Zelenskyj – ”Vi kommer att segra”

2024 02 24

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj gör ett uttalande med anledningen av tvåårsdagen av Rysslands fullskaliga krig mot Ukraina.

Den 24 februari 2022 inledde Ryssland sitt fullskaliga anfallskrig mot grannlandet Ukraina.

Sedan dess har det pågått ett intensivt krig mellan länderna.

Ukrainarna kämpar för sitt liv.

Rysslands diktator Vladimir Putin gör allt han kan för att ta makten över Kiev och övriga delar av Ukraina.

Ett uttalande till folket

Med anledning av tvåårsdagen gör nu Ukrainas president ett uttalande.

Han riktar uttalandet till den ukrainska befolkningen, så väl civila som soldater.

Presidenten går ut med sitt meddelande på plattformen Telegram.

– Stora människor i ett fantastiskt land! Jag är otroligt stolt över alla, skriver presidenten.

Han skriver vidare att han beundrar var och en av människorna i Ukraina.

”Alla normala människor”

Han uppger att de flesta vill att kriget ska ta slut.

–  Alla normala människor vill att kriget ska ta slut. Men ingen av oss kommer att låta vårt land ta slut.

Presidenten trycker på att landet är och kommer att förbli oberoende av Ryssland.

–  Det är därför vi alltid lägger till, på våra villkor, orden om att avsluta kriget. Det är därför ordet fred alltid låter rättvist. Det är därför ordet ”oberoende” alltid kommer stå bredvid ordet ”Ukraina” i framtidens historia.

”Vi kommer att segra”

Kriget har pågått längre än vad många befarade.

Hur länge det kommer att fortsätta, och hur det kommer att sluta, är fortfarande ovisst.

Men presidenten ger inte upp hoppet om en seger för Ukraina, tvärt om låter han säker på hur det hela kommer att sluta.

– Låt oss kämpa för det. Och vi kommer att segra. På den bästa dagen i vårt liv, skriver han.

Tackar soldaterna

Zelenskyj avslutar sitt meddelande på Telegram genom att rikta ett tack till alla som stått och fortfarande står på Ukrainas sida i kriget.

– Tack till alla er soldater, vårt folk och alla i världen som står vid oss ​​och sanningen. Ära till Ukraina!

Arkivfoto: Presidential Office of Ukraine

Text: Redaktionen


09mars26

”Sista dagen idag” – Skatteverket uppmanar svenskarna

2026 03 31

Idag är det många svenskar som lär vilja deklarera.

Det är nämligen sista chansen för den som vill ha återbäring i april.

Den som inte väljer att deklarera senast idag – den 31 mars – kommer att få vänta längre innan återbäringen kommer in på kontot.

Sista dagen idag

Skatteverket meddelar att den som vill ha återbäring i april har en sista chans att deklarera idag.

– Sista dagen för att godkänna din deklaration digitalt, utan att ändra eller lägga till någon uppgift, för att ha möjlighet att få ditt besked om slutlig skatt och eventuell skatteåterbäring i april, är 31 mars, meddelar myndigheten.

– Det räknas som en ändring att till exempel lämna in eller ta bort en bilaga till deklarationen.

Detta gäller

Den som senast 31 mars har godkänt sin deklaration i e-tjänsten eller genom att sms:a eller ringa, och som inte har ändrat eller lagt till någon uppgift, kan få sin skatteåterbäring 7-10 april.

Den som har deklarerat senast den 4 maj kan få skatteåterbäringen 9-12 juni om Skatteverket har godkänt uppgifterna.

Läs mer: Jättefynd i Sverige: ”En av Europas största”

Senare datum

Om man inte har fått skatteåterbäringen i april eller juni, till exempel för att man har haft anstånd med att deklarera eller för att Skatteverket har kontrollerat deklarationen, kan man få skatteåterbäringen 4-7 augusti om Skatteverket har godkänt uppgifterna i deklarationen.

– Du som inte tidigare har fått besked om din slutliga skatt eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får din skatteåterbäring 8-11 december om Skatteverket har godkänt uppgifterna i din deklaration, förklarar myndigheten.

49 miljarder kronor

Totalt beräknas 4,9 miljoner svenskar få dela på 49 miljarder kronor, enligt preliminära beräkningar.

Summan väntas dock sjunka efter att bland annat bostads- och värdepappersförsäljningar har deklarerats, rapporterar Dagens industri.

Läs mer: Swedbank har smyghöjt – kunder vet inte om det

Foto: Fialotta Bratt Skatteverket

Text: Redaktionen


“Kan tvingas avsluta kriget” – bomb i rysk tv

2026 03 31

Tonläget har skiftat i rysk tv.

Rysslands fullskaliga anfallskrig är nu inne på sitt femte år.

Sedan årsskiftet har Ukraina gjort framsteg på fronten – och skickar samtidigt drönare mot rysk energiinfrastruktur över hela landet.

Nu säger en militäranalytiker att Ryssland kan tvingas avsluta kriget, rapporterar TV2.

Bomb i rysk tv

Den ryska militäranalytikern Konstantin Sivkov säger i en intervju i rysk tv att den västliga ekonomiska kapaciteten och stödet just nu ger Ukraina ett avgörande övertag.

Enligt Sivkov blir den ekonomiska skillnaden militärt tydlig då de ”väststödda” ukrainska drönarattackerna nu involverar hundratals drönare.

“Kan tvingas avsluta”

Han varnar för att attackerna bara kommer att öka och att Ryssland inte kan producera tillräckligt med luftvärnsrobotar för att matcha dem, vilket gör landet ”dömt till nederlag” och tvunget att avsluta kriget.

För Sivkov kan Ryssland avsluta kriget på två sätt: antingen genom en ”skamfull fred, som väst insisterar på”, eller genom att besegra Ukraina genom en ”strategisk offensiv operation”.

Läs mer: Lagret nästan tömt – guldläge för Iran

Senaste nytt

Samtidigt kommer uppgifter om oro i ryska kretsar.

– Ukrainas operativa och strategiska förmåga att åsamka Ryssland allt högre kostnader skapar en växande oro inom det ryska ultranationalistiska informationsutrymmet, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Börjar erkänna”

ISW fortsätter.

– Röster inom det ryska krigsvänliga informationsutrymmet börjar nu erkänna Ukrainas framgångar vid fronten, deras BAI-kampanj (flygbekämpning av mål bakom frontlinjen) på medeldistans och deras anpassningar av drönarkrigföringen, uppger tankesmedjan.

– En framstående rysk ultranationalistisk militärbloggare beklagade sig den 26 mars över att ryska styrkor kommer att vara oförmögna att vända en ogynnsam situation på slagfältet under de kommande månaderna, samt att ”ganska framgångsrika” ukrainska motanfall har avbrutit Rysslands möjligheter att fortsätta med offensiva insatser under 2026.

Läs mer: Putin fast i ”återvändsgränd”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen