Vladimir Putin tvärvänder

2024 09 03

Vladimir Putin gör en helomvändning.

Den ryska diktatorn svänger i sin inställning till fredssamtal med Ukraina mitt i den pågående ukrainska motoffensiven mot Kursk-regionen i Ryssland.

Nu säger Putin att man har “lust” att inleda förhandlingar.

– Jag är säker på att denna provokation kommer att misslyckas. Det verkar för mig som att det kommer att finnas en önskan att verkligen, inte i ord utan i handling, gå vidare till fredsförhandlingar och lösa dessa frågor med fredliga medel, säger den ryska ledaren nu enligt Newsweek.

Skarp kontrast

Den senaste kommentaren står i skarp kontrast till diktatorns tidigare uttalanden efter Ukrainas invasion av Kursk, framhåller den amerikanska tidningen.

Under sommaren har Putin bestämt hävdat att fredsförhandlingar enbart kan ske på följande villkor: att Ukraina drar tillbaka sina trupper från Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia och Cherson samt överger alla ambitioner att gå med i Nato.

Nu låter det annorlunda.

Styrkebesked från Ukraina

Putins utspel, som kommer i samband med ett besök i  en skola i Sibirien, har fått experter att höja på ögonbrynen.

Diktatorn har gått från att betrakta förhandlingar som “irrelevant” till att plötsligt hävda att man aldrig vägrat dialog. 

Enligt Rysslandsexperten Elina Beketova från Centre for European Policy Analysis, CEPA, är det ett styrkebesked för Ukraina som nu kan tala “från en maktposition”.

– Det är det enda språk som Putin förstår. Sedan början av den fullskaliga invasionen av Ukraina har Putin bara gjort cyniska uttalanden om ukrainare som var tvungna att dra tillbaka sina soldater från sina egna territorier och sluta försvara sitt land, säger Beketova till Newsweek.

Experten tillägger:

– Ju fler framgångar och framsteg ukrainare kommer att göra, desto mer kommer Ryssland “inte i ord utan i handling vända sig till fredsförhandlingar”. 

"Seger osannolik"

Situationen i Kursk är delvis kaotisk för rysk del.

Efter blixtoffensiven 6 augusti har Ukraina rapporterats ta kontroll över knappt 1 300 kvadratkilometer av ryskt territorium. Siffrorna är obekräftade

Enligt Victoria Vdovychenko, programdirektör för säkerhetsstudier vid den ukrainska tankesmedjan Center for Defense Strategies, sker svängningen sannolikt för att Putin inser att en “seger är osannolik”.

– Känslan av att det är osannolikt att nå seger har fått Ryssland att börja främja idén om så kallade fredsförhandlingar, genom vilka man syftar till att behålla kontrollen över samtliga ockuperade områden. Detta händer när Ryssland fortsätter att terrorisera Ukraina genom att slå till mot energi, civil infrastruktur och bostadshus.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Lågprisjätte chocksänker priserna

2025 12 02

Priskriget i de svenska matbutikerna fortsätter.

Det har tidigare rapporterats att Ica och Willys sänkt priserna på ett större antal varor i samband med Pensionärernas riksorganisations årliga undersökning av Sveriges mest pensionärsvänliga butik.

Nu ansluter sig även Lidl till priskriget, rapporterar jämförelsesajten Matpriskollen.

–  Prissänkningarna är ner till under inköpspris och detta kostar kedjorna och butikerna mycket pengar. Många artiklar ur PRO-listan, har nu också sänkts på samtliga Lidlbutiker, medan Willys och Ica Maxi sänkt på utvalda butiker, så för oss konsumenter är det bara att passa på, säger Matpriskollens vd och grundare Ulf Mazur i ett uttalande.

”Extremlåga”

Enligt Mazur är priserna nere på historiskt låga nivåer.

–  Priserna är extremlåga och dom verkar inte ge sig. Röd Garantmjölk för 8,90/liter, Makaroner 8,50 kr, Rågsikt 9,90, Heinz ketchup 17,90, Rydbergs Potatisallad 400 gram 9,90 kr, medan samma potatissallad 200 gram kostar 14,90. Det är helt galet, säger han.

LÄS MER: Ica-butik går i konkurs 

Stor prissänkning nästa år

Nästa år beräknas matpriserna sjunka ordentligt. Regeringen har beslutat att sänka matmomsen från 12 till 6 procent från och med 1 april 2026. En matpriskommission ska tillsättas för att säkerställa att butikerna sänker priserna i samma utsträckning.

De stora livsmedelskedjorna jobbar aktivt för att säkerställa att producenterna inte kommer få igenom prisökningar som skulle kunna slå mot momssänkningen.

– Vi har redan fått tydliga indikationer på att alla de stora kedjorna verkligen pressar producenter och leverantörer för att det inte ska ske prisökningar som kan göra att momssänkningen ifrågasätts. Normalt förhandlar man nu om ganska stora prisökningar i januari och februari, men min gissning är att de kommer vara väldigt små, om ens några, säger Ulf Mazur.

– Detta kommer givetvis göra det ännu tuffare för många mindre leverantörer om man inte får öka priserna när kostnaderna ökar, tillägger han.

LÄS OCKSÅ: Anstormning till ICA – därför återvänder kunderna till matjätten 

Foto: D. Strategy

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Kreml använder hemlig “mellanhand“ för oljeexport

2025 12 02

Ryssland försöker använda ett asiatiskt land som mellanhand för oljeexport.

Ukrainsk underrättelsetjänst uppger att Ryssland använder Vietnam för att kringgå oljesanktioner och säkra finansiering för kriget i Ukraina, rapporterar ukrainska RBC.

Kringgår sanktioner

Enligt Ukrainas försvarsunderrättelsetjänst (HUR) har Ryssland tecknat flera avtal med Vietnam för att stärka samarbetet inom olje- och gasindustrin.

Avtalen omfattar både ryskt och vietnamesiskt territorium samt Vietnams kustnära havsområden, med inblandning av företagen Zarubezhneft, PetroVietnam och det gemensamma bolaget Vietsovpetro.

– Hur Ryssland systematiskt skapar internationella partnerskap för att kringgå sanktioner är ett tydligt tecken på att de försöker säkra långsiktiga intäkter för kriget i Ukraina, säger en talesperson från HUR.

LÄS MER: Massiv brand i Ryssland – lågorna syns över trädtopparna

Export via tredje länder

Enligt HUR ger avtalen parterna rätt att etablera dotterbolag i tredje länder, vilket möjliggör export av rysk olja under vietnamesisk flagg och döljer den verkliga ursprungsplatsen.

– Särskilt anmärkningsvärt är att avtalet mellan Ryssland och Vietnam fastställer ett lägsta försäljningspris för olja på minst 75 dollar per fat, vilket är betydligt högre än det pristak på 47,6 dollar per fat som EU-länderna införde i juli 2025, uppger HUR via Telegram.

– Med tanke på Kremls försök att säkra ett ”garanterat” oljepris på längre sikt är det fullt möjligt att ryska underrättelsetjänster kommer att intensifiera operationer riktade mot internationella energikedjor – inklusive sabotage av infrastruktur i andra länder.

Sanktioner och risker

USA och EU har under hösten infört nya sanktioner mot Ryssland för att minska Kremls intäkter och förhindra kringgående av restriktionerna.

I oktober lanserade USA sanktioner mot bland annat Rosneft och Lukoil samt 36 dotterbolag, och EU godkände sitt 19:e sanktionpaket mot Ryssland.

EU förbereder dessutom ytterligare åtgärder mot Ryssland och Belarus, som är allierad med Moskva.

Sanktionerna omfattar bland annat restriktioner mot oljeexport, finansiella transaktioner och exportkontroller på avancerad teknik.

LÄS MER: UPPGIFTER: Jätteförändring väntas för oljepriset

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen