Zelenskyj till hårt angrepp mot Trump
2025 02 19
USA:s president Donald Trump vill se ett nyval i Ukraina.
På en pressträff hävdade Trump att förslaget om nyval kommer från honom själv, och inte från Ryssland.
Vidare påstod Trump att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har rekordlågt stöd i opinionen.
– Jag avskyr att säga det, men hans siffror är nere på fyra procent, och hans land har sprängts i spillror, sade Trump.
Slår tillbaka
Nu svarar Volodymyr Zelenskyj på uttalandet.
Den ukrainske presidenten riktar hård kritik mot Trump.
På en pressträff säger Zelenskyj att Trump ”lever i en desinformationsbubbla”.
– Påståendet är rysk desinformation. När han pratar om fyra procent så handlar det om desinformation. Vi tror att den kommer från Ryssland, säger Ukrainas president.
Tidigare mätningar har visat att Zelenskyj har ett väljarstöd på omkring 50 procent.
Trump har inte specificerat var han hämtat sina uppgifter från.
Ryskt krav
Under tisdagen uppgav källor för Fox News att Ryssland vill se ett nyval i Ukraina innan ett fredsavtal undertecknas.
– Putin bedömer sannolikheten att välja en marionettpresident som ganska hög och är också övertygad om att någon annan kandidat än Ukrainas nuvarande president kommer att vara mer flexibel och redo för förhandlingar och eftergifter, sade en källa med insyn i fredsförhandlingarna till nyhetskanalen.
Ulf Kristersson går emot Trump
Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) motsätter sig det amerikanska och ryska kravet.
– Det är Ukraina som bestämmer över ukrainska val. De flesta förstår att mitt i ett invasionskrig, man har allmän mobilisering och undantagslagar, så går det inte att hålla val, säger han till Aftonbladet.
Kristersson tillägger att han är övertygad om att Ukraina kommer hålla demokratiska val efter kriget.
– Ukraina, som alla andra demokratier, vill ha val så fort som möjligt. Men jag litar på att Ukraina tar ansvar för detta.
Foto: President of Ukraine Office resp Official White House Photo by Molly Riley.
Text: Redaktionen