Ytterligare en partiledare smittad

2022 01 17

Sent igår kväll kom besked om att Annie Lööf (C) smittats av viruset och nu står det klart att ytterligare partiledare har drabbats.

Den här gången handlar det om Miljöpartiets manliga språkrör.

Bolund gjorde snabbtest

– Jag har nu på morgonen gjort ett snabbtest för Covid-19 som var positivt och kommer därför att sätta mig i karantän enligt Folkhälsomyndighetens rekommendationer, meddelar Per Bolund (MP).

Även Lööf testade positivt

Sent på onsdagskvällen stod det klart att Centerns partiledare sannolikt har drabbats av smittan.

– Jag känner mig helt symptomfri, men visade i kväll positivt vid ett snabbtest, uppgav Annie Lööf (C).

Har nu isolerat sig

– Jag mår som sagt bra, och känner inga symtom, men förlitar mig på snabbtestet och begränsar kontakterna till familjen, berättar Annie Lööf.

Risk för smittspridning

Både Per Bolund (MP) och Annie Lööf (C) deltog som talare i den stora partiledardebatten i går onsdag och dessutom hölls ett möte mellan partiledarna senare under gårdagen avseende Rysslandsfrågan.

Partierna har informerats

Det finns nu för att smittan har spridit sig till fler partiledare och de berörda personerna undersöker nu hur det ligger till.

Kristdemokraternas presschef Joel Apelthun uppger att KD-ledaren inte deltog fysiskt på partiledarmötet om Ryssland som hölls på onsdagen.

Ebba deltog ej fysiskt

– Ebba närvarade inte fysiskt på statsministermötet men vi är noga hela tiden med att följa restriktionerna. Ebba ger ingen egen kommentar men hälsar att hon hoppas Annie Lööf mår bra och att hon får lindriga symtom, sa KD:s presschef till Expressen.

Deltagande per länk

Det är inte känt hur många av partiledarna som deltog fysiskt på mötet när statsminister Magdalena Andersson (S) träffade de andra partiledarna på onsdagseftermiddagen gällande Rysslandsfrågan och hur många av dem som deltog via länk.

Smittan rusar i Sverige

Det pågår just nu en skenande smittspridning runt om i världen och inte minst i Europa och Sverige.

Sedan i tisdags har ytterligare 31 dödsfall rapporterats i Sverige och totalt har därmed 15 462 personer avlidit.

22 000 nya smittfall

Antalet bekräftat smittade i Sverige är nu uppe i 1,51 miljoner vilket innebär hela 21 939 nya smittfall det senaste dygnet. 101 patienter vårdas just nu på intensiven runt om i landet.

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet


Glädjebesked för Tidöregeringen – siffror skjuter i höjden

2026 07 28

Nu kommer ett positivt besked för regeringen inför valet.

Regerings- och Tidöpartierna har ett tufft opinionsläge inför riksdagsvalet i september.

Men nu kommer glädjebesked för regeringen som kan stärka partiernas valspurt.

Fortsätter öka

Ekonomi och arbetsmarknad är viktiga frågor för väljarna.

Nu kommer siffror som visar att arbetsmarknaden i Sverige är på väg åt rätt håll.

Antalet sysselsatta i Sverige fortsätter att öka, visar ny statistik från SCB.

I åldern 15 till 74 år ökade antalet sysselsatta med 27 000 personer i maj jämfört med motsvarande månad förra året.

Det innebär alltså att arbetslösheten minskar.

Under maj minskade arbetslösheten till 5,2 procent för personer mellan 20 och 65 år, visar statistiken.

Ökningen av antalet sysselsatta innebär att de under maj månad uppgick till 5 309 000 personer.

Många män och ännu fler kvinnor fick nytt jobb i maj.

– Sysselsättningen ökade med 15 000 kvinnor och 12 000 män, enligt SCB.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd

Viktig integrationsfråga

Integrationen är också en viktig fråga inför valet, och även där kan Tidöregeringen glädja sig åt de nya siffrorna.

– Utrikes födda står för den största delen av ökningen av antalet sysselsatta med en ökning av 12 000 kvinnor och 11 000 män jämfört med maj 2025, enligt SCB.

Sysselsättningsgraden för utrikes födda ligger på 70,4 procent och är en av de viktiga integrationsfrågor som ofta diskuteras inför valet.

Bland inrikes födda är sysselsättningsgraden högre och ligger på 84,1 procent.

Den totala sysselsättningsgraden, alltså andelen sysselsatta i förhållande till befolkningen, låg på 80,4 procent i maj 2026. Det är en mycket liten ökning med 0,2 procentenheter jämfört med motsvarande månad förra året.

Arbetslösheten var i maj månad 11,2 procent bland utrikes födda och 3,2 procent bland inrikes födda.

Såväl integrationen som sysselsättningen och ekonomin lär bli stridsfrågor när valspurten närmar sig.

I en riksdagsdebatt i juni varnade Magdalena Andersson (S) för en växande arbetslöshet bland ungdomar.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Historiskt besked för SD

2026 07 28

Sverigedemokraterna har nått en milstolpe som länge endast har förknippats med Socialdemokraterna.

SD kommer för första gången i partiets historia att kandidera till riksdagen, samtliga regioner och i landets alla kommuner i höstens val.

Beskedet innebär att SD och S blir de enda partierna som kandiderar överallt i årets val. Det blir också första gången sedan 2010 som ett annat parti än Socialdemokraterna kandiderar överallt i hela landet. 

”Historisk milstolpe”

Sverigedemokraterna beskriver utvecklingen som en ”historisk milstolpe” för partiet, som grundades 1988 och kom in i riksdagen 2010.

– Det här är resultatet av ett långsiktigt och målmedvetet arbete i hela vår organisation. Från att ha varit ett litet parti med representation i delar av landet är vi nu ett rikstäckande parti som möter väljarna i varje kommun, varje region och i riksdagsvalet, säger partisekreterare Mattias Bäckström Johansson.

–  Bakom den här framgången finns tusentals förtroendevalda, kandidater, medlemmar och sverigevänner som har lagt ned ett enormt arbete. Det visar både styrkan och bredden i vårt parti. Sverigedemokraterna finns idag i hela Sverige och vi är redo att ta ansvar i ännu fler kommuner och regioner efter valet, fortsätter han.

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Beskrivs som unik möjlighet

Efter det nya beskedet bedömer Sverigedemokraterna att partiet kommer att vara representerat i hela landet.

Partisekreterare Bäckström Johansson beskriver det som en unik möjlighet för SD att få genomslag för sin politik på nationell, regional och kommunal nivå.

– Vår ambition är inte bara att finnas med på valsedeln. Vi vill vinna väljarnas förtroende och göra verklig skillnad. Målet är ett starkt valresultat och ett ökat sverigedemokratiskt inflytande i hela landet, säger han.

LÄS OCKSÅ: Teknikjättar går samman – för att försvara sig

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redationen