Zelenskyj säger nej till Donald Trump

2024 12 11

Volodymyr Zelenskyj säger nej till Donald Trump och avvisar den tillträdande amerikanska presidenten.

USA:s nyvalda president Donald Trump var en av många framstående gäster som närvarade vid återinvigningen av Notre Dame i Paris på lördagskvällen.

Där träffade han bland annat Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj. Efter mötet uppgav Donald Trump att Zelenskyj är ”redo för en deal”.

Men nu avvisar Zelenskyj Trumps påstående, liksom hans förslag om ett avtal, rapporterar TV2.

Avfärdar Trump

Zelenskyj menar att kriget i Ukraina inte kan avslutas med ”ett papper och några signaturer”, enligt kanalen.

– Med vapenvila utan garantier kan kriget återupptas när som helst, vilket Putin har gjort tidigare, skriver Zelenskyj på X.

Zelenskyj beskriver Putin som ”krigsberoende”.

Den ukrainska presidenten avvisar alltså Donald Trumps påstående om att han vill ha en ”deal”.

– Vi räknar med att USA och resten av världen hjälper till att stoppa Putin, tillägger Zelenskyj.

Så skrev Donald Trump

Det är i ett inlägg på den egna sociala medieplattformen Truth Social som Donald Trump hävdar att Zelenskyj och Ukraina vill ha en deal.

– Zelenskyj och Ukraina skulle vilja göra en överenskommelse och stoppa galenskapen, uppger Trump, och tillägger att Ukraina har förlorat 400 00 soldater.

– Det bör bli en omedelbar vapenvila och förhandlingar bör inledas. Alltför många liv slösas bort i onödan, för många familjer förstörs, och om det fortsätter kan det förvandlas till något mycket större och mycket värre, menar Trump.

Riktar uppmaning till Putin

Den tillträdande amerikanska presidenten riktar också en uppmaning till Vladimir Putin.

– Jag känner Vladimir väl. Det är hans tid att agera. Kina kan hjälpa till. Världen väntar! skriver Donald Trump.

I inlägget kallar Trump kriget i Ukraina för ”ett krig som aldrig borde ha startats”, och menar att kriget kan fortsätta ”för evigt” om det inte stoppas nu.

Men Volodymyr Zelenskyj avvisar alltså uppgifterna om att Ukraina är redo för en deal.

Foto: Emmanuel Macron

Text: Redaktionen


14 aug 26

Farkost nedskjuten – Finland blixtagerar

2026 08 14

Ett Natostridsflyg har skjutit ned en drönare.

Händelsen inträffade ovanför Lettland under natten mot fredag, uppger den lettiska militären.

– Sök skydd och stanna inomhus. Om du ser ett lågt flygande och misstänkt föremål, håll avstånd och ring polisen, skriver militären i ett inlägg på X.

Samtidigt ljuder flyglarm i flera lettiska regioner längs gränsen mot Ryssland.

Finland blixtagerar

Försvarsmakten i Finland har agerat efter hotet i lettiskt luftrum.

Sjö- och flygtrafiken har tillfälligt begränsats över delar av östra Finska viken, rapporterar Yle.

– Detta är en försiktighetsåtgärd som syftar till att säkerställa medborgares säkerhet och myndigheternas operativa förmåga att bekämpa potentiella drönare, framhåller den finska försvarsmakten i ett uttalande.

Nedskjuten

Senare uppger Lettlands militär att drönaren har bekämpats.

– Allierade stridsflygplan har framgångsrikt skjutit ner den obemannade farkosten som flög in i luftrummet!

LÄS MER: Stridsflyg i luften – trippla varningar i Natoland

Varnat för iscensatt attack

Det är oklart varifrån drönaren har avfyrats.

Ryska myndigheter hävdar att Leningradregionen i västra delen av landet har attackerats under natten. Femton drönare uppges ha skjutits ned över regionen, där Rysslands näst största stad Sankt Petersburg är belägen.

Samtidigt har flera Natoländer varnat för att Ryssland planerar en falsk flagg-attack mot baltstaterna eller Polen.

–  Vi har information om att Ryssland överväger att utföra icke-konventionella kinetiska attacker mot kritisk infrastruktur i Östersjöregionen. Det är troligt att Ryssland kommer att använda ukrainsktillverkade drönare för detta, sade Litauens försvarsminister Robertas Kaunas till den litauiska nyhetskanalen 15min.

En falsk flagg-attack innebär en dold operation vars syfte är att lura allmänheten att en annan aktör bär ansvaret än den som faktiskt planerade och utförde operationen.

LÄS OCKSÅ: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina 

Foto: J. Torcasio

Text: Redaktionen


13 aug 26

BEKRÄFTAT: Jätteförändring för alla som tankar bilen

2026 08 14

Inflationen rasade i juli.

Det visar nya siffror från Statistikmyndigheten SCB.

Inflationstakten enligt KPI var 0,2 procent i juli 2026 – en minskning med 0,5 procentenheter jämfört med föregående månad.

Två faktorer drev på inflationsfallet.

För det första sjönk priserna på el i juli jämfört med juni.

För det andra noterades en kraftig nedgång för bränslepriserna. Priserna vid pump sjönk med hela 10 procent i juli.

Sticker ut i Europa

Nedgången innebär att Sverige har bland Europas lägsta bränslepriser. Prisskillnaderna är stora jämfört med flera närliggande länder.

I finska Torneå är 95-oktanig bensin drygt 8 kronor dyrare per liter än på andra sidan gränsen i svenska Haparanda, rapporterar TV4.

Prisutvecklingen har fått många finländare att passera gränsen för att tanka i Sverige.

– Det är mycket billigare än i Finland, säger Nina Mojlanen från Uleåborg till kanalen.

Flera skattesänkningar

Regeringen har genomfört flera sänkningar av bränsleskatten.

I år har skatten sänkts med omkring 3 kronor per liter från 1 maj juni till 30 september. Dessutom har koldioxidskatten på bensin och diesel sänkts med 2 kronor och 40 öre från den 1 juli till 30 november.

Det rör sig om två tillfälliga skattesänkningar, men Tidöpartierna går till val på att hålla nere bränslepriserna.

– Vi vill bibehålla reduktionsplikten för bensin och diesel på EU:s miniminivå, eftersom vi värnar Sveriges hushåll och företag, säger Kristdemokraternas pressekreterare Gustaf Wärnberg till Carup.

ANDRA LÄSER: Amerikanska soldater ”krossade” av Ukraina

Utredaren går emot

Regeringens egen utredare Svante Mandell är dock av en annan uppfattning. Han menar att både bränsleskatten och reduktionsplikten måste höjas för att Sverige ska nå klimatmålen.

Mandell föreslår en skattehöjning på minst tre kronor per liter.

– Det är inte så drastiskt, vi går upp till priser i jämförbara länder. Det är inga höga priser, sade Svante Mandell till SVT i maj.

LÄS OCKSÅ: Arbetslösheten minskar

Foto: Circle K

Text: Redaktionen