Zelenskyj inför akut insats – förbereder landet
2026 01 04
Zelenskyj planerar en omfattande åtgärd.
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj förbereder landet för alla möjliga framtida scenarier.
Han beordrar därför en akut åtgärd att omstrukturera regeringen och militära ledningar, om fredssamtal med Ryssland skulle misslyckas, rapporterar ukrainska Pravda.
Stora förändringar
Zelenskyj har inlett ett program för en “stor omstart” där han först planerar förändringar inom ministerier och statliga organ.
– Vi genomför en omfattande omstart, och det första steget är rotationer inom ministerierna, säger han.
Syftet är att stärka statens funktion och förbereda administrationen för både diplomatiska och militära utmaningar.
Efter att ministerbytena är klara planerar Zelenskyj även rotationer inom försvar och säkerhet.
Detta inkluderar ledningen för armén och säkerhetstjänsterna, för att garantera beredskap om fredssamtal med Ryssland inte leder till en lösning.
– Vi måste vara förberedda på det värsta scenariot om förhandlingarna misslyckas, säger Zelenskyj, och betonar vikten av militär och strategisk beredskap.
LÄS MER: TRUMP: USA har tillfångatagit utländsk president
Diplomati prioriteras
Trots de omfattande förändringarna understryker Zelenskyj att diplomati fortfarande är av högsta prioritet.
Ukraina vill fortsätta förhandlingarna med Ryssland, men landet måste vara redo om samtalen kollapsar.
– Det finns en första väg, en mindre smärtsam väg – den fredliga, diplomatiska vägen. Och det är nummer ett för mig personligen, vi vill avsluta kriget. Men om Ryssland vid något tillfälle blockerar allt detta – och detta beror också på våra partner, om de inte tvingar Ryssland att stoppa kriget – kommer det att finnas en annan väg, att försvara oss, säger Zelenskyj.
– Och vid det tillfället kommer nya, friska krafter att behövas. Därför genomför jag en parallell omstart av alla strukturer, för säkerhets skull.
Redan startat
Den 2 januari undertecknade Zelenskyj dekret som utnämnde Kyrylo Budanov till chef för presidentens kontor.
Samtidigt utsåg han Oleh Ivashchenko till hans efterträdare av Ukrainas försvarsintelligens.
Presidenten har dessutom föreslagit Mykhailo Fedorov, Ukrainas förste vice premiärminister och digitaliseringsminister, som ny försvarsminister.
LÄS MER: UPPGIFTER: Förbereder “storskalig provokation” – om fem dagar
Foto: President of Ukraine
Text: Redaktionen


