4 sep 2026

Zelenskyj synar Putin: ”Han vågar inte”

2023 06 21

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har pågått i över 15 månader.

Under krigets gång har den ryska diktatorn Vladimir Putin skramlat med sina kärnvapen.

– Vårt land har också moderna massförstörelsevapen. För att skydda vårt land och vårt folk kommer vi att använda alla möjliga medel som finns tillgängliga. Jag bluffar inte, sa Putin till exempel i ett tal till nationen i höstas.  

De senaste dagarna har Putin även beordrat att ryska kärnvapen ska förflyttas till lydstaten Belarus.

Ett åtagande som fick USA:s president Joe Biden att slå larm.

Biden varnade för att risken för att Putin trycker på kärnvapenknappen är ”verklig”.

”Älskar det för mycket”

Nu kommenterar Ukrainas president, Volodymyr Zelenskyj, den ryska diktatorns kärnvapenhot.

– Putin har varit farlig för oss sedan 2014 när han ockuperade det första av våra territorier, säger presidenten till BBC News och tillägger:

– Han kommer att fortsätta att prata om användning av kärnvapen. Men jag tror inte han vågar använda dem eftersom han är rädd för sitt liv. Han älskar det för mycket.

Diktatorn saknar verklighetsuppfattning

President Zelenskyj understryker dock att Putin är oberäknelig och att det inte går att garantera att diktatorn avstår från att använda massförstörelsevapen.

– Det är en person utan kopplingar till verkligheten, som under 2000-talet har startat ett fullskaligt krig mot sin granne, säger Zelenskyj. 

Kommenterar motoffensiven

I intervjun med brittiska BBC kommenterar Zelenskyj även den pågående ukrainska motoffensiven.

Han erkänner att framryckningen har varit ”långsammare än önskat”.

– Vissa människor tror att det här är en Hollywood-film och förväntar sig omedelbara resultat. Men det är inte en film. Det som står på spel är människoliv, säger Zelenskyj.

Starkt motstånd

Ukraina uppger att landets styrkor hittills har befriat åtta byar i den södra regionen Zaporizjzja och i den östra regionen Donetsk.

Den ukrainska armén stöter dock på hårt motstånd i form av starka ryska försvarslinjer. Ockupanterna har förberett sig inför motoffensiven under flera månader.

Uppgiften är inte enkel, betonar Zelenskyj.

– Med all respekt för alla uttalande och försök att sätta press på oss. Vi kommer att ta oss framåt på slagfältet på det sätt som vi anser vara bäst, säger han till BBC.

Foto: President of Russia Office resp President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


24 oktober

Kraftigt regn drar in – kommer ösa ner i tre län

2026 10 24

Stora regnmängder är att vänta i tre län.

Stormen Boelo drar under helgen in över Sverige. I samband med det är kraftiga vindar att vänta på olika håll runt om i landet. Men det är inte bara blåsten som kan ställa till det.

Stora regnmängder kommer också att falla i tre län, meddelar SMHI.

I tre län

Redan på lördagen väntas regn, som sedan kommer att tillta under kvällen och bli allt kraftigare.

På söndagen drar Boelo in över landet – och i och med det kan stormbyar uppnås vid kusterna.

– Det väntas också regn på många håll och i fjälltrakterna inslag av snöfall, uppger vädermyndigheten.

– I västra Götaland, Värmland och Västernorrland kan det totalt komma stora mängder de närmsta dygnen. 

Så blir måndagen

På måndagen försvagas Boelo, men det kommer att vara fortsatt blåsigt i södra Sverige. Någon bättring är heller inte att vänta.

Redan under tisdagen drar nästa lågtryck in över Norska havet och följer i Boelos spår.

Det blir åter blåsigt i stora delar av landet och ännu ett regnområde drar in över södra Sverige.

Läs mer: “Vore ett svek” – sätter press på Centerpartiet

Onsdag och torsdag

På onsdagen klarnar det i viss utsträckning upp över stora delar av landet.

Men i norra Norrland och fjälltrakterna kan det fortsatt förekomma en del regn och skurar. 

Det finns även indikationer på att ett område med skurar passerar över Götaland. 

Nästa helg

Fredagen väntas bli solig på grund av ett högtryck som växer in över helgen. 

– Om det fortsatt blir milt eller mer normalt för årstiden är än så länge svårbedömt, meddelar SMHI.

– Det finns prognoser som visar att mycket mild luft når in över landet i samband med högtrycket, men över Ryssland finns också kalluft och vid nordliga placeringar av högtryckets centrum kan den föras in över södra Sverige med ostliga vindar. 

Läs mer: 88 000 ägare på Avanza – aktien faller 24 procent

Foto: F. Harirak

Text: Redaktionen


24 okt 2026

Sverige har gått om alla – högst i Europa

2026 10 24

Den svenska matkassen ligger i topp.

Sverige är ett av Europas dyraste länder att handla mat i.

Det visar en ny jämförelse av matpriser hos Lidl i europeiska länder.

Stora skillnader

Samma vara från Lidl kan kosta betydligt olika beroende på om den köps i Helsingfors, Aten eller Stockholm.

Finländska Yle har jämfört priserna på en matkorg med 30 produkter från Lidl i europeiska länder som bland annat Finland, Sverige, Tyskland, Spanien och Grekland.

Resultatet visar att matkorgen är dyrast i Stockholm.

Däremot var priserna lägre i Berlin, Warszawa och Aten. Billigast var matkorgen i Barcelona.

Läs också: Kalldusch för svenska resenärer – gäller vart man än åker

Dyrare trots sänkt matmoms

Sverige har under året sänkt momsen på livsmedel från 12 till 6 procent. Sänkningen gäller till slutet av nästa år.

Trots skattesänkningen var matkorgen i Stockholm dyrare än i Helsingfors och Tallinn i Yles jämförelse.

I Stockholm kostar matkassen 132,02 euro (cirka 1 470 kronor), tätt följt av Tallinn på 131,26 euro och Helsingfors på 130,93 euro.

I Barcelona är matkassen betydligt billigare. Där kostar den bara 118,21 euro, motsvarande cirka 1 315 kronor.

Enligt Yle påverkas matpriserna av flera faktorer, bland annat skatter, löner, transportkostnader och konkurrensen mellan butikerna.

I Norden är konkurrensen mellan livsmedelskedjorna mindre än i delar av Centraleuropa. I Tyskland pressar lågpriskedjor som Aldi, Netto, Penny, Norma och Lidl priserna genom hård konkurrens.

I Sverige märks konkurrensen i stället ofta genom olika erbjudanden.

Därför är maten dyr

Även Nordens geografiska läge påverkar priserna uppger Lidls inköpschef Tommi Lehmussaari.

– Finland ligger långt från produktionscentrumen i Central- och Sydeuropa, vilket innebär betydligt längre transportvägar, som dessutom kräver sjötransporter, säger han till Yle.

– Detta gör transporterna dyrare och mer komplicerade än på rutter där man kan köra direkt genom det europeiska fastlandet, säger han.

Även svenska konsumenters preferenser spelar roll. I Finland är efterfrågan på inhemskt kött stark, vilket påverkar butikernas sortiment och inköp.

Enligt Yles genomgång kan kött från länder med lägre produktionskostnader vara billigare.

Läs också: Gör precis som Hitler – stor ilska i USA

Foto: Ryoji-Iwata 

Text: Redaktionen