Yxman skjuten av polis – allvarlig situation

2024 04 03

En hotfull man har skjutits av polis.

Det är på Gotland som mycket dramatiska scener har utspelat sig på onsdagskvällen.

En man har hotat skada sig själv och andra personer på de södra delarna av ön.

En intensiv biljakt följde situationen, och personen sköts av polis.

Allvarlig situation

Flera patruller tillkallades till platsen under kvällen.

– Flera patruller larmas till en adress på södra Gotland där en man hotar att allvarligt skada både sig själv och andra personer, förklarar polisen angående händelsen.

– Polisens förhandlare får telefonkontakt med mannen, men trots ett långt samtal bestämmer sig mannen för att åka från platsen i bil.

Beväpnad med yxa

En biljakt stoppades av en spikmatta och polisen tvingades därefter agera.

– Polisen får stopp på bilen med hjälp av spikmatta innan mannen kört till tätbebyggt område, meddelar polisen.

– Mannen visar sig vara beväpnad med en yxa. Vare sig pepparspray eller elchockvapen har någon effekt på mannen och därför oskadliggörs han genom att polis använder sitt tjänstevapen och skjuter honom i benet.

Han har nu förts till sjukhus med ambulanshelikopter.

Mycket är ännu oklart angående händelsen, man vet inte vad mannen hade för motiv för sitt beteende eller om han kan ha varit påverkad av någonting.

Det är heller inte känt hur allvarligt skadad han är efter skjutningen.

Hektisk dag

Även i Skellefteå har en intensiv situation ägt rum.

– Polis beordras till ett kafé i Skellefteå centrum med anledning av misshandel, framhåller polisen via sin webbsida.

Våld mot tjänsteman

Gärningspersonen hade gett sig på en ordningsvakt, och är därmed misstänkt för våld mot tjänsteman.

– Den misstänkte mannen, som initialt omhändertogs på grund av påverkan, har senare anhållits av åklagare. Han misstänks fortsatt för våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd. 

Personen ska vara i 35-årsåldern.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


Biltillverkare varnar – hotas av konkurs

2025 09 14

Jaguar Land Rover befinner sig mitt i en kris.

En cyberattack mot Jaguar Land Rover, JLR  har tvingat fabriker och datasystem att vara stillastående och skapat en kris som sprider sig genom företagets leverantörskedja.

Attacken, som först upptäcktes den 1 september, ledde till att JLR stängde ned sina IT-system och produktionslinjer globalt.

Nu har det gått ännu längre där flera leverantörer förväntas gå i konkurs, rapporterar BBC.

Stoppat produktionen

Med produktionen stillastående i nästan två veckor riskerar tusentals jobb att försvinna, och företaget står inför en allvarlig kris.

De primära fabrikerna i Solihull, Halewood och Wolverhampton väntas stå stilla åtminstone till onsdag medan skadorna utreds, medan 34 000 anställda i Storbritannien har tvingats hålla sig hemma.

– Vi stängde ned nätverken medvetet för att skydda dem från skada, säger en talesperson för JLR, till BBC.

Men eftersom produktionen är starkt automatiserad har bilar inte kunna byggas, och försäljningen har påverkats kraftigt.

Leverantörer i fara

JLR:s leverantörer, många små och medelstora företag, drabbas hårt av stoppet.

Experter varnar för att vissa riskerar konkurs om krisen fortsätter och JLR:s framtid är fortfarande oklar.

– Vissa av dem kommer att gå under. Jag skulle inte bli förvånad om vi såg konkurser, säger Andy Palmer, tidigare chef på Aston Martin och senior chef på Nissan, till mediebolaget.

Han befarar att leverantörer redan har börjat minska personalen för att hålla kostnaderna nere.

En chef hos en mindre JLR-leverantör, som vill vara anonym, bekräftar för BBC att 40 personer redan har sagts upp – nästan hälften av arbetsstyrkan.

Krav på statlig hjälp

Politiker och fackföreningar uppmanar nu regeringen att agera för att skydda jobb.

– Det som började hos några onlinesystem sprider sig nu genom leverantörskedjan och hotar likviditeten, vilket kan förvandla en kortvarig chock till långsiktig skada, säger Labourföreträdaren Liam Byrne.

Unite, fackföreningen som organiserar fordonsarbetare, kräver ett korttidsstöd där staten subventionerar löner tills JLR och leverantörerna är i full drift igen.

Foto: L Clarysse

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump hotar med kraftiga prisökningar i hela Europa

2025 09 14

Ett nytt besked från Donald Trump kan slå hårt mot europeiska konsumenter.

Donald Trump trappar upp kampen mot höga läkemedelspriser i USA – men strategin kan innebära att resten av världen får betala mer.

Presidenten vill att amerikanska patienter ska sluta “subventionera” läkemedel åt resten av världen.

För att nå dit hotar han nu läkemedelsbolagen med handelspolitiska åtgärder om de inte höjer sina priser i Europa och andra rika länder, rapporterar CNN.

– Presidenten kommer att säga att ni läkemedelstillverkare inte får sälja här om ni inte säljer i Europa till ett högre pris. Sluta vara villiga att sälja till dem så billigt, säger USA:s handelsminister Howard Lutnick i en intervju med The Axios Show.

Strategi återupplivas

Förslaget innebär att företagen ska balansera prissättningen globalt så att de amerikanska konsumenterna kan få billigare mediciner.

Trump försökte redan under sin första mandatperiod införa ett system där amerikanska Medicare skulle betala samma pris som de lägsta nivåerna i jämförbara länder – det så kallade “Most Favored Nation”-priset.

Förslaget stoppades dock i domstol och skrotades senare av Bidenadministrationen.

I maj i år återkom Trump med en presidentorder där han krävde att läkemedelsbolagen skulle erbjuda amerikanska patienter det lägsta internationella priset eller riskera sanktioner.

– Spelet är över, tyvärr, sade Trump då och riktade kritik mot EU:s hårda priskontroller.

Ökade priser i Europa

En del läkemedelsbolag i Europa har redan börjat agera.

I augusti meddelade läkemedelsföretaget Eli Lilly att man höjer priset på viktminskningsmedlet Mounjaro i Storbritannien.

– Det här ombalanseringsarbetet kan vara svårt, men det betyder att priserna på läkemedel som betalas av regeringar och sjukvårdssystem måste öka inom andra utvecklade marknader för att kunna minska i USA, skriver Eli Lilly i ett uttalande.

Kritik mot förslaget

Branschorganisationen PhRMA stöder tanken på att andra länder ska betala mer men varnar för Trumps prisstrategi.

De menar att det kan slå tillbaka mot den amerikanska läkemedelsindustrin.

Experter är dessutom tveksamma till om Trump ens har befogenhet att styra priser internationellt, och juridiska utmaningar ses som oundvikliga.

Foto: White House Official

Text: Redaktionen