Vulkanutbrott nära turistparadis

2024 04 17

Nästan tusen personer evakuerar efter flera vulkanutbrott under natten.

Omkring 800 personer har lämnat sina hem efter att en vulkan börjar spy ut lava i ett av de mest välbesökta länderna i världen.

Det är en vulkan i norra Indonesien som spyr ut lava samtidigt som en rökpelare stiger flera kilometer upp i luften, rapporterar AFP.

Flygtrafik kan påverkas

Omkring 15 miljoner personer besöker Indonesien ett normalt år, varav många reser till paradisön Bali som ligger sydväst om fastlandet.

Det är därför troligt att många turister fruktar inställda flyg i den turisttäta regionen, men i nuläget finns inga rapporter om att den kraftiga röken ska ha påverkat flygtrafiken till eller från indonesiska flygplatser.

– Störningar är möjliga om eruptiv aktivitet fortsätter och vindar riktar askmoln mot regionala flygplatser, inklusive Sam Ratulangi International Airport (MDC), framhåller den globala organisationen Crisis24.

Inga dödsfall eller skador har hittills heller rapporterats in, men de två byarna och hundratals personer har evakuerats.

Två kilometer upp i luften

Vulkanen det gäller är Mount Ruang, som mäter 725 meter över havet, på ön Sulawesi.

Ön beskrivs av resebyråer som en region med "unik kultur och hisnande landskap". På norra delen av ön ökade turismen med 39 procent för två år sedan när covidrestriktioner försvann, enligt statliga nyhetsbyrån Antara. De flesta turisterna kommer från Kina.

Redan på tisdagskvällen skedde det första utbrottet och ytterligare två stycken har ägt rum under onsdagen, enligt Indonesiens vulkanologiska geologiska myndigheter.

– Det första utbrottet tryckte en askpelare två kilometer upp i himlen, säger Muhammed Wafid, chef för den geologiska byrån i ett uttalande, enligt AFP.

– Och det andra utbrottet pressade den till 2,5 kilometer.

Höjt varningsnivån

Enligt de lokala myndigheterna har vulkanaktiviteten ökat i Ruang efter två stycken jordbävningar de senaste veckorna.

Beredskapsnivån har sedan tidigare höjts från två till tre – den näst högsta varningsnivån.

– Myndigheterna har också infört en fyra kilometer lång uteslutningszon runt kratern, som ligger tio mil norr om provinshuvudstaden Manado, framhåller nyhetsbyrån.

"Paradis på jorden"

Enligt resebloggen Rough Guides beskrivs ön Sulawesi som "ett paradis på jorden" för naturälskare.

Denna märkligt formade ö med ovanliga taggiga konturer innehåller en häpnadsväckande variation av liv i sina djungler och offshorerev, såväl som fascinerande inhemska kulturer.

De bergiga regionerna i det centrala höglandet är åtskilda av djupa raviner och snabbt strömmande floder. 

Indonesien ligger i den känsliga regionen som kallas “Ring of Fire” och drabbas ofta av jordbävningar, vulkanutbrott och tsunamis.

Förra året drabbades landet av ett kraftigt vulkanutbrott när Murapi sprutade ut aska över flera byar.

Den vulkanen ligger på Java, Indonesiens mest tätbefolkade ö, och har genom historien haft flera utbrott med dödliga konsekvenser. 

I oktober 2010 dog 350 personer och över 280 000 tvingades evakuera när Merapi brakade loss.

Arkivfoto: M. Szeglat

Text: Redaktionen


JUST NU: Trumpregeringen hyllar Sverige

2025 06 01

Regeringen och Sverigedemokraterna är överens om att spendera hundratals miljarder kronor på nya försvarssatsningar.

Målsättningen är att utgifterna till försvaret ska uppgå till 3,5 procent av BNP år 2030.

Men de militära utgifterna kommer behöver fortsätta att öka.

Det menar försvarsminister Pål Jonson (M). I en intervju med Bloomberg säger han att Sverige kommer öka sina försvarsutgifter till 5 procent av BNP.

Enligt Jonson planerar regeringen att lägga 3,5 procent av BNP på rena militära utgifter och ytterligare 1,5 procent på militärrelaterade försvarsutgifter.

– Så allt som allt, 5 procent, säger Jonson till Bloomberg.

– Jag har aldrig upplevt en sådan brådska som jag ser nu. Vi är redo att ta ansvar, tillägger försvarsministern.

Hyllas av Trumpregeringen

Nu hyllas Sverige av Elbridge A. Colby, som sedan 2025 innehar posten som Under Secretary of Defense for Policy i USA:s försvarsdepartement.

– Sverige visar våra asiatiska allierade vad som kan göras, skriver Colby i ett inlägg på X.

Colby, som är försvarsminister Pete Hegseths främsta rådgivare, delar även flera citat från Pål Jonsons intervju med Bloomberg.

Vill agera hårt mot Kina

Elbridge A. Colby är en ansedd expert på nationell säkerhet och försvarspolitik.

Han är känd för sin hökaktiga syn på Kina. Colby betraktar stormakten som det främsta hotet mot USA:s säkerhet.

Han förespråkar en "strategi för förnekelse" (strategy of denial) för att förhindra att Kina uppnår regional dominans i Asien, särskilt genom att stärka försvaret av Taiwan. Försvarsexperten har också argumenterat för att USA bör minska sitt militära engagemang i Europa och Mellanöstern för att fokusera resurser på Asien.

I fredags gick försvarsminister Hegseth ut med en skarp uppmaning till USA:s allierade i Asien. Hegseth uppmanade allierade i regionen att höja de militära utgifterna till 5 procent av BNP med hänvisning till hotbilden från Kina.

– Hotet som Kina utgör är verkligt och det kan vara överhängande. Vi hoppas inte det, men det kan definitivt vara det, sade försvarsministern på en säkerhetskonferens i Singapore.

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


Ryska krigsfartyg på väg till Natoövning

2025 06 01

Nästa vecka inleder Nato marinövningen Baltops i Östersjön.

Övningen har inte minst uppmärksammats av Ryssland.

Moskva har skickat 20 krigsfartyg till havsområdet. Enligt Kreml deltar fartygen i en rysk marinövning.

Beskedet har ökat spänningarna mellan Nato och Ryssland ytterligare.

Nu varnar ledande säkerhetsexperter för att situationen kan eskalera. 

– Ryssarna är mycket aggressiva. Det som händer i Östersjön riskerar alltid att leda till en allvarligare eskalering, säger säkerhetsexperten Moritz Brake, som är verksam vid universitetet i Bonn, till Bild.

”Kan dundra över fartygen”

Moritz Brake tror inte att Ryssland kommer gå till attack under övningen, men han bedömer att provokationer kan äga rum.  

– Natofartyg skulle kunna hindras från att fortsätta sin rutt, och ryska flygplan skulle kunna dundra över fartygen, säger säkerhetsexperten och tillägger:

– Det handlar om att testa Nato. Hur snabbt kommer försvarsalliansen att reagera?

Marinexperten Johannes Peters vid universitetet i Kiel gör samma bedömning.

– Vi ser att Ryssland utgör ett större hot, särskilt i Östersjön, säger han till Bild.

Moritz Brake framhåller att Tyskland och övriga Natomedlemmar inte får låta sig skrämmas av Rysslands provokationer.

– Ryssland har uppträtt mer och mer aggressivt de senaste åren. Den tyska flottan är extremt vaksam. Vi får inte låta Ryssland skrämma oss.

Sverige agerade under fjolårets övning

Under fjolårets upplaga av Baltops agerade ryska stridsflyg aggressivt mot flera Natofartyg.

Enligt Försvarsmaktens operationschef Carl-Johan Edström gjorde ryska jaktplan flera flygningar över svenska fartyg som deltog i övningen och befann sig på internationellt vatten. 

– Vi har sett att man har flugit över såväl internationella som svenska fartyg, sade försvarschefen till SVT Nyheter.

Carl-Johan Edström beskrev den ryska närvaron som ”högre än väntat” och berättade att försvaret tvingades agera.

– Den här aktiviteten blev lite högre än vi hade förväntat oss, därför valde vi att justera vår beredskap och närvaro.

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen