Von der Leyen går till angrepp mot Trump – inför ödesmötet
2025 04 29
EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen går till angrepp mot Donald Trump, som hon snart ska träffa.
EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen går till angrepp mot USA:s president Donald Trump.
Under ett tal på Europeiska folkpartiet EPP:s kongress i Valencia riktade von der Leyen hårda ord om Trumpadministrationens politik, även om hon inte nämnde Trump vid namn.
Kritiken kommer kort efter att det blev bestämt att Trump och von der Leyen ska träffas.
Riktar hård kritik
I talet riktade Ursula von der Leyen skarp kritik mot USA:s och Trumpadministrationens handelskrig, dess behandling av andra länder och dess agerande gentemot amerikanska universitet, rapporterar Politico.
Både EU och världen kommer att drabbas hårt av ”den amerikanska administrationens oförutsägbara tariffpolicy”, menade von der Leyen, och underströk att det handlar om avgifter som är ”de högsta på decennier”.
– Miljontals medborgare kommer att möta högre matkostnader, läkemedel kommer att kosta mer, transporter kommer att kosta mer, inflationen kommer att gå upp, säger Ursula von der Leyen, enligt tidningen.
”Straffar inte grannar”
Ursula von der Leyen riktade också hårda ord mot världsledare utan att nämna någon vid namn, men fällde kommentarer som kan ha syftet på såväl Putin som Trump, enligt tidningen.
– Vi invaderar inte grannar och vi straffar dem inte, säger Ursula von der Leyen.
Kommentaren syftade sannolikt på Putin, åtminstone delvis, men enligt Politico kan den även ha syftat på Trumps hot om att ta kontroll över Grönland samt prat om att göra Kanada till USA:s 51:a delstat.
EU-kommissionens ordförande pratade också om vikten av akademisk frihet, en fråga som har uppmärksammats med anledning av Trumpadministrationens bråk med bland annat Harvarduniversitetet.
– Vi anser att vetenskaps- och forskningsfriheten är grundläggande… vi vill att forskare från hela världen ska göra Europa till sitt hem, sade Ursula von der Leyen.
EU-kommissionens ordförande skakade hand med Trump på påvens begravning i Rom i helgen, och därefter meddelades det att Trump och von der Leyen kommit överens om att ha ett möte inom kort.
Det blir sannolikt ett väldigt viktigt möte med tanke på de stora spänningar som varit mellan USA och Europa under den senaste tiden.
Foto: European Parliament
Text: Redaktionen