Zelensky uttalar sig om Sverige

2024 01 07

Ukrainas president vänder sig nu direkt till Sverige.

Under den senaste tiden har det uttryckts oro i såväl Ukraina som från andra håll om att Västvärldens stöd för landet kan vara på väg att minska.

Detta i takt med att det bedöms finnas en viss krigströtthet, som lett till att de ukrainska styrkorna nu oroar sig över stödet.

På söndagen efter lunchtid riktar sig dock Ukrainas president Volodymyr Zelensky direkt till Sverige med ett uttalande.

Det rapporterar Aftonbladet.

“Jag vill tacka”

Det är i samband med Folk och Försvars rikskonferens i Sälen som den ukrainske presidenten är med på videotelefon.

Han riktar stor tacksamhet gentemot det svenska folket för det stöd som landet har skickat.

Jag vill tacka det svenska samhället för er solidaritet med Ukraina och det ukrainska folket, säger han.

– Sverige har hjälpt oss och visat solidaritet. Jag tackar er för er hjälp.

Kan besegras

Vidare framhåller Zelensky att “den ryska aggressionen kan besegras”, och betonar vikten av en gemensam europeisk vapenindustri.

Han tar upp det svenska militära biståndet och lyfter i synnerhet fram stridsfordon 90 och artillerisystemet Archer.

Det uppger SVT.

Nya attacker

Det råder fortsatt mycket intensiva strider mellan Ryssland och Ukraina.

I samband med den ukrainska motattacken i ryska Belgorod har Vladimir Putin utlovat allt kraftigare attacker.

I helgen har ryska missilattacker dödat 11 personer i de östra delarna av Ukraina, däribland fem barn.

Det rapporterar BBC.

– Fienden slår cyniskt mot civila och försöker skapa så mycket elände som möjligt, säger Vadim Filashki, guvernör i Pokrovsk.

Måste känna konsekvenser

Zelensky har gått ut och sagt att Ryssland måste känna konsekvenser av sådana attacker.

Ukraina är i fortsatt stort behov av västerländskt stöd i samband med de kraftiga ryska attackerna som slår mot de östra och södra delarna av landet.

Under den senaste tiden har dock även städer som Kyiv och Lviv attackerats, ett tecken på de mer omfattande ryska satsningarna.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Sylt får inte längre heta sylt – här är nya namnet

2026 08 31

Din sylt kanske inte längre får kalla sig sylt.

I somras införde EU det så kallade “frukostdirektivet”.

Den största förändringen är att gränsen för vad som krävs för att sylt ska få kallas för sylt har justerats.

Från och med nu krävs 45 procent frukt eller bär i produkten, till skillnad från tidigare 35 procent.

Nya namnet

De nya kraven innebär att mängder med produkter tvingas byta namn. Om till exempel jordgubbssylt inte når de 45 procenten måste den istället kallas för “beredning”, i det här fallet “jordgubbsberedning”.

– Benämningen har tagits fram i samråd mellan Svensk Dagligvaruhandel och Livsmedelsverket, och syftar till att skapa tydlighet för både inköpare och konsumenter, skriver Orkla Foods i ett uttalande.

Välkomnar ändringen

Skånska Orkla Foods är en av de största syltproducenterna i Sverige och har välkomnat den nya definitionen av sylt.

Ett hundratal av företagets produkter berörs av det nya direktivet, enligt Sydsvenskan.

– I de fall vi har gjort justeringar har det i de flesta fall varit mindre ändringar som exempelvis ett extra gram av frukten eller bäret, säger Orkla Foods kommunikationsansvarige Ulrika Enström till tidningen.

Därav namnet

Till exempel påverkas Coop Xtras “jordgubbssylt” av frukostdirektivet. Eftersom den innehåller för liten andel jordgubbar står det numera istället “jordgubbsberedning” på etiketten. Samma gäller bland annat Eldorados numera "jordgubbsberedning".

Att namnet blivit just “beredning” i Sverige förklarar Orkla Foods med att det är den branschgemensamma benämningen.

– Vi vill använda samma benämning som resten av branschen, för att göra det enkelt och tydligt för kunderna, säger Ulrika Enström.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Marmelad och juice

Samma krav på 45 procent frukt eller bär gäller även för att få kallas marmelad. Nytt är också att juice inte heller får lov att innehålla socker.

Reglerna ställer högre krav på innehåll och på märkningen, det är bra för konsumenterna. Vi har också uppfattat att många småskaliga företag som tillverkar produkter med hög kvalitet uppskattar de nya reglerna, säger Amanda Rosendahl, handläggare på Enheten för märkning och export på Livsmedelsverket.

Läs mer: Mest köpta och sålda aktierna i augusti

Foto: F. Tai

Text: Redaktionen