Zelenskyj hälsar till Putin – ”Jag är redo”
2025 10 19
Volodymyr Zelenskyj ger ett nytt besked till Rysslands diktator.
USA:s president Donald Trump och den ryske diktatorn Vladimir Putin planerar att mötas i Ungern inom en snar framtid.
Nu ger den ukrainske presidenten sin syn på mötet och ger ett viktigt besked.
Är redo att mötas
Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj säger nu att han är redo att träffa den ryske diktatorn Vladimir Putin ansikte mot ansikte i den ungerska huvudstaden Budapest.
– Om vi verkligen vill ha en rättvis och varaktig fred behöver vi båda sidor i denna tragedi. Hur kan överenskommelser som rör oss göras utan oss? säger Zelenskyj i en intervju med NBC News.
I intervjun berättar också Zelenskyj att han har meddelat Donald Trump att han är redo att träffa Putin i Budapest.
– Jag är redo, säger han.
LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Fartyg ska bordas – tung smäll för Ryssland
Avgörande frågan
Den ukrainske presidenten har tidigare i veckan gett sin syn på vad förhoppningen med mötet är.
– Vår ståndpunkt är att vi först behöver eldupphör, så vi måste sitta ner och tala och förstå var vi står. Jag tror att det här är det viktigaste första steget, säger han, rapporterar Kyiv Post.
Han framhöll då också att Putins krav på territoriella eftergifter från Ukraina kommer bli en knäckfråga där det kommer vara väldigt svårt att mötas.
– Jag tror att president Trump förstår att den avgörande frågan i alla typer av förhandlingar, i alla format, kommer att vara frågan om territorium, säger Volodymyr Zelenskyj.
Avvisar Trumps förslag
Enligt uppgifter har Donald Trump föreslagit att Zelenskyj ska överlåta ukrainska territorier till Ryssland.
Den ukrainske presidenten avvisar förslaget och hälsar istället att Trump borde sätta ännu mer press på Putin än vad han gjort på Hamas.
– Putin är något liknande men starkare än Hamas. Kriget är större och Rysslands armé är den näst största i världen och det är därför det behövs mer tryck, säger Volodymyr Zelenskyj, till NBC News.
LÄS OCKSÅ: Kraftig explosion i Ryssland - flera döda och skadade
Foto: President of Russia Office resp Preisdent of Ukraine Office
Text: Redaktionen