23 april 2026

Volodymyr Zelenskyj varnar för världskrig

2023 02 20

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj varnar för att Moskvas anfallskrig i Ukraina kan utvecklas till ett världskrig om Kina allierar sig med Ryssland.

– Om Kina allierar sig med Ryssland blir det världskrig, säger Zelenskyj till tyska Welt.

Presidentens uttalande kommer kort efter hans möte med USA:s president Joe Biden.  Biden anlände till Ukrainas huvudstad Kyiv under måndagen. 

USA varnar 

USA har varnat för att Kina planerar att börja förse Ryssland med ”dödliga vapen” för att hjälpa Moskva att vinna kriget.

Kinas vapenleveranser kan inledas i närtid.

Peking planerar att skicka vapen till Ryssland inför Ukrainas förväntade våroffensiv, rapporterar NBC News med hänvisning till fyra amerikanska tjänstemän.

– Vi har varit tydliga med vår oro för leveranser av dödliga vapen. Vi har ännu inte sett att de (Kina) passerat den gränsen, men vi tror att de överväger att göra det, säger en källa till nyhetskanalen.

När  USA:s utrikesminister Antony Blinken träffade sin kinesiske motsvarighet Wang Yi under säkerhetskonferensen i München, betonade Blinken att allt materiellt stöd från Peking till Rysslands militär skulle få "allvarliga konsekvenser" för relationerna mellan USA och Kina, rapporterar Financial Times.

Kina slår tillbaka

Peking har förnekat uppgifterna.

På säkerhetskonferensen i München avfärdade Wang Yi den amerikanska varningen.

– Vi kommer aldrig att acceptera USA:s försök att "diktera" villkoren för Kinas förbindelser med Moskva, sa han enligt Financial Times.  

Hjälper redan Ryssland

Kina har under krigets gång anklagats för att hjälpa Ryssland i det tysta.

I början av februari rapporterades det om att landet förser Moskva med högteknologiskt militärt bistånd som kan användas i kriget i Ukraina.

Exporten uppges bryta mot internationella sanktioner.

De kinesiska leveranserna har upptäckts efter en genomgång av data från den ryska tullen som Wall Street Journal tagit del av.

Statsägda kinesiska bolag uppges ha skickat navigationsutrustning, störsändare och delar till stridsplan till Ryssland, rapporterar tidningen.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


25 aug 26

Ryska elitstyrkor slår till vid finska gränsen

2026 08 26

Ryssland har skickat specialstyrkor till ett område nära gränsen mot Finland.

Ett 100-tal personer har gripits i samband med insatsen.

Ryska elitstyrkor och poliser deltog i operationen som riktade sig mot en musikfestival i ett skogsområde i närheten av gränsen mot Finland.

– Specialstyrkor och agenter har spärrat av ett skogsområde utanför Viborg i Leningradregionen där en ”musikfestival” har anordnats, rapporterar den ryska nyhetsbyrån Tass med hänvisning till den lokala polismyndigheten.  

Strikt förbjudet

Deltagarna på musikfestivalen uppges ha framfört pro-ukrainska sånger och propagerat för ett maktskifte i Ryssland – något som är strikt förbjudet i den ryska diktaturen.

Festivalen uppges ha anordnats i hemlighet sedan 2023. Arrangörerna ska ha meddelat deltagarna plats och tid en dag före evenemangets.

De gripna personerna kallas för ”vänsterradikaler” i ryska medier. Det hävdas även att flera av dem var drogpåverkade.

Festivalen var tidigare känd som "NOŽ", vilket är en förkortning av ryska ord som betyder "ohälsosam livsstil" på svenska.

ANDRA LÄSER: Putin i nöd – oväntat grannland rycker in 

Brutal diktatur

Sedan den fullskaliga invasionen av Ukraina 2022 har Ryssland skärpt en rad lagar som kraftigt begränsar möjligheten att kritisera kriget. Det är bland annat förbjudet att kritisera den ryska armén sprida ”falska uppgifter” om kriget. Den som bryter mot lagarna riskerar uppemot 10–15 år i fängelse.

Samtidigt har Putinregimen begränsat tillgången till flera sociala medieplattformar. Bland annat har Kreml inskränkt möjligheterna till röst- och videosamtal på plattformar som WhatsApp och Telegram

Regimens ambition är att så många ryssar som möjligt ska använda den statskontrollerade meddelandeappen Max, som sedan september 2025 är obligatorisk förinstallerad på alla nya mobiltelefoner i landet. Via appen kan den ryska regimen övervaka och kontrollera medborgares kommunikation.

LÄS OCKSÅ: Massiv explosion i Ryssland – över 100 skadade

Foto: Rysslands försvarsdepartement

Text: Redaktionen