3 november 2025

Zelenskyj bjuder in Ryssland

2024 08 01

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj vill att Ryssland ska närvara vid ett fredsmöte i november.

– Hela världen, inklusive Ukraina, vill att Ryssland ska sitta med vid ett andra planerat fredstoppmöte, säger Zelenskyj till AFP.

Ukraina anordnade ett första fredsmöte i juni i Schweiz. Då saknades Ryssland vid förhandlingsbordet.

– Även om Kreml inte var inbjudna till den första sammankomsten, så är det nu dags för Moskva att ta plats vid bordet, säger Zelenskyj.

– Majoriteten av världen säger i dag att Ryssland måste vara representerat vid det andra toppmötet, annars kommer vi inte uppnå meningsfulla resultat. Eftersom hela världen vill att de ska ta plats vid bordet kan vi inte vara emot det, fortsätter han.

Rysslands krav

Rysslands diktator Vladimir Putin har deklarerat att han är öppen för förhandlingar.

Samtidigt har Putin klargjort att han endast kommer ge grönt ljus till en vapenvila om Ryssland får behålla ockuperat territorium och de områden som landet olagligt har annekterat, men som fortfarande kontrolleras av Ukraina. 

Volodymyr Zelenskyj har i sin tur presenterat en fredsplan på tio punkter. Den skiljer sig markant från Putins förslag.

Zelenskyj kräver bland annat att Ryssland ska dra sig tillbaka från Ukraina, att samtliga krigsfångar släpps och att Ukraina får energipolitiska och ekonomiska garantier.

En nyckel för att nå en lösning vid förhandlingsbordet är stormakten Kina, enligt presidenten.

– Om viljan finns kan Kina tvinga Ryssland att stoppa detta krig, säger han till AFP.

Kritiserar väst

Ukrainas president vänder även blicken mot väst.

Han riktar kritik mot att Ukraina inte får använda vissa västerländska vapen för att slå till mot mål på ryskt territorium.

– Det är en allvarlig sak att vi inte kan använda alla de vapen vi behöver för att stoppa den här fienden. Vad skulle ni göra i vår situation? frågar han sig.

Avslutningsvis påpekar Zelenskyj att Ukraina fortfarande väntar på utlovade vapenleveranser från allierade i väst.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


8 jan 2026

UPPGIFTER: Ryssland bedraget – förlorar 40 miljarder

2026 01 08

Den ryska statskassan kan konstatera mångmiljardförluster.

Under fjolårets första elva månader förlorade Ryssland uppemot 4 miljarder dollar, motsvarande nästan 40 miljarder svenska kronor, till följd av ekonomisk brottslighet. 

Det handlar om allt grövre korruption, bedrägerier, förskingring och annan olaglig finansiell verksamhet, uppger Ukrainas utrikesunderrättelsetjänst enligt RBC-Ukraine.

– Omkring 70 procent av all ekonomisk brottslighet i Ryssland har klassificerats som allvarlig eller särskilt allvarlig. Detta tyder på att problemet inte är isolerat utan systematiskt till sin natur och är kopplat till stora finansiella flöden som kontrolleras av staten eller enheter i dess närhet, erfar underrättelsetjänsten.

Långt ned på listan

I Transperancy Internationals korruptionsindex ligger Ryssland på 154:e plats i världen, bakom bland annat Iran, Mali, Kina, och Kuba. Bedrägeriet och korruptionen drabbar den ryska statskassan och i förlängningen det ryska folket. 

Enligt samma uppgifter har antalet fall av ekonomisk brottslighet egentligen inte blivit fler, utan det handlar om att varje enskilt brott blivit betydligt dyrare.

De största förlusterna har framförallt uppstått genom stöld av budgetmedel och missbruk inom stora företag.

– Den höga nivån av ekonomisk brottslighet upprätthålls till stor del av korruption inom statliga organ. Det högsta antalet sådana överträdelser registreras inom byggsektorn, bostads- och allmännyttiga sektorer samt det militärindustriella komplexet, skriver RBC-Ukraine med hänvisning till utrikesunderrättelsetjänstens uppgifter.

LÄS MER: Grönt ljus från Trump – slår till mot Ryssland

Djupa problem

Enligt flera ekonomiska experter kan de stigande förlusterna peka på allt djupare problem i den ryska ekonomin.

En betydande del av landets resurser ligger i statens händer, vilket tillsammans med en svag tillsyn och hög grad av korruption anses göra landet mindre attraktivt för investerare.

Ukrainska underrättesleuppgifter erfar att Rysslands anfallskrig mot Ukraina hittills har kostat de ryska skattebetalarna cirka 550 miljarder dollar.

Rysslands militära utgifter har dessutom fyrdubblats sedan 2021.

Ukrainas utrikesunderrättelsetjänst anser att Rysslands finansiella och institutionella system alltmer sjunker ner i ett tillstånd av kontrollerat kaos. Banker döljer ägarstrukturer, tjänstemän är undantagna från kravet på tillgångsdeklarationer och entreprenörer håller knappt sina företag flytande, skriver RBC-Ukraine.

LÄS MER: Rysslands bluff – lurar sin egen befolkning

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


8 jan 2026

Ung kvinna försvunnen – polisen går ut med bild

2026 01 08

En ung kvinna har anmälts försvunnen.

Kvinnan, som är i 18-årsåldern, sågs senast i centrala Uddevalla i tisdags.

Samma dag inledde polisen en massiv sökinsats med flera resurser. Bland annat används drönare och hundar i insatsen.

– Under onsdagskvällen inkom ny information som gjorde att ett sökområde kunde etableras i terrängen söder om Uddevalla, framhåller polisen i ett uttalande.

Sökinsatsen fortsätter under torsdagen. Det finns i nuläget ingen misstanke om brott.

Signalement och bild

Polisen vädjar nu till allmänheten om hjälp. 

Myndigheten har gått ut med flera signalement på kvinnan. Det handlar om följande:

- Kvinnan har långt mellanblont hår

- Hon är cirka 166 centimeter lång

- Vid försvinnandet var hon klädd i jeans och en brun tröja

Polisen har också publicerat en bild på kvinnan.

Se bilden genom att klicka på en länk längst ner i artikeln

Uppmanas kontakta polisen

Den som sett kvinnan eller har information som kan leda till att hon hittas uppmanas att kontakta polisen på numret 114 14.

– Är läget akut ringer du 112, skriver polisen.

SE BILDEN HÄR (LÄNK TILL POLISENS HEMSIDA)

FAKTA: Polisens sökinsatser

- Varje år genomför polisen minst 300 räddningsinsatser för att söka efter personer som försvunnit under sådana omständigheter att det finns farhågor för att deras liv eller hälsa är utsatt för allvarlig fara.

- Under insatsen då polisen söker efter den försvunna personen bedömer en räddningsledare (som alltid är en polis när det gäller försvunna personer) vilka polisiära resurser som behövs vid sökandet, till exempel hundar, hästar, helikoptrar, motorcyklar och båtar.

- Polisen kan vid behov även ta hjälp av polisens insatsresurser eller andra myndigheter och organisationer, exempelvis Försvarsmakten.

- Polisen samlar information om den försvunna personen och tar fram en individuell profil. Den hjälper polisen att söka på rätt sätt och på rätt plats.

Källa: Polisen

LÄS OCKSÅ:

Storbank höjer räntorna

Bekräftat: Nya körkortsregler från 15 januari

Foto: Arkivfoto MarcusOscarsson.se
Text: Redaktionen