen – 195 får gå

Allt annat ner

Men i och med oroligheterna stärks nu dollarn.

– Men den här veckan ser vi att när vi har ökad volatilitet och ökad risk, så stiger dollarn definitivt, och alla valutor, inklusive euron, trycks ner, säger Colleran till CNBC.

“Dollarlikviditeten är kung”

Bas van Geffen, senior makrostrateg på Rabobank, säger att investerare nu tycks använda den amerikanska dollarn som en slags trygg hamn i de geopolitiska osäkerheterna.

– Det verkar finnas liten eller ingen möjlighet att undkomma. Traditionella säkra tillflyktsorter, såsom guld, spelar inte sin vanliga roll. Med tanke på den kraftiga uppgången i DXY-indexet verkar dollarlikviditet vara kung, säger van Geffen.

Läs mer: Kremls överraskande besked: Ingen har frågat oss

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen