Vulkanutbrott nära turistparadis

2024 04 17

Nästan tusen personer evakuerar efter flera vulkanutbrott under natten.

Omkring 800 personer har lämnat sina hem efter att en vulkan börjar spy ut lava i ett av de mest välbesökta länderna i världen.

Det är en vulkan i norra Indonesien som spyr ut lava samtidigt som en rökpelare stiger flera kilometer upp i luften, rapporterar AFP.

Flygtrafik kan påverkas

Omkring 15 miljoner personer besöker Indonesien ett normalt år, varav många reser till paradisön Bali som ligger sydväst om fastlandet.

Det är därför troligt att många turister fruktar inställda flyg i den turisttäta regionen, men i nuläget finns inga rapporter om att den kraftiga röken ska ha påverkat flygtrafiken till eller från indonesiska flygplatser.

– Störningar är möjliga om eruptiv aktivitet fortsätter och vindar riktar askmoln mot regionala flygplatser, inklusive Sam Ratulangi International Airport (MDC), framhåller den globala organisationen Crisis24.

Inga dödsfall eller skador har hittills heller rapporterats in, men de två byarna och hundratals personer har evakuerats.

Två kilometer upp i luften

Vulkanen det gäller är Mount Ruang, som mäter 725 meter över havet, på ön Sulawesi.

Ön beskrivs av resebyråer som en region med "unik kultur och hisnande landskap". På norra delen av ön ökade turismen med 39 procent för två år sedan när covidrestriktioner försvann, enligt statliga nyhetsbyrån Antara. De flesta turisterna kommer från Kina.

Redan på tisdagskvällen skedde det första utbrottet och ytterligare två stycken har ägt rum under onsdagen, enligt Indonesiens vulkanologiska geologiska myndigheter.

– Det första utbrottet tryckte en askpelare två kilometer upp i himlen, säger Muhammed Wafid, chef för den geologiska byrån i ett uttalande, enligt AFP.

– Och det andra utbrottet pressade den till 2,5 kilometer.

Höjt varningsnivån

Enligt de lokala myndigheterna har vulkanaktiviteten ökat i Ruang efter två stycken jordbävningar de senaste veckorna.

Beredskapsnivån har sedan tidigare höjts från två till tre – den näst högsta varningsnivån.

– Myndigheterna har också infört en fyra kilometer lång uteslutningszon runt kratern, som ligger tio mil norr om provinshuvudstaden Manado, framhåller nyhetsbyrån.

"Paradis på jorden"

Enligt resebloggen Rough Guides beskrivs ön Sulawesi som "ett paradis på jorden" för naturälskare.

Denna märkligt formade ö med ovanliga taggiga konturer innehåller en häpnadsväckande variation av liv i sina djungler och offshorerev, såväl som fascinerande inhemska kulturer.

De bergiga regionerna i det centrala höglandet är åtskilda av djupa raviner och snabbt strömmande floder. 

Indonesien ligger i den känsliga regionen som kallas “Ring of Fire” och drabbas ofta av jordbävningar, vulkanutbrott och tsunamis.

Förra året drabbades landet av ett kraftigt vulkanutbrott när Murapi sprutade ut aska över flera byar.

Den vulkanen ligger på Java, Indonesiens mest tätbefolkade ö, och har genom historien haft flera utbrott med dödliga konsekvenser. 

I oktober 2010 dog 350 personer och över 280 000 tvingades evakuera när Merapi brakade loss.

Arkivfoto: M. Szeglat

Text: Redaktionen


2 augusti 2026

Tiotusentals måste anställas – snittlön på 42 900 kronor

2026 08 02

Det finns stora utmaningar med rekrytering inom elbranschen.

Arbetslösheten är fortsatt förhållandevis hög i Sverige.

Men vissa branscher är alltjämt i stort behov av nya anställda.

Bland annat behövs ny personal inom vårdyrket.

Även i el-och energibranschen behöver tiotusentals människor anställas under de kommande åren, rapporterar SVT.

Behövs fler

I dagsläget behövs 1 200 personer i Sverige, och på några års sikt måste tiotusentals anställas inom elbranschen.

Henrik Jönsson, hr-specialist på Karlstads Energi, vittnar om behovet.

– Det är förödande, just nu ser vi en ganska skev demografi i åldersfördelningen hos oss, säger han.

Har lektioner

Just Karlstads Energi har varit på plats på skolor för att prata om elnätet.

Jönsson hoppas kunna inspirera fler till att välja elbranschen genom att informera ungdomar om det idag.

– Jag såg några nyfikna ansikten där så jag tror nog att vi har en chans där, säger han. 

Mer än hälften av företagen i energibranschen har svårt att rekrytera.

Det behövs bland annat fler distributionselektriker, driftingenjörer och elkraftsingenjörer.

Läs mer: Regeringen utreder distansarbete – hoppas få fler i jobb

Snittlön på 42 900 kronor

Den viktade genomsnittslönen för en distributionselektriker i Sverige är 42 900 kronor.

Även Arbetsförmedlingen konstaterar att jobbutsikterna är goda.

– På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning, framhåller myndigheten.

Det innebär yrket

En distributionselektriker arbetar med felavhjälpning, reparationer, underhåll, ny- och ombyggnationer inom både hög- och lågspänning, mestadels utomhus. 

Man arbetar både självständigt och i team bestående av montörer eller tekniker, maskinister, beredare och projektledare. 

– Distributionselektrikern behöver vara på plats så snabbt som möjligt, ibland vid stora oväder, för att lösa problemet så att kunderna får tillbaka strömmen. 

Läs mer: Krisstöd till svenska livsmedel

Foto: Radission US resp Riksbanken

Text: Redaktionen


2 augusti 2026

Ryssland hämtar inspiration i Sverige

2026 08 02

Rysk underrättelsetjänst tycks härma metoder som används i Sverige.

Ryssland gör allt för att lyckas med sin hybridkrigföring mot Nato och EU.

Nu kommer larm om att rysk underrättelsetjänst gör precis som svenska gängkriminella.

Gör precis som i Sverige

I Sverige har gängkriminella de senaste åren kontaktat tonåringar via sociala medier och anlitat dem för att begå brott.

Nu kommer uppgifter om att Rysslands underrättelsetjänst FSB arbetar precis likadant.

– Det är inte bara gäng i Sverige och Danmark som anlitar tonåringar via telefon för att begå brott i utbyte mot betalning. Det är också en metod som Ryssland i allt högre grad använder, rapporterar Danmarks Radio.

Tonåringar rekryteras, bland annat via meddelandeappen Telegram, för att utföra mordbränder, sabotage och spionage, i Natoländer och i Ukraina.

Många av dem som rekryteras av Ryssland är unga ukrainare i en utsatt situation.

I sociala medier förekommer prislistor, som visar hur mycket pengar man kan få för olika uppdrag i exempelvis Polen, Baltikum eller Ukraina.

– Det finns faktiskt många som säger att de har fått en sådan prislista över vad man kan tjäna på olika typer av vandalism eller sabotage, säger DR:s Ukraina- och Rysslandskorrespondent Matilde Kimer.

– Det kostar 7 000 dollar om du sätter eld på ett rekryteringskontor i Ukraina, men det ger också mycket pengar om du sätter eld på NATO-utrustning i Polen, förklarar hon.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Vill skapa splittring i Natoländer

En 18-årig ukrainare som i polska medier kallas för Ilya K står just nu åtalad för att ha arbetat som sabotör för Ryssland i Polen.

Rysslands syfte med att rekrytera honom tycks ha varit att utföra sabotage som skapar spänningar mellan Polen och Ukraina – bland annat genom att sabotera minnesmärken för polska offer som dödats av ukrainska styrkor under andra världskriget.

Unga ukrainare kan ibland vara lätta för Ryssland att rekrytera, eftersom de befinner sig i en svår situation.

– De har problem att bosätta sig i det polska samhället. Till exempel kan de vara arbetslösa, eller så kan de bara ha tråkigt, säger han och tillägger att det kan verka som enkla pengar, säger Andrzej Kozłowski, underrättelsespecialist på företaget Navirisk och verksam vid universitetet i Łódź, enligt kanalen.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen