Zelenskyj höjer rösten – anklagar Putin för bluff
2025 03 14
Volodymyr Zelenskyj uttalar sig nu om Putins kommentarer.
Vladimir Putin vill inte alls se en vapenvila i kriget i Ukraina – tvärtom.
Det menar den ukrainske presidenten Volodymyr Zelenskyj.
Läs mer: Putin bryter tystnaden om föreslagna vapenvilan
Öppnade för vapenvila
Det var under torsdagskvällen svensk tid som Zelenskyj valde att kommentera sin ryske motsvarighets uttalanden om den vapenvila som Ukraina föreslagit med hjälp av USA.
Detta efter att Putin verkat öppna för att acceptera en vapenvila tidigare under dagen.
– Vi instämmer i förslagen om eldupphör, men vår ståndpunkt bygger på antagandet att eldupphöret skulle leda till långsiktig fred, något som skulle undanröja de ursprungliga orsakerna till krisen, säger Putin enligt Sky News.
"Gör ofta så här"
Enligt Zelenskyj är detta dock en medveten taktik av Putin.
Den ukrainske presidenten menar att Ryssland nu försöker sätta upp nya villkor för en vapenvila för att sedan kunna förhindra eller fördröja en sådan.
– Putin gör ofta så här, han säger inte nej direkt, men han gör det så att han i praktiken bara försenar allt och omöjliggör normala lösningar, skriver Zelenskyj på plattformen Telegram.
Läs också: Trumps nya utspel – “Tror annektering blir av”
“Putin har stulit år av fred”
Zelenskyj uppger vidare att Putin allra helst hade svarat nej på förslaget, men att han inte vågar säga det rakt ut till den amerikanske presidenten Donald Trump.
Nu menar han att det gäller att ligga på den ryske ledaren.
– Putin har stulit år av fred, och fortsätter detta krig dag efter dag. Nu måste vi sätta press på honom, skriver Zelenskyj.
Läs vidare: “Det här är er sista varning” – Trump ställer skarpt ultimatum
Foto: President of Ukraine samt President of Russia
Text: Redaktionen