Zelenskyj vädjar till Sverige

2024 06 25

Ukrainas president vill ha svensk hjälp med två saker.

På tisdagskvällen kommer uppgifter om att den ukrainske presidenten har haft möte med flera svenska företagstoppar i Ukrainas huvudstad Kyiv.

På plats, utöver Zelenskyj själv, var bland andra bistånds- och utrikeshandelsminister Johan Forssell (M) och representanter för flera svenska företag.

Volodymyr Zelenskyj har där förklarat att han vill ha svensk hjälp med två saker.

Det rapporterar Dagens industri.

“Vi måste skynda”

En av de saker som Zelenskyj efterfrågade var investeringar i den ukrainska energisektorn.

På sistone har Ryssland riktat omfattande attacker mot energiinfrastruktur i Ukraina.

– Vintern kommer. Vi måste skynda på med satsningar inom energi, säger Zelenskyj enligt Di.

Vill köpa

Det andra som diskuterades vid mötet var det svenska stridsflyget Jas Gripen.

– Vi vill köpa Gripen, menade Zelenskyj.

Johan Forssell förklarade efter mötet att den svenska regeringen inte stänger dörren för Jas Gripen.

Börjar komma fram

En ny våg av västerländska vapen har börjat anlända i Ukraina men det kommer ta ytterligare ett tag innan volymerna är på plats.

Det fastslår tankesmedjan Institute for the Study of War i en ny rapport.

– Chefen för Ukrainas militära underrättelsetjänst GUR, generallöjtnant Kyrylo Budanov, uppgav att västerländskt militärt stöd anländer till Ukraina, men att det sannolikt inte kommer att anlända i en omfattning som avsevärt påverkar situationen vid frontlinjen förrän åtminstone i mitten till slutet av juli 2024, framhåller ISW.

Nya sanktioner

Samtidigt börjar nya sanktioner att gälla.

– Europeiska unionen, EU, antog den 24 juni sitt 14:e sanktionspaket mot Ryssland, fortsätter ISW.

– Det inkluderar nya restriktioner mot rysk finansiering av politiska partier och andra "opinionsbildande" organisationer samt ryska statliga mediers sändningar inom EU. 

– EU:s nya sanktionspaket förbjuder EU-aktörer som "utgör en del av den allmänna opinionsbildningsprocessen", inklusive politiska partier, stiftelser, allianser, icke-statliga organisationer, tankesmedjor och leverantörer av medietjänster inom EU, att ta emot donationer, finansiering eller andra ekonomiska fördelar eller stöd från Ryssland, antingen direkt eller indirekt.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


JUST NU: USA har avfyrat ”domedagsrobot”

2025 11 05

Den amerikanska krigsmakten spänner musklerna.

Efter att president Donald Trump beordrat ett återinförande av kärnvapentester har ett av landets mest kraftfulla vapen använts.

Det handlar om en interkontinental ballistisk robot av modellen Minuteman III, som har kapacitet att bära kärnvapen.

Roboten testsköts tidigt på onsdagsmorgonen, rapporterar New York Post.

– Flygvapnets Global Strike Command avfyrade den kärnvapenkapabla roboten GT 254 från Vandenberg Space Force Base i Kalifornien. Testet genomfördes utan några problem, framhåller tidningen.

”Domedagssystemet”

Roboten ingår i USA:s så kallade ”doomsday nuclear deterrent” – som syftar på de vapensystem landet har utvecklat för att slå tillbaka vid en kärnvapenattack.

– Minuteman III-robotarsenalen är avsedd att avfyras som svar på en kärnvapenattack från en fiendenation, skriver New York Post.

Trump anklagar Kina och Ryssland

Donald Trump har framhållit att USA kommer att återuppta kärnvapentester.

– På grund av andra länders testprogram har jag instruerat krigsdepartementet att börja testa våra kärnvapen på lika villkor. Den processen kommer att påbörjas omedelbart, skrev presidenten på Truth Social i slutet av oktober.

Trump hävdar att både Kina och Ryssland i hemlighet utför underjordiska kärnvapentester.

– Ryssland testar, Kina testar, men de pratar inte om det. Jag vill inte vara det enda landet som inte testar, har presidenten sagt till CBS:s ”60 Minutes”.

LÄS MER: ”Inget gott kan komma ur detta” – dystert besked om kärnvapen

Förvirring i Kreml

Tidigare under onsdagen rapporterades det att Rysslands diktator Vladimir Putin gett grönt ljus till nya kärnvapentester.

Uppgifterna förnekas av Kremls talesperson Dmitrij Peskov.

– Presidenten instruerades att undersöka om det är lämpligt att påbörja förberedelserna för dessa tester, säger han till den statsägda ryska nyhetsbyrån Tass.

LÄS OCKSÅ: ”Det blir dominoeffekt” – stort larm om Putins armé

Foto: Skärmdump amerikanska militären

Text: Redaktionen


JUST NU: Hundratals skolor förbjuds

2025 11 05

Skolor med utländska ägare ska stoppas i Sverige.

Det har regeringen och Sverigedemokraterna beslutat. 

– Handel och investeringar används för att öka inflytande över andra länder. Av säkerhetspolitiska skäl vill därför regeringen och SD nu förbjuda utländskt ägande i skolväsendet, skriver företrädare för Tidöpartierna i SvD.

I dag har hundratals skolor i Sverige utländskt ägarskap. 

Hänvisar till säkerhetsläget

Regeringen och SD hänvisar till det allvarliga säkerhetspolitiska läget och att Totalförsvarets forskningsinstitut, FOI, har varnat för riskerna med utländskt ägande i svensk grund- och gymnasieskola.

– En utländsk antagonist kan utnyttja nationella sårbarheter för egna intressen, vilka kan vara geopolitiska, ideologiska eller kriminella. I Sverige finns det ett väsentligt antal privata aktörer, både inhemska och utländska, i den offentliga sektorn, vilken är särskilt känslig då den är avgörande för samhällets funktionalitet, skriver FOI i en analys.

Myndigheten har identifierat följande sårbarheter i svenskt skolväsende:

- Skollagen somär en ramlagstiftning medger olika tolkningar

- Skolinspektionen har svårt att upptäcka och motverka antagonistiska aktörer för att den kompetens som skulle behövas finns hos andra myndigheter

- Det finns stora svårigheter att identifiera nationaliteten på ett företags huvudman eller ägarförhållanden utomlands.

LÄS MER: Sverige i historiskt avtal – “extremt negativt för Ryssland” 

”Ska inte tillåtas”

Nu kommer Tidöpartierna tillsätta en utredning som ska föreslå hur ett förbud ska utformas.

Förbudet bygger på ett förslag från Liberalerna.

– Främmande makt ska inte tillåtas att köpa upp vår viktigaste samhällsinstitution. Därför har Tidöpartierna enats om att gå vidare med Liberalernas förslag om att begränsa det utländska ägandet i skolan, skriver L-ledaren Simona Mohamsson på X.

LÄS OCKSÅ: Helt ny svensk cola kommer till affären

Foto:

Text: Redaktionen