KÄLLOR: Presidenten utsatt för flera mordförsök

2022 03 04

Ukrainas president Volodymyr Zelensky har överlevt tre mordförsök den senaste veckan.

Två olika grupper av legosoldater har fått i uppdrag att mörda Ukrainas president. Den ryskstödda Wagnergruppen och tjetjenska specialstyrkor, rapporterar The Times.

Agenter har läckt information

Mordförsöken har kunnat avvärjas eftersom missnöjda agenter inom den ryska säkerhetstjänsten FSB läckt planerna till personer nära Zelensky, rapporterar tidningen. Visselblåsarna inom den ryska säkerhetstjänsten motsätter sig invasionen och de ryska mordplanerna.  

Oroade över förluster

Legosoldater från Wagnergruppen uppges vara oroade över att de har lidit stora förluster under försöken att mörda Zelensky.

En källa inom gruppen säger att det är ”kusligt” hur välinformerad presidenten är om deras planerade mordförsök, uppger The Times.

Sex veckor

Legosoldaterna har befunnit sig i Kyiv i sex veckor. Totalt uppges den ryska diktatorn Vladimir Putin anlitat 400 lönnmördare som han skickat till den ukrainska huvudstaden. Deras dödslista innehåller 24 namn, enligt uppgifter till tidningen.  

Prio ett är att mörda president Zelensky, men på legosoldaternas mordlista återfinns även de främsta folkvalda politikerna i landet - till exempel Kyivs borgmästare Vitalij Klykto och landets premiärminister Deny Sjmyhal.

Tjetjenska specialstyrkor avvärjdes

Tidigare i veckan uppgav ukrainska myndigheter att ett mordförsök på president Zelensky avvärjdes och att flera ”specialagenter” omintetgjordes innan de kunde döda honom.   

Enligt uppgifter från de ukrainska tjänstemännen ska gruppen som utfört mordförsöket bestått av en elitgrupp tjetjenska specialstyrkor, kända som ”kadyroviter”, rapporterar The Times.

Angriparna från Tjetjenien lyder under Ramzan Kadyrov, delrepubliken Tjetjeniens president.

Kände till operationen

– Vi är väl medvetna om den speciella operation som direkt skulle utföras av kadyroviterna med syfte att eliminera vår president, säger chefen för Ukrainas nationella säkerhets- och försvarsråd Oleksiy Danilo.

Han berättar för flera Tv-kanaler i Ukraina att ryska agenter tipsat om det planerade mordet.

Ska invänta specialstyrkor

– Jag kan säga att vi har fått information från FSB, som inte vill delta i detta blodiga krig, säger Danilo.

Wagnergruppen ska inte ha känt till tjetjenernas försök att mörda presidenten. De har själva gjort flera separata försök att utföra dådet, men misslyckats.

Gruppen har blivit tillsagd att invänta de ryska specialstyrkornas ankomst i staden för att få en säker passage ut ur Kyiv, skriver The Times.

Flera hundra kvar i staden

En källa nära legosoldaterna uppger att det finns en oro över att den ryska attacken mot Kyiv gått långsammare och stött på mer motstånd än förväntat. Men källan säger samtidigt att det fortfarande finns 400 legosoldater kvar i huvudstaden och att de ämnar att utföra samtliga 24 mord på sin lista, rapporterar The Times.

Fakta Wagnergruppen 
  • Wagnergruppen används av Rysslands diktator för att utföra olagliga och extremt våldsamma operationer i konfliktzoner runt om i världen där Ryssland anser sig ha geopolitiska intressen.
  • Legosoldaterna har flugits in från Afrika för sex veckor sedan.
  • Stora finansiella belöningar har utlovats till den som kan avsluta Volodymyr Zelenskys liv.
  • Wagnergruppen har legat  bakom några av de värsta övergreppen och halshuggningarna i samband med kriget i Syrien, rapporterar New York Post.
 

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


11 dec 2025

Bidraget sänks “radikalt” – “orimligt att man ska leva på det”

2025 12 13

Tidigare i år infördes nya regler för såväl a-kassan som bidraget aktivitetsstöd.

Sedan den 1 oktober baseras arbetslöshetsförsäkringen på inkomst istället för arbetad tid.

Aktivitetsstödet, som är ett bidrag finansierat av staten, trappas även ned var hundrade dag. En arbetslös kan till slut behöva leva på 8 030 kronor i månaden före skatt om man inte får jobb, rapporterar Aftonbladet. Förändringen beskrivs av tidningen som “radikal".

Både från oppositionen och arbetslösa svenska individer har kritiserat ändringen.

Nu svarar arbetsmarknadsminister Johan Britz (L) på kritiken.

Han försvarar timingen och menar att Sverige tidigare har haft ett system som “passiviserat” människor.

– Vi har länge haft en situation där människor kunnat leva utan att försörja sig själva och ändå få ganska höga ersättningar – ersättningar som ligger i nivå med lönerna för flera av de lägst avlönade jobben enligt kollektivavtal. Så kan vi inte ha det, säger Johan Britz till Aftonbladet.

"Orimligt"

En uppmärksammad del i frågan har varit äldre personer som står utanför arbetsmarknaden och kan behöva samla på sig nya studieskulder vid 60 års ålder för att utbilda sig till ett nytt yrke.

En rimlig åtgärd, menar Johan Britz.

Ja, det är orimligt att man ska leva på bidrag till dess att man blir pensionär. Det tycker jag är oacceptabelt.

Antalet inskrivna minskar

Den senaste siffran från Arbetsförmedlingen visade att 356 000 personer var inskrivna som arbetslösa, vilket motsvarar en arbetslöshet på 6,7 procent.

Andelen har minskat i fyra månader i rad. Även antalet varsel har minskat.

Det är fortfarande en hög nivå av arbetslöshet. Men det är självklart positivt att se att antalet inskrivna minskar och har gjort det under några månader. Färre varsel rimmar med färre nyinskrivna, säger Lars Lindvall, prognoschef på Arbetsförmedlingen, i en kommentar.

LÄS OCKSÅ: Ica-handlare förbannad – ”Förvånad och bestört”

Här är nya reglerna

I korthet innebär de nya reglerna alltså att a-kassan baseras på inkomst istället för hur länge du har arbetat.

För att få ersättning ska du nu ha tjänat minst 120 000 kronor de senaste tolv månaderna, varav minst 11 000 kronor under fyra av de månaderna.

Undantaget är om du har haft en inkomst på minst 11 000 kronor i fyra månader i rad, vilket dock enbart ger ersättning i 66 dagar.

I det gamla systemet skulle du ha jobbat minst sex månader under den senaste tolvmånadersperioden och minst 60 timmar varje månad för att få a-kassa, alternativt 450 timmar under en sammanhängande period på sex månader med minst 45 timmar i varje enskild månad.

Även aktivitetsstöd påverkas

Utöver att a-kassan ska baseras på inkomst ändras även reglerna om ersättning för deltagare i Arbetsförmedlingens program, vilket påverkar aktivitetsstödet.

– Du som deltar i Arbetsförmedlingens program kan efter den 1 oktober få aktivitetsstöd som är baserat på dina tidigare inkomster. Försäkringskassan får uppgifter från a-kassan om din ersättningsgrundande inkomst. Den kan vara högst 34 000 kronor i månaden före skatt, förklarar Försäkringskassan.

LÄS MER: Blankt nej från Sverige – “vi är inte en bankomat”

Foto: Svante Rinalder resp Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Ukrainsk motoffensiv har lyckats – Zelenskyj i staden

2025 12 13

Ukraina har genomfört en lyckad motoffensiv kring Kupjansk.

Den 20 november sade Rysslands stabschef Valerij Gerasimov att Ryssland hade intagit staden Kupjansk i Kharkiv oblast.

Idag – fredagen den 12 december – står Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj i staden.

Detta efter en lyckad ukrainsk motoffensiv, rapporterar ukrainska medier.

Lyckad motoffensiv

I Kupjansk har mycket intensiva strider rasat.

Zelenskyjs besök sker samtidigt som Ukrainas nationalgarde meddelar att dess 2:a Khartiia-kår genomförde en framgångsrik motoffensiv norr om Kupjansk, en utveckling som rakt motsäger Rysslands senaste påståenden om att ha intagit staden, rapporterar Kyiv Independent.

“Är i Kupjansk”

Volodymyr Zelenskyj har själv spelat in ett filmklipp och lagt ut på sociala medier där han tackar Ukrainas väpnade styrkor.

– Idag är jag i Kupjansk-sektorn, tillsammans med våra krigare som utför uppdraget för Ukraina här, skriver den ukrainske presidenten på X på fredagen.

Läs mer: Putin trotsar Trump – Kreml bekräftar

“Verkligheten talar för sig själv”

Zelenskyjs meddelande fortsätter.

– Ryssarna fortsatte att prata om Kupjansk – verkligheten talar för sig själv. Jag besökte våra trupper och gratulerade dem. Tack till varenda krigare! Jag är stolt över er! Och jag tackar alla våra markstridskrafter – idag är er dag!

Blockerade vägarna

Den 2:a Khartiia-kåren meddelar att de har lett en motoffensiv i Kupjansk efter att situationen där blev kritisk i september.

Kåren uppger att enheter i dess "sök- och anfallsgrupp" nådde floden Oskil norr om staden och “fullständigt blockerade landvägarna” för ryska styrkor att närma sig Kupjansk.

Intensiva strider pågår fortfarande i synnerhet nära stadskärnan.

Kupjansk är en av de städer som de ryska styrkorna har prioriterat i Kharkiv – ungefär som Pokrovsk i västra Donetsk.

Läs mer: Ursula von der Leyen varnar Donald Trump

Foto: Volodymyr Zelenskyj X-konto

Text: Redaktionen