JUST NU: Ytterligare ett bakslag för semestersugna svenskar

2022 05 20

Ofantliga köer har frustrerat resenärer på Arlanda flygplats de senaste veckorna, och till sommaren befaras läget bli ännu värre.

Redan i början av april rapporterades om “kilometerlånga” köer till säkerhetskontrollen på Arlanda.

– Kön var 400-500 meter lång, folk måste ju ha missat sina flyg, uppgav ett vittne till Aftonbladet.

Problemen förvärras till sommaren

En av anledningarna till problemet är att det råder personalbrist på flygplatsen. Och nu kommer nästa smäll – problemen fortsätter och befaras bli ännu värre under sommaren, rapporterar Dagens Nyheter.

– Vi har problem med bemanningen, och i sommar kommer det periodvis att vara tufft. Då behöver man som resenär vara ute i god tid, säger Lena Johansson, regionchef hos Avarn Security, till tidningen.

Lång rekryteringsprocess

Att problemet med de långa köerna inte kan lösas i närtid uppges bero på att processen från att intervjua personalkandidater till dess att de kan börja arbeta tar lång tid. 

Minst fem veckor tar det för Transportstyrelsen och Säkerhetspolisen att ge grönt ljus för ny säkerhetspersonal att komma ut i arbetet.

“Det håller inte”

Aviator är det företag som är ansvariga för incheckning och lastning åt flera flygbolag på Arlanda. De är kritiska till den långa rekryteringsprocessen.

– Fyra, fem veckor är för lång handläggningstid ett sådant här år – i vanliga fall kan det fungera, men eftersom vi återhämtar oss från pandemi så håller det inte. Vi har tappat en stor mängd människor här längs med vägen, procentuellt sett är det 30 procent som försvinner, säger Jonas Brundin som är vd på Aviator.

“Katastrof”

Även idag, fredag, har frustrerade resenärer hört av sig till medier om långa köer på flygplatsen. Passagerare har fått vänta i över en timme i säkerhetskontrollen, rapporterar Expressen.

– Fullständig KATASTROF på Arlanda. Köer ringlar sig från Terminal 4 till Terminal 5 för att komma igenom säkerhetskontroller. Så misskött av Swedavia och Avarn, reagerade terrorforskaren Magnus Ranstorp på Twitter som befann sig på flygplatsen under morgonen.

Öppnar ny terminal

På Arlanda kommer man i sommar att öppna ytterligare en terminal för att underlätta köbildandet. Terminal 4, som hållit stängt under coronaperioden, öppnar igen 15 juni och förbinds till terminal 5 genom en ny gångtunnel, erfar SVT. Det är dock inte säkert att åtgärden blir tillräckligt.

– Det blir en ganska tuff sommar, konstaterar Peter Grundit, chief operating officer på Swedavia, till kanalen.

Foto: Jeshoots

Text: Redaktionen


Helt nya elpriser införs i Sverige – det här gäller

2025 08 19

Den 1 oktober införs nya elpriser i Sverige – så kallade kvartspriser.

Ändringen innebär att alla som tecknar ett timprisavtal automatiskt kommer att få ett kvartsprisavtal.

De nya elpriserna är en del av EU-lagstiftning och syftar till att skapa ett mer effektivt och flexibelt elsystem, rapporterar energibolaget Fortum.

Kvartspriserna kommer att fungera på samma sätt som nuvarande timpriser, men i stället för att få ett nytt pris per timme får kunden ett nytt pris per kvart.

– Vi på Fortum tror att det här är en bra utveckling för både företag och elkonsumenter. Ju mer du vet om din elanvändning desto större chanser har du att förstå och framför allt påverka, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten.

– Samtidigt tycker många att det är krångligt att hänga med i allt som händer på elmarknaden, därför är det viktigt att det finns elavtal där du inte behöver tänka på när på dygnet du använder elen.

Det här gäller

Vattenfall framhåller att den nya modellen ger konsumenter utökade möjligheter att styra sina elkostnader.

– Med Kvartspris betalar du för den el du använder varje kvart, till det pris som gäller just den kvarten. Med andra ord betalar du för ditt exakta förbrukningsmönster, vilket ger dig större möjlighet att påverka din elkostnad.

Enligt energijätten passar kvartspris den som har möjlighet att styra sin elförbrukning till tider på dygnet då elpriset är som lägst.

Nedan listar Vattenfall flera fördelar med den nya modellen:

- Möjlighet att påverka din elkostnad

- Ger kontroll på din elförbrukning

- Fossilfri el – oavsett vilken energikälla du väljer

- Ingen bindningstid

LÄS MER: Elpriset förändras – hushållen uppmanas agera

Foto: 

Text: Redaktionen


Ryssland hånar toppmötet

2025 08 19

Rysslands tidigare president Dmitrij Medvedev uppskattar inte gårdagens möte i Vita huset mellan USA:s president Donald Trump, Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj och flera europeiska ledare.

I ett inlägg på X hånar Medvedev samtalen. 

– Den anti-ryska och krigshetsande organisationen ”Koalitionen av villiga” misslyckades med att spela ut president Trump på hans hemmaplan. Europa tackade och fjäskade för honom, skriver den ryske ex-presidenten.

Sedan går Mevedev till angrepp mot president Zelenskyj.

– Frågan är nu vilken melodi clownen från Kyiv kommer att spela om garantier och territorier på hemmaplan när han tar på sig den gröna militäruniformen igen.

”Fullständig förintelse”

Dmitrij Medvedev, som numera är vice ordförande i det ryska säkerhetsrådet, har tidigare avfärdat fredsförhandlingar med Ukraina.

I juni framhöll den ryske politikern att Rysslands målsättning med ”förhandlingar” är att uppnå en "snabb seger" och en "fullständig förintelse" av den ukrainska regeringen, som han kallar för ”nynazistisk”.

– Vår armé avancerar snabbt och kommer att fortsätta framåt. Allt som bör explodera kommer att explodera, och alla som bör utrotas kommer att förintas, skrev Medvedev i ett inlägg på Telegram.

”Lyssnar inte på pappa Trump”

Rysslands särskilda sändebud för ekonomiskt samarbete och investeringar, Kirill Dmitriev, har också uttalat sig om måndagskvällens samtal i Vita huset.

Han går till angrepp mot Tysklands förbundskansler Friedrich Merz, som krävt en fullständig och villkorslös vapenvila innan förhandlingar med Ryssland kan inledas.

Donald Trump delar inte Merz uppfattning, vilket Dmitriev uppmärksammar.

– Förbundskanslern lyssnar inte på pappa Trump och fortsätter att insistera på en vapenvila först, trots att USA stöder varaktig fred i stället för ett tillfälligt eldupphör, skriver den ryske toppolitikern på X.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen