“Zombiespindlar” har hittats i grottsystem – “Som från tv-serien”

2025 02 03

“Zombiespindlar” har anträffats på Irland.

Det rör sig om svamporganismen Gibellula attenboroughii.

Uppkallad efter Sir David Attenborough har svampen sådana egenskaper som gör att den kan ändra beteendet på djuret som den tar sig in i.

Nu har spindlar infekterade av Gibellula attenboroughii hittats i grottsystem i Irland, rapporterar BBC.

“Som en mardröm”

BBC beskriver det hela som att det vore från en mardröm - “eller till och med som i tv-serien och tv-spelet The Last of Us: en svamp som förvandlar sina värdar till ”zombies””.

Tack och lov har den hittills bara hittats i spindlar som finns i flera grottsystem på Irland, inklusive Whitefathers' Caves på gränsen mellan Fermanagh och Cavan. 

Svampen förändrar spindelns beteende och får den att lämna sin gömda håla eller sitt nät för att dö i ett utsatt läge på taket eller väggarna i en grotta.

I två sorter

Den har påträffats på två spindelarter som lever i olika typer av miljöer i grottsystemen. 

Både Metellina merianae och Meta menardi är tillbakadragna spindlar som väver nät i grottor och föredrar mörka, fuktiga platser. 

Svampen ändrar spindlarnas beteende med hjälp av dopamin, hjärnans lyckokemikalie, som får spindeln att föredra spridningen av svampsporerna framför att bevara sitt eget liv.

“Beter sig ovanligt”

Även The New York Post rapporterar om “zombiespindlarna” som rör sig i irländska grottor.

Spindlarna, som är mest kända för att gömma sig, börjar bete sig oregelbundet när de drabbas av svampen. 

Den tvingar dem att lämna sina hålor och hänga i taket eller på väggen innan de dör ute i det fria.

“Liknar zombiemyror”

Så här skriver forskare som undersökt fenomenet:

– Infekterade spindlar uppvisar beteendeförändringar som liknar dem som rapporterats för zombiemyror, menar forskare i tidskriften Fungal Systematics and Evolution.

– I samtliga fall hade de smittade spindlarna flyttat från sina gömställen eller nät och dött exponerade på grottans tak eller vägg.

Foto: L. Chui

Text: Redaktionen


3 mars

Enormt fynd i Norge – största i hela Europa

2026 03 04

En stor upptäckt har gjorts i Norge som kan minska beroendet av Kina.

Europa är som bekant i hög grad beroende av Kina för sällsynta jordartsmetaller.

Kontinenten har i dagsläget inga verksamma gruvor för sällsynta jordartsmetaller.

Men nu kommer uppgifter om ett enormt fynd i Norge som kan ändra på det.

Enormt fynd

En uppskattning av mineralresurserna vid en gruva som utvecklas av Rare Earths Norway – Europas största projekt för sällsynta jordartsmetaller – har rusat med 81 procent sedan den förra utvärderingen för två år sedan, uppger Reuters. 

Europa har inga verksamma gruvor för sällsynta jordartsmetaller, och utvecklingen av företagets Fen-projekt skulle kunna stödja kontinentens strävan att minska beroendet av den dominerande producenten Kina.

“Världsklass”

Projektet har 15,9 miljoner ton totalt innehåll av sällsynta jordartsoxider i indikerade och antagna resurser, enligt ett uttalande från konsultföretaget WSP. 

Den nya uppskattningen återspeglar ytterligare prospekteringsborrningar som ägde rum förra året och kan jämföras med de 8,8 miljoner ton som beräknades 2024.

– Genom att nästan fördubbla sin kända storlek har Rare Earths Norway gått från att vara en lovande upptäckt till en strategisk tillgång i världsklass, säger Bernd Schaefer, vd för EIT RawMaterials, ett EU-finansierat organ för kritiska mineraler.

Läs mer: Pentagon går rakt emot Trump

Tar tid

Det är inte bara i Norge som jakten efter sällsynta jordartsmetaller pågår i Europa.

Men byråkrati ställer till det, menar Jan Moström, verkställande direktör för LKAB.

“Bara då blandar vi oss i”

Så här låter det från Moström:

– Jag har pratat i Bryssel de senaste två eller tre åren om de enorma nackdelar vi skapade under 1970- och 1980-talen, när vi lade ner gruvindustrin och började importera metaller från Sydamerika, Afrika och Australien, säger han till The Guardian.

Läs mer: Swedbank: ”Det räcker inte” – tung dom för hushållen

Foto: M Oetelaar

Text: Redaktionen


UPPMANINGEN: Ta ut pengar nu – så mycket ska du ha hemma

2026 03 04

SBAB slår larm om svenskarnas kontantvanor.

Myndigheterna har flera gånger gått ut med uppmaningar till svenska folket om att förvara kontanter hemma.

Men svenskarna lyssnar inte.

Rekommendationen är att hushåll ska ha kontanter hemma så att de klarar sig i minst en vecka – ett mål som enligt SBAB “långt ifrån uppnås”.

Bara en av tio

Bara en av tio svenskar har ökat innehavet av kontanter i hemmet trots myndigheternas rekommendationer.

Nu är det dags att agera, säger SBAB:s privatekonom Linda Hasselvik.

– Att ha kontanter hemma för att kunna köpa det nödvändigaste om möjligheten att genomföra digitala betalningar tillfälligt ligger nere borde vara en självklarhet, säger hon i ett pressmeddelande.

– Vi behöver inte stå inför en invasion för att det ska ske. Givet dagens teknik skulle det också kunna hända i samband med till exempel ett längre elavbrott eller cyberangrepp, en risk som kanske underskattas.

Så mycket ska du ha

Myndigheten för civilt försvar (tidigare MSB) och Finansinspektionens rekommendation är att ha kontanter hemma så att det räcker för minst en vecka.

– Konsumentverket beräknar att bara matkostnaden för en familj med två vuxna och två barn uppgår till cirka 2 500 kronor per vecka, fortsätter Hasselvik.

– Lägg därtill potentiella kostnader för drivmedel och andra oväntade småutgifter. Rekommendationen är också att ha mindre valörer hemma då det kan vara svårt att få tillbaka växel om betalningssystemen ligger nere.

Läs mer: 375 procent dyrare i fysisk butik än online

Minst en vecka

Myndigheten för civilt försvar framhåller inte någon konkret summa – men understryker att alla bör ha tillräckligt mycket kontanter i hemmet för att klara sig i en vecka.

– Fundera på hur beredskapen ser ut för ditt hushåll och hur mycket kontanter ni behöver för att klara er en vecka utan samhällets hjälp, gärna längre.

Ta ut pengar

En majoritet av svenskarna har inte ens tusen kronor i kontanter hemma.

Den som saknar tillräckligt med kontanter i hemmet för att klara sig en vecka uppmanas därmed att ta ut pengar nu.

Läs mer: ”Du kan misstänkas för penningtvätt” – polisen varnar för nytt bedrägeri

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen