EUROPA: Wagner-soldater vid polska gränsen

2023 07 21

Polen övervakar en situation vid gränsen mycket noga.

Under den senaste tiden har Polen skickat såväl poliser som soldater till gränsen mot Belarus.

Det är delvis på grund av att många människor har försökt ta sig över gränsen, men även på grund av Wagnergruppens närvaro i Belarus.

Nu rapporterar Reuters att belarusiska styrkor och Wagner-soldater håller gemensamma militärövningar vid den polska gränsen.

Försvarsdepartementet bekräftar

Wagnerledaren Jevgenij Prigozjin har i en video setts välkomna sina soldater till Belarus.

Det belarusiska försvarsdepartementet bekräftar att Wagnergruppen tränar deras styrkor.

– Belarus väpnade styrkor fortsätter gemensam träning med Wagners krigare, framhåller Belarus försvarsdepartement.

Håller koll

Polens försvarsdepartement menar att man övervakar situationen vid gränsen mycket noga och är redo på vad som än skulle kunna hända.

– Polens gränser är säkra, vi övervakar situationen vid vår östra gräns kontinuerligt och vi är beredda på olika scenarier när situationen utvecklas.

Enligt uppgifter kommer uppemot 10 000 Wagnersoldater att infinna sig i Belarus.

Stora förluster

Wagnergruppen har förlorat omkring 22 000 soldater under kriget i Ukraina och uppemot 40 000 har skadats.

Den ökända gruppens soldater lämnade Ukraina och har efter ett misslyckat kuppförsök i Ryssland nu hamnat i Belarus.

“Barbarisk attityd”

Rysslands brutala attacker mot Ukrainas territorium fortsätter och under den senaste tiden har de riktat in sig på infrastruktur relaterad till landets export av spannmål.

I den södra hamnstaden Odessa har byggnader som lagrar spannmål förstörts, och EU-toppen Josep Borrell har sagt att det rör sig om en “barbarisk attityd”.

– Inte bara de drar sig ur spannmålsavtalet för att exportera spannmål från Ukraina, men de bränner spannmålen, säger han till CNN

– Vad vi redan vet är att detta kommer att skapa en stor, en enorm livsmedelskris i världen.

Foto: CRSNT Design

Text: Redaktionen


2 augusti 2026

Tiotusentals måste anställas – snittlön på 42 900 kronor

2026 08 03

Det finns stora utmaningar med rekrytering inom elbranschen.

Arbetslösheten är fortsatt förhållandevis hög i Sverige.

Men vissa branscher är alltjämt i stort behov av nya anställda.

Bland annat behövs ny personal inom vårdyrket.

Även i el-och energibranschen behöver tiotusentals människor anställas under de kommande åren, rapporterar SVT.

Behövs fler

I dagsläget behövs 1 200 personer i Sverige, och på några års sikt måste tiotusentals anställas inom elbranschen.

Henrik Jönsson, hr-specialist på Karlstads Energi, vittnar om behovet.

– Det är förödande, just nu ser vi en ganska skev demografi i åldersfördelningen hos oss, säger han.

Har lektioner

Just Karlstads Energi har varit på plats på skolor för att prata om elnätet.

Jönsson hoppas kunna inspirera fler till att välja elbranschen genom att informera ungdomar om det idag.

– Jag såg några nyfikna ansikten där så jag tror nog att vi har en chans där, säger han. 

Mer än hälften av företagen i energibranschen har svårt att rekrytera.

Det behövs bland annat fler distributionselektriker, driftingenjörer och elkraftsingenjörer.

Läs mer: Regeringen utreder distansarbete – hoppas få fler i jobb

Snittlön på 42 900 kronor

Den viktade genomsnittslönen för en distributionselektriker i Sverige är 42 900 kronor.

Även Arbetsförmedlingen konstaterar att jobbutsikterna är goda.

– På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning, framhåller myndigheten.

Det innebär yrket

En distributionselektriker arbetar med felavhjälpning, reparationer, underhåll, ny- och ombyggnationer inom både hög- och lågspänning, mestadels utomhus. 

Man arbetar både självständigt och i team bestående av montörer eller tekniker, maskinister, beredare och projektledare. 

– Distributionselektrikern behöver vara på plats så snabbt som möjligt, ibland vid stora oväder, för att lösa problemet så att kunderna får tillbaka strömmen. 

Läs mer: Krisstöd till svenska livsmedel

Foto: Radission US resp Riksbanken

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

Total kollaps – helt land har slocknat

2026 08 03

Omkring tio miljoner människor famlar i mörker.

Elnätet har kollapsat.

Allt ljus slocknade bums.

Nu är hela Kuba utan ström, rapporterar Reuters.

– Avbrottet följer tre landsomfattande strömavbrott i juli och kommer samtidigt som en USA-införd oljeblockad ytterligare belastar öns åldrande energiinfrastruktur, skriver nyhetsbyrån.

"Total frånkoppling"

Den oljeblockad som USA och president Donald Trump satte in efter att ha tillfångatagit Venezuelas diktator Nicolás Maduro i januari har slagit hårt mot Kuba, som köpt majoriteten av sin olja från just Venezuela.

Nattens haveri kom strax före klockan 23 i natt, lokal tid.

– En total frånkoppling av det nationella elkraftsystemet har inträffat, skriver det statliga elbolaget UNE på X.

Stort missnöje utbröt

När ljuset plötsligt slocknade i huvudstaden Havanna i natt utbröt ett stort missnöje bland invånarna på stan, rapporterar AFP.

Avbrottet kommer bara 24 timmar efter att västra delen av Kuba satts i mörker.

Strömavbrotten har gjort det normala livet nästan omöjligt, och varje avbrott innebär också att vattenförsörjningen sipprar ut och takfläktarna stannar av, skriver nyhetsbyrån.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Sätter eld på sopor

I de värst drabbade områdena har många invånare uttryckt sin frustration genom att sätta eld på sopor eller skapa oväsen genom att slå på grytor och stekpannor.

– Det är en växande påfrestning för ett samhälle som är vant vid motgångar men nu fast i en flera månader lång kris som inte har något uppenbart slut i sikte, erfar AFP.

Det är kombinationen av brist på bränsle och en föråldrad infrastruktur som får elnätet på Kuba att återkommande kollapsa.

USA har fortsatt att vägra släppa in ny olja till önationen.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Arkivfoto: X

Text: Redaktionen